SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'dan Nariman Celal'in serbest bırakılması için çağrı

Haber Giriş Tarihi: 04.09.2022 16:24
Haber Güncellenme Tarihi: 04.09.2022 16:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'dan Nariman Celal'in serbest bırakılması için çağrı

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, bir senedir Rus esareti altında olan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal'in bir an önce serbest bırakılması için çağrıda bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Ukrayna Kırım Platformu çerçevesinde ortaklarıyla özgürlükleri için mücadeleyi sürdürecektir" ifadeleri kullandı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal'in derhal serbest bırakılması içi çağrıda bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Neriman Celal'in gözaltına alınmasını ve kendisine yöneltilen suçlamaları, 23 Ağustos 2021'de uluslararası Kırım Platformunun kuruluş zirvesine katılmasının yanı sıra Rusya'ya karşı direniş ruhunu kırmaya yönelik bir başka girişimin Rusya'ya karşı intikamı olarak görüyoruz" ifadeleri kullanıldı.

"ORTAKLARIMIZLA ÖZGÜRLÜKLERİ İÇİN MÜCADELEYİ SÜRDÜRECEĞİZ"

Rusya'nın eylemlerini kınayan Bakanlık tarafından Cenevre Sözleşmesi'ni hatırlatarak işgalci tutumundan sorumlu olduğun belirtildi. Dışişleri Bakanlığı işgalci Rusya'nın Nariman Celal, beraberinde tutuklanan Asan Ahmetov, Aziz Ahmetov, Kırım Tatarları ve Ukraynalıları serbest bırakma çağrısında bulundu. Bakanlık "Ukrayna, uluslararası Kırım platformu çerçevesinde de dahil olmak üzere, ortaklarıyla özgürlükleri için ortak mücadeleyi sürdürecektir" ifadeleri yer alan açıklama metninde Vatan Kırım'a olan desteğini işaret etti.

NARİMAN CELAL 1 YILDIR RUS ESARETİ ALTINDA

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal geçen sene bugün Rusya tarafından alıkonulmuştu. KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal ve beraberinde aktivist Asan Ahmetov ve Aziz Ahmetov 3-4 Eylül 2021 tarihinde işgalci mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

İşgalciler, 3 Kırım Tatarının alıkonma sebebini Vatan Kırım’ın Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde doğal gaz boru hattına sözde sabotaj eylemi düzenlediğini iddia etti. 17 Ağustos 2022 tarihinde ise sözde savcı yapılan duruşmada suçlarının ispatlandığını ileri sürerek her bir Kırım Tatar tutsağı Nariman Celal, Asan Ahmetov ve Aziz Ahmetov’u 15’er yıl hapis cezasına çarptırdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.