SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna milletvekilinden Kırım’ın işgaline dair skandal açıklamalar

Ukrayna milletvekili Yevgen Şevçenko, televizyonda yayınlanan programında Kırım’ın işgaline dair skandal açıklamalarda bulundu. Milletvekili açıklamasında, Rusya'nın yaydığı, “Kırım’ın referandum sonucu Rusya’ya bağlandığı” mitini destekledi. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Refat Çubarov, Ukrayna Parlamentosunu söz konusu açıklamalara uygun bir şekilde tepki göstermeye davet etti.

Haber Giriş Tarihi: 05.10.2021 18:31
Haber Güncellenme Tarihi: 05.10.2021 18:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna milletvekilinden Kırım’ın işgaline dair skandal açıklamalar

Ukrayna milletvekili Yevgen Şevçenko, televizyonda yayınlanan programında Kırım’ın işgaline dair skandal açıklamalarda bulundu. Milletvekili açıklamasında, Rusya'nın yaydığı, “Kırım’ın referandum sonucu Rusya’ya bağlandığı” mitini destekledi. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Refat Çubarov, Ukrayna Parlamentosunu söz konusu açıklamalara uygun bir şekilde tepki göstermeye davet etti.

Ukrayna 24 televizyon kanalında yayınlanan programa konuk olarak katılan Ukrayna milletvekili Yevgen Şevçenko, işgalci devlet Rusya’nın Kırım’ın işgaline dair yaydığı iddialarını destekleyen küstah açıklamalarda bulundu. Programda Kırım’ın işgalden kurtarılması konusu konuşulurken Şevçenko şu ifadeleri kullandı:

“Kırım hakkında konuşuyorsunuz… Kırım’ın işgalden kurtarılması… Kırım’ı kim işgal etti? Doğruyu söylemek gerekirse, referanduma giden Kırım sakinlerinin yüzde 88’i, yarımadayı işgal etti… Sanki Rusya yarımadayı ele geçirdi de Kırım’da yaşayan herkes mutsuz ve orada zorla alıkonuluyor… O zaman niye direniş göstermiyorlar? Partizan savaşı başlatmıyorlar...”

KIRIM TATAR MİLLİ MECLİSİ BAŞKANI ÇUBAROV TEPKİ GÖSTERDİ

Ukrayna milletvekili Şevçenko’nun ilgili sözleri değerlendiren KTMM Başkanı Refat Çubarov, “Herhangi bir medeni ülkede, işgalci devletin işgalini haklı çıkarmaya yönelik yanlış ve alaycı argümanlarını alenen yayan bir milletvekili derhal parlamentodan atılarak adalete teslim edilirdi. Herhangi bir ülkede, ama Ukrayna’da değil.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna milletvekillerine seslenen Çubarov, Parlamentoyu Şevçenko’nun küstah açıklamalarına uygun tepki göstermeye davet etti.

Milletvekili Yevgen Şevçenko, Ukrayna tarafından meşrutiyeti tanınmayan Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile bir araya geldikten sonra Halkın Hizmetkarı Partisinden ihraç edildi.

YARIMADADA 7 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. 26 Şubat 2014'te, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.