SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna, Kosova'daki barış güçlerini geri çekiyor

Ukrayna, Kosova'daki barış güçlerini geri çekiyor

Haber Giriş Tarihi: 05.08.2022 00:22
Haber Güncellenme Tarihi: 05.08.2022 00:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna, Kosova'daki barış güçlerini geri çekiyor

Ukrayna, Kosova'daki barışı koruma misyonunda görev yapan askerlerini geri çekiyor. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, NATO liderliğindeki Kosova Barış Gücü'nde görev alan 40 askerin Ukrayna’ya geri döneceğini doğruladı.

Ukrayna, 3 bin 800 kişilik NATO liderliğindeki KFOR misyonunun bir parçası olarak Kosova'da 40 personelden oluşan bir birlik bulunduruyordu. Mart ayında Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, tüm misyonların Rusya ile savaşa yardım etmek için evlerine dönmelerini emreden bir kararname yayınlamıştı.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Kosova’da görev yapan askerlerin çağrılmasıyla ilgili olarak, KFOR misyonuna katılımının geçici olarak sona erdiğini bildirdi. Ayrıca, Ukrayna birliklerinin Kosova'dan çekilmesinin, Zelenskıy'ın 7 Mart'ta imzaladığı Rusya'nın başlattığı işgal girişiminin ardından yurtdışındaki misyonların eve dönmesini emreden kararnamesi çerçevesinde gerçekleştiğini duyurdu.

UKRAYNA'NIN KOSOVA'DA BULUNAN ASKERLERİ, UKRAYNA'YA DÖNÜYOR

Bir NATO yetkilisi, çekilmenin barışı koruma misyonunu etkilemeyeceğini söyleyen raporları doğruladı. Yetkili, "Ukrayna, barışı koruma misyonumuza değerli bir katkıda bulunmuştur. Ukrayna’nın Kosova'da yaşayan tüm toplulukları destekleme konusundaki çabalarımıza uzun süredir devam eden katkılarını memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.