SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna tahılı taşıyan 7 gemi yola çıktı

Ukrayna tahılı taşıyan 7 gemi yola çıktı

Haber Giriş Tarihi: 13.09.2022 11:18
Haber Güncellenme Tarihi: 13.09.2022 11:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna tahılı taşıyan 7 gemi yola çıktı

Ukrayna limanlarından tahıl yüklü 7 gemi daha bu sabah saatlerinde Türkiye’ye gelmek üzere hareket etti. Tahıl yüklü gemiler İstanbul Müşterek Koordinasyon Merkezinde denetlenecek.

Ukrayna, Rus ablukası altında kalan tahılları Türkiye üzerinden ihraç edilecek ülkelere gönderiyor. Ukrayna tahılları, 22 Temmuz 2022’de imzalanan tahıl koridoru anlaşması kapsamında Türkiye üzerinden dünya pazarına açılıyor.

Milli Savunma Bakanlığının bugün sosyal medya üzerinden 7 tahıl yüklü geminin Ukrayna limanından Türkiye’ye gelmek üzere yol çıktığını açıkladı. MSB'den yapılan açıklamada, “Tahıl sevkiyatından, bugün sabah vakalarından haberdar olmak 7 gemiyi daha fazla hareket etti.” dedi.

UKRAYNA TAHILLARI TÜRKİYE ÜZERİNDEN DÜNYA PAZARINA AÇILIYOR

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaş yüzünden abluka altında kalan Ukrayna tahıllarının ihracatı yapılamamış ve ihracatı yapılamayan hububat dolayısıyla dünya, gıda krizinin eşiğine gelmişti. Rusya’nın sebep olduğu küresel gıda krizini önlemek için Türkiye kollarını sıvadı. Savaşın başından bu yana arabuluculuk rolü üstlenen Türkiye, Birleşmiş Milletler çatısı altında İstanbul’da iki kez Ukrayna ve Rusya askeri heyetlerini ağırladı. 22 Temmuz 2022’de Karadeniz üzerinden tahıl koridoru oluşturulması için, “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi” imzalandı. İmzalanan anlaşmanın ardından tahıl taşıyacak gemilerin hazırlık çalışmaları ise tamamlandı. Tahıl yüklü gemiler Odesa, Çornomorsk, Yujnıy limanlarından yola çıkarak İstanbul’daki Müşterek Koordinasyon Merkezi’nde bekletilecek. Denetimlerin ve güvenliğin sağlanmasında rol oynayacak Türkiye, tahılları dünya pazarına açacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.