SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna’nın en zengin iş insanı Rinat Ahmetov, savaştan sonra Mariupol’ü yeniden inşa etme sözü verdi

Ukrayna’nın en zengin iş insanı Rinat Ahmetov, savaştan sonra Mariupol’ü yeniden inşa etme sözü verdi

Haber Giriş Tarihi: 18.04.2022 13:35
Haber Güncellenme Tarihi: 18.04.2022 13:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna’nın en zengin iş insanı Rinat Ahmetov, savaştan sonra Mariupol’ü yeniden inşa etme sözü verdi

Ukrayna’nın en zengin iş insanı Rinat Ahmetov, işgalci Rusya’nın hedef aldığı ve gün gün saldırdığı Mariupol’ü savaştan sonra yeniden inşa etme sözü verdi. Ahmetov, “Mariupol küresel bir trajedi ve küresel bir kahramanlık örneğidir. Mariupol bir Ukrayna şehri olmuştur ve her zaman öyle kalacaktır” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın en tanınmış ve en zengin iş insanı olan Kazan Tatar kökenli Rinat Ahmetov (Rinat Akhmetov) Mariupol’ü yeniden inşa etme sözü verdi. Ahmetov, kurucusu olduğu System Capital Management (SCM) şirketiyle Mariupol’ün Rusya’nın işgal girişimi ve saldırılarından önceki haline döndürüleceğini ifade etti.

İş insanı Ahmetov, Reuters’e konuya ilişkin verdiği röportajda, “Ülkenin en büyük özel işletmesi olarak SCM’nin Ukrayna’nın savaş sonrası yeniden inşasında kilit bir rol oynayacağından eminim” dedi. Ahmetov, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Amerika Birleşik Devletlerinin (ABD) Batı’nın yeniden inşasına yardımcı olan Marshall Planını işaret ederek, Mariupol için bu planın gerekli olduğunu belirtti.

"HEDEFİM UKRAYNALI MARİUPOL'E DÖNMEK"

Ahmetov, “Hedefim Mariupol'ün Ukrayna'ya geri dönmesi ve Mariupol tarafından üretilen çeliğin küresel pazarlarda daha önce olduğu gibi rekabet edebilmesi için yeni üretim planlarımızı uygulamak” dedi. Azovstal ve Illich Demir ve Çelik Fabrikalarını yöneten Metinvest yöneticileriyle her gün temasta olduğunu belirten Ahmetov, savaşın bitmesi durumunda Mariupol’ü yeniden inşaya başlayacaklarını açıkladı.

Mariupol’ün Ukrayna için önemli olduğunun altını çizen Ahmetov, “Mariupol küresel bir trajedi ve küresel bir kahramanlık örneği. Mariupol bir Ukrayna şehri olmuştur ve her zaman öyle kalacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

"BİZİM İÇİN SAVAŞ 2014'TE KIRIM VE DONBAS'TAKİ İŞGALDE BAŞLADI"

Ahmetov, “Bizim için savaş, 2014'te çıktı. Hem Kırım'da hem de geçici olarak işgal edilen Donbas bölgesinde tüm varlıklarımızı kaybettik. İşlerimizi kaybettik ama bu bizi daha da sertleştirdi ve güçlendirdi” diye konuştu.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı topyekun işgal girişiminden en çok Ukrayna’nın güneyindeki Mariupol kenti zarar görüyor. İşgalci Rus güçleri, Mariupol’de sivilleri hedef alarak çeşitli katliamlara imza atıyor. Öte yandan kentin birçok yerinde işgalci Rus ordusunun saldırılarının izleri görülüyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.