SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'dan sözde referandumlara kınama: Bu gösterinin özgür iradenin tezahürü ile hiçbir ilgisi yok

Haber Giriş Tarihi: 28.09.2022 18:56
Haber Güncellenme Tarihi: 28.09.2022 19:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'dan sözde referandumlara kınama: Bu gösterinin özgür iradenin tezahürü ile hiçbir ilgisi yok

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Ukrayna'nın geçici olarak işgal edilen topraklarında düzenlediği sahte "referandumlara" ilişkin açıklama yayımladı. Bakanlık yaptığı açıklamada, “Rusya, Ukrayna'nın geçici olarak işgal edilmiş topraklarında sahte ‘referandumlar’ düzenleyerek, müzakerelere hazır olduğuna dair tüm sinyallerini, yalnızca silahlı saldırganlığını ve işgal altındaki toprakları elinde tutmak amacıyla çaresizce attığı adımlarını örtbas etmek için kullandığını gösteriyor.” ifadelerine yer verdi.

Kremlin yönetimi, 23-27 Eylül tarihleri arasında, Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ve sözde Lugansk Halk Cumhuriyetinde, Rus işgal güçleri tarafından kontrol edilen Zaporijjya ve Herson bölgelerinde Rusya’ya bağlanma konulu “referandumlar” düzenledi. Kremlin kontrolündeki kukla yönetimlerin açıklamalarına göre sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde oylamaya katılanların yüzde 99,23, sözde Lugansk Halk Cumhuriyet’nde yüzde 98,42, Herson bölgesinde yüzde 85,05, Zaporijjya bölgesinde ise yüzde 93,11 güya “Rusya’ya bağlanmaya evet” dedi. 

"RUSYA'NIN ŞANTAJINA VERİLEN TEK CEVAP UKRAYNA'YA SAĞLANAN DESTEĞİN ARTIRILMASI OLMALIDIR!"

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı bugün yayımladığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'nın geçici olarak işgal edilen topraklarında sahte "referandumlar" düzenlemesini kınayarak, “Ortaklarımızı Rusya'nın ilhak, şantaj ve ültimatom girişimlerine tek yanıtın, Ukrayna'ya verilen desteğin artırılması olacağını açıkça göstermeye çağırıyoruz.” denildi.

"SÖZDE REFERANDUMLARIN ÖZGÜR İRADENİN TEZAHÜRÜ İLE HİÇBİR İLGİSİ YOK"

Açıklamada, Rusya’nın 23-27 Eylül tarihlerinde, Ukrayna'nın geçici olarak işgal edilen Herson, Zaporijjya, Lugansk ve Donetsk bölgelerinde "referandum" adı verilen bir propaganda gösterisi düzenlediği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Rusya’nın bu bölgelerde yaşayan insanları silah zoru ile bazı belgeleri doldurmaya zorlaması, Rusya’nın Ukrayna'ya karşı başlattığı saldırganlık sırasında işlediği sıradaki suçtur. Bu tür eylemler, Ukrayna Anayasası ve yasaların yanı sıra uluslararası hukuk normlarını ve Rusya'nın uluslararası yükümlülüklerini ciddi şekilde ihlal etmektedir. Bu gösterinin, hem özgür iradenin tezahürü ile hiçbir ilgisi yok hem de Ukrayna'nın idari-bölgesel sistemi ve uluslararası kabul görmüş sınırları üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Ukrayna ve uluslararası toplum, Rusya'nın bu tür eylemlerini kınıyor ve bunları geçersiz buluyor.”

"UKRAYNA TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ ASKERİ VE DİPLOMATİK YOLLARLA GERİ KAZANMA HAKKINA SAHİPTİR"

Herson, Zaporijjya, Lugansk ve Donetsk bölgelerinde düzenlenen sahte referandumların organize edilmesinde yer alan herkesin yasalara uygun bir şekilde cezalandırılacağı kaydedilen açıklamada, “Kırım’ın olduğu gibi Herson, Zaporijjya, Lugansk ve Donetsk bölgeleri Ukrayna'nın egemen toprakları olarak kalmaya devam ediyor. Ukrayna, askeri ve diplomatik yollarla toprak bütünlüğünü geri kazanma hakkına sahiptir ve geçici olarak işgal edilen bölgeleri kurtarmaya devam edecektir. Ukrayna hiçbir Rus ültimatomunu asla kabul etmeyecektir. Moskova'nın yeni bölünme hatları oluşturma veya Ukrayna'ya verilen uluslararası desteği zayıflatma girişimleri başarısızlığa mahkumdur.” ifadeleri kullanıldı.

RUSYA DİPLOMASİ ÇAĞRILARI YAPAN HERKESİ KÜÇÜK GÖRÜYOR!

“Rusya, Ukrayna'nın geçici olarak işgal edilmiş topraklarında sahte ‘referandumlar’ düzenleyerek, müzakerelere hazır olduğuna dair tüm sinyallerini, yalnızca silahlı saldırganlığını ve işgal altındaki toprakları elinde tutmak amacıyla çaresizce attığı adımlarını örtbas etmek için kullandığını gösteriyor.” ifadelerine dikkat çekilen açıklamada Rusya’nın diplomasi çağrısı yapan herkesi her zaman küçük gördüğü vurgulandı.

Uluslararası toplumu, Kremlin’in yasa dışı eylemlerini kınamaya ve Rusya’ya yönelik uygulanan her türlü baskısını artırma çağrısının yapıldığı açıklamada, “Ayrıca tanklar, savaş uçakları, zırhlı araçlar uzun menzilli topçu silahları, uçaksavar ve füze savunma sistemleri sağlamak dahil olmak üzere Ukrayna'ya askeri yardımlarını önemli ölçüde artırmaya davet ediyoruz.” denildi.

https://qha.com.tr/?p=444480&preview=true
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.