SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğundan Bağımsızlık Günü resepsiyonu ve yardım konseri

Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğundan Bağımsızlık Günü resepsiyonu ve yardım konseri

Haber Giriş Tarihi: 22.09.2022 20:13
Haber Güncellenme Tarihi: 22.09.2022 20:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğundan Bağımsızlık Günü resepsiyonu ve yardım konseri

Ukrayna'nın İstanbul Başkonsolosluğu, Ukrayna Bağımsızlık Günü münasebetiyle dün resepsiyon düzenledi. Etkinlik çerçevesinde yardım konseri ve çekiliş düzenlendi. Akşam boyunca toplanan gelirler, Rus saldırıları altındaki Ukrayna’nın yeniden inşası için kullanılacak.

Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu, 21 Eylül Çarşamba günü Ukrayna Bağımsızlık Günü münasebetiyle resepsiyon düzenledi. Pullman İstanbul Oteli'nde verilen resepsiyona; Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskıy ve eşi Lyudmila Nedilska ev sahipliği yaptı. Etkinliğe İstanbul Valisi Yardımcısı Özlem Bozkurt Gevrek, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneği (TURKSİD) Başkanı Erhan Baştuhan, Kırım Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şube Başkanı Şebnem Sözen, İstanbul’daki Ukrayna Dayanışma Derneği Tetiana Fecan-Baştepe, Ukrayna Kültür Derneği üyesi Aliya Useinova, Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun eşi Safinar Cemileva, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi Gülnara Bekirova, işadamları, diplomatik misyon temsilcileri katıldı.

"ÜLKEMİZİ CANIMIZ PAHASINA SAVUNMAYA HAZIRIZ"

Açılış konuşmasını yapan Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskıy, “Nerede olursak olalım, nerede yaşarsak yaşayalım, Ukraynalı olduğumuzdan ve ülkemizi canımız pahasına savunmaya hazır olduğumuzdan sonsuz gurur duyuyoruz. Bazıları, bu yılın Şubat ayında, Ukrayna'nın 72 saat, 48 veya belki de 24 saat içinde düşeceğini düşünüyordu. Hayır… Düşmanın gözlerine bakmaktan korkmadık. Boyun eğmeyen Ukrayna halkı, bu adaletsiz, kanlı, terör savaşını zaten kazandı. Tüm dünya Ukrayna'yı, bizim cesaretimizi ve kahramanlarımızı tanıdı. Arzumuz gelişen ülkemizde özgürce bağımsızca yaşamak ve halkımız bu konuda hiç şüphe duymuyor. Ukrayna kendini bağımsız bir devlet olarak dünyaya tanıttı. Ukrayna, özgürlük için mücadelenin sembolü haline geldi. Topraklarımızı çok yakında işgalcilerden temizleyeceğimize inanıyoruz. Geçici işgal altında bulunan Kırım, Herson, Donbas olmak üzere tüm bölgelerimize çok yakında Ukrayna devlet bayrağımızı dikeceğiz.” dedi.

"RUSYA, UKRAYNA HALKININ SOYKIRIMINI GERÇEKLEŞTİRİYOR"

Rus işgalinden kurtarılan bölgelerde Rus işgal güçlerini işlediği vahşetin Rusya’nın Ukrayna’yı yok etmeye amaçladığına işaret ettiği belirten Nedilskıy, “Düşmanımız, Ukrayna halkının soykırımını gerçekleştirmeyi hedefleyerek terör ve kanlı yöntemlerle sadece insancıl hukuku ihlal etmekle kalmıyor, aynı zamanda yaptıkları insanlık kavramının ötesindedir. İşkencelere maruz kalan siviller, öldürülen çocuklar, yok edilen kritik altyapımız, bütün bunlar sadece savaşın sonuçları değil, bunlar Ukrayna’yı ve Ukrayna’ya ait her şeyin bilerek yok edilmesidir. Bu nedenle, Zafer tek seçeneğimizdir; düşmana karşı bir zafer, iyi ile kötü arasındaki mücadelede karanlığa karşı aydınlığın zaferidir.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında Ukrayna Başkonsolosu Türkiye devletine ve Türk halkına Ukrayna’ya verdikleri destek için teşekkür etti.

Etkinlik çerçevesinde keman sanatçısı Yevgen Kostrıtskıy ve piyano sanatçısı Rustem Rahmedov bir yardım konseri düzenlendi. Müzisyenler konserini “Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı” parçasıyla başladı. Ayrıca etkinlikte çekiliş düzenlendi. Çekilişi kazanan Ukraynalı ressam Liliya Studnıtsa’nın “Kız Kulesi” resminin sahibi oldu. Gece boyunca toplanan gelirler, Rus saldırıları altındaki Ukrayna’nın yeniden inşası için kullanılacak. Gecenin sonunda misafirlere Ukrayna milli yemekleri ikram edildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.