SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna vatandaşları, Rusya'nın sözde referandumunu reddediyor

Haber Giriş Tarihi: 23.09.2022 20:39
Haber Güncellenme Tarihi: 23.09.2022 20:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna vatandaşları, Rusya'nın sözde referandumunu reddediyor

Ukrayna'nın Mıkolayiv bölgesindeki geçici olarak işgal altında olan Snigurivka'da Rusya'nın referandum kararına karşı protesto gösterisi yapıldı. İşgal altındaki bölgede Ukrayna bayrağı açarak protesto eylemi yapan Ukraynalı vatandaşlar tarafından "Snigurivka her zaman Ukrayna idi. Ve böyle kalacak. Hiçbir zaman Rusya'nın parçası olmak istemiyorduk ve istemeyeceğiz. Snigurivka sakinlerine yasa dışı referanduma katılmama çağrısını yapıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Rusya, Ukrayna'nın güneyindeki Mıkolayiv'de yer alan Snigurivka bölgesinde vatandaşlar referandumu protesto etmek için toplandı. İşgal altındaki bölgede toplanan Ukraynalı vatandaşlar Ukrayna bayrağı açarak slogan attı.

SNİGURİVKA HER ZAMAN UKRAYNA'NIN KALACAK

Rusya'nın Ukrayna'da işgal ettiği bölgelerde referanduma katılmama çağrıları yapılıyor. Rusya'nın referandum kararına tepki gösteren Ukarynalı vatandaşlar ülkenin dört bir yanında seslerini duyurmak için protesto gösterileri tertip ediyor. Protesto gösterisinde konuşma yapan Ukrayna vatandaşlarından birisi, "Snigurivka'da ve yakındaki köylerde düzenlenen yasa dışı referandumu protesto etmek için toplandık. Snigurivka her zaman Ukrayna idi. Ve böyle kalacak. Hiçbir zaman Rusya'nın parçası olmak istemiyorduk ve istemeyeceğiz. Snigurivka sakinlerine yasa dışı referanduma katılmama çağrısını yapıyoruz. Yaşasın Ukrayna! Yaşaşın Kahramanlar!" ifadelerini kullandı.

RUSYA'NIN REFERANDUM VE SEFERBERLİK KARARI

Rusya, 21 Eylül'de Ukrayna'nın Donetsk, Lugansk, Herson ve Zaporijjya bölgelerinde referandum yapılacağını açıkladı. Sözde referandum sonucuyla söz konusu bölgelere hakimiyet sağlamayı amaçlayan Rusya'nın kararını Ukraynalı vatandaşlar sert bir şekilde reddediyor. Egemen bir devlet üzerinde söz hakkı sahibi olmayı hayal eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin son olarak ülke genelinde kısmi seferberlik ilan etti. Askeri tükenen Rusya 300 bin Rus askerin çağrılacağını duyurmasının ardından Ruslar ülkeden kaçmaya başladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.