SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna tahılı taşıyan 6 gemi yola çıktı

Ukrayna tahılı taşıyan 6 gemi yola çıktı

Haber Giriş Tarihi: 06.09.2022 10:18
Haber Güncellenme Tarihi: 06.09.2022 10:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna tahılı taşıyan 6 gemi yola çıktı

Ukrayna limanlarından bu sabah 6 gemi daha Türkiye’ye gelmek üzere hareket etti. Gemiler, İstanbul Müşterek Koordinasyon Merkezinde emniyetli sevkiyat için denetlenecek.

Ukrayna, Rus ablukası altında kalan tahılları, Türkiye üzerinden ihraç edilecek olan ülkelere gönderiyor. Birleşmiş Milletler çatısı altında Türkiye, Ukrayna ve Rusya’nın 22 Temmuz’da imzaladığı anlaşmayla birlikte Ukrayna tahıl sevkiyatı 1 Ağustos’ta başlamıştı. 1 Ağustos’tan günümüz kadar olan bir aylık süreçte tahıl sevkiyatı yapılması hedeflenen anlaşmada 1 milyon tondan fazla tahıl ihracatı yapıldı.

Milli Savunma Bakanlığının bugün sosyal medya üzerinden 6 tahıl yüklü geminin Ukrayna limanından  Türkiye’ye gelmek üzere yol çıktığını açıkladı. MSB’den yapılan açıklamada, tahıl sevkiyatı planlandığı şekilde devam ediyor. Bugün sabah itibarıyla 6 gemi daha Ukrayna limanlarından hareket etti.

UKRAYNA TAHILLARI TÜRKİYE ÜZERİNDEN DÜNYA PAZARINA AÇILIYOR Dünyadan Türkiye'ye tahıl koridoru teşekkürü - Son Dakika Haberleri

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaş yüzünden abluka altında kalan Ukrayna tahıllarının ihracatı yapılamamış ve ihracatı yapılamayan hububat dolayısıyla dünya, gıda krizinin eşiğine gelmişti. Rusya’nın sebep olduğu küresel gıda krizini önlemek için Türkiye kollarını sıvadı. Savaşın başından bu yana arabuluculuk rolü üstlenen Türkiye, Birleşmiş Milletler çatısı altında İstanbul’da iki kez Ukrayna ve Rusya askeri heyetlerini ağırladı. 22 Temmuz 2022’de Karadeniz üzerinden tahıl koridoru oluşturulması için, “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi” imzalandı. İmzalanan anlaşmanın ardından tahıl taşıyacak gemilerin hazırlık çalışmaları ise tamamlandı. Tahıl yüklü gemiler Odesa, Çornomorsk, Yujnıy limanlarından yola çıkarak İstanbul’daki Müşterek Koordinasyon Merkezi’nde bekletilecek. Denetimlerin ve güvenliğin sağlanmasında rol oynayacak Türkiye, tahılları dünya pazarına açacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.