SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna’dan Baltık ülkeleri ve Gürcistan'a Kırım Tatarları için yardım çağrısı

Ukrayna’dan Baltık ülkeleri ve Gürcistan'a Kırım Tatarları için yardım çağrısı

Haber Giriş Tarihi: 30.09.2022 13:49
Haber Güncellenme Tarihi: 30.09.2022 13:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna’dan Baltık ülkeleri ve Gürcistan'a Kırım Tatarları için yardım çağrısı

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı İrına Vereşçuk, Polonya, Litvanya, Letonya, Estonya ve Gürcistan hükumetlerine, Kremlin yönetiminin ilan ettiği seferberlikten kaçan Kırım Tatarlarına sınırdan geçiş için yardım çağrısında bulundu. 

Rusya’nın seferberlik ilanıyla beraber işgal altındaki Kırım’da kendi vatanlarına karşı savaşmaya zorlanan Kırım Tatarları, Rusya tarafından askere alınmamak için Kırım’dan ayrılmak zorunda kalıyor. Rusya’dan farklı ülkelere çıkmaya çalışan Kırım sakinleri, Rus belgeleri nedeniyle Polonya, Litvanya, Letonya, Estonya ve Gürcistan geçmeye çalışırken sorunlarla karşılaşıyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı İrına Vereşçuk, "Kırım'ın işgalci yönetimi yasa dışı seferberlik başlattı. Kırım Tatarları ve Kırım'ın diğer yerli halkları, işgalcilerin tarafında savaşmaları için askere almaya başladılar. Bu eylemlerin soykırım belirtileri taşıdığı açık. Kırım Tatarları ve Kırım'ın diğer yerli halkları düşman ordusuna katılmamak için ellerinden geleni yapıyorlar" ifadelerini kullandı.

"ULUSLARARASI TOPLUMUN KIRIM'IN YERLİ HALKLARINA DESTEK VERMESİ ÖNEMLİ"

Kırımlıların Ukrayna'ya dost ülkelerine çıkış yapmaya çalıştığını ancak Polonya, Litvanya, Letonya, Estonya ve Gürcistan sınır muhafızlarının bazı Kırım Tatarlarına ülkeye giriş yapmalarına izin vermeyerek; onları geri Rusya'ya gönderdiğini belirten Bakan, “Polonya, Litvanya, Letonya, Estonya ve Gürcistan hükümetlerini bu soruna dikkat etmeye çağırıyoruz. Dost olan ülkelerden Kırım’ın yerli halkının temsilcilerinin Kırım Yarımadası’ndan ve Rusya’dan 3. ülkelere çıkış yapma konusunda yardımcı olmalarını istiyoruz. Uluslararası toplumunun şu an Kırım’ın yerli halklarına destek vermesi çok önemli” dedi.

Daha önce, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Rusya’nın zorunlu seferberliğinden kaçınmak için 3. ülkelere geçmek isteyen Ukrayna vatandaşı Kırımlıların çok zor duruma düştüğünü bildirmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.