SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna, Kırım'daki sözde seçimlerden dolayı uygulanan yaptırımları genişletti

Ukrayna, Kırım'daki sözde seçimlerden dolayı uygulanan yaptırımları genişletti

Haber Giriş Tarihi: 18.02.2022 16:12
Haber Güncellenme Tarihi: 18.02.2022 16:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna, Kırım'daki sözde seçimlerden dolayı uygulanan yaptırımları genişletti

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, işgal altındaki Kırım’da yasa dışı olarak düzenlenen Rusya Devlet Duması seçimleri çerçevesinde uygulanan yaptırımları genişleten kararı imzaladı. Böylece yaptırım listesine 3 işbirlikçinin ismi daha eklendi.

Ukrayna, işgal altındaki Kırım’da, Eylül 2021’de yasa dışı olarak düzenlenen Rusya Devlet Duması seçimleri dolayısıyla yaptırım listesine dahil edilen kişilerin sayısını artırdı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 30 Aralık 2021 tarihli Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyinin “Kişisel Özel Ekonomik ve Diğer Kısıtlayıcı Tedbirlerde (Yaptırımlar) Değişiklik Yapılmasına Dair” başlıklı kararını imzaladı. Karara göre yaptırım listesine sözde Kırım Seçim Komisyonu üyeleri Nataliya Kovalenko, Aleksandra Osetrova ve Yuliya Rıbakova dahil edildi.

RUSYA’DA DUMA SEÇİMLERİ

Rus Parlamentosunun alt kanadı Duma için milletvekili seçimleri, 17-19 Eylül 2021 tarihlerinde yapılacak. Rusya’da seçimlerde Devlet Duması’ndaki 450 sandalye için 14 parti yarışacak. Öte yandan muhalif adayların ve partilerin seçimlere katılması engellendi. Kremlin yönetimi Kovid-19 salgını öne sürerek AGİT Gözlem Heyetinin takibine izin vermedi. Kremlin yönetimi, işgal altında bulunan Kırım’da da “seçim sandıklarını” açtı.

UKRAYNA PARLAMENTOSU, RUSYA DEVLET DUMASI SEÇİMLERİNİ TANIMAMA KARARI ALDI

Ukrayna Parlamentosu, 22 Eylül’de, “Ukrayna Parlamentosunun, Rusya Devlet Duması 2021 yılı Seçimlerinin Gayri Meşruluğuna İlişkin Açıklaması Hakkında” başlıklı karar tasarısını kabul etti. Belgede Ukrayna’nın, Rusya’da 17-19 Eylül 2021 tarihleri arasında düzenlenen parlamentonun alt kanadı Devlet Duması seçimlerini tanımadığını belirtildi. Ayrıca karar tasarısında, işgal altındaki Kırım ve Donbas’ta yasa dışı olarak sandık açılarak, Ukrayna vatandaşlarını oylamada oy kullanmaya zorlayarak seçilen yeni dönem Rusya Devlet Duması’nın gayri meşru olduğu vurgulandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.