SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukraynalı ünlü sanatçı Rus saldırılarında hayatını kaybetti

Ukraynalı ünlü sanatçı Rus saldırılarında hayatını kaybetti

Haber Giriş Tarihi: 13.09.2022 15:57
Haber Güncellenme Tarihi: 13.09.2022 23:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukraynalı ünlü sanatçı Rus saldırılarında hayatını kaybetti

Ukrayna'da gönüllü olarak savunma cephesinde Rus saldırılarına karşı savaşan sanatçı Oleksandr Şapoval hayatını kaybetti. Ukrayna'da onur sanatçısı unvanına layık görülen sanatçı, cephede işgalcilere karşı savaşıyordu.

Rus saldırıları altındaki Ukrayna savaşın yedinci ayında güçlü direnişini sürdürüyor. Binlerce Ukraynalı toprak bütünlüğü için savunma hattında başarı gösteriyor. Ukrayna'da yaşayan pek çok sanatçı gönüllü olarak cephede Rus birliklerinin saldırılarıyla mücadele etmeye devam ediyor.

UKRAYNALI SANTAÇI ŞAPOVAL SAVUNMA CEPHESİNDE HAYATINI KAYBETTİ

Ukrayna'da onur sanatçısı unvanına layık görülen Oleksandr Şapoval, Rusya'nın işgal saldırılarında hayatını kaybetti. Balerin ve Yıldızlarla Dans etmek projesinin üyesi Katerına Kuhar, Rus saldırıları yüzünden hayatını kaybeden sanatçı Şapoval hakkında konuştu. Sanatçı Kuhar, "Kalbimiz buna inanmak istemiyor. Bugün düşman Ukrayna'nın Onurlu Sanatçısı dans öğretmeni Oleksandr Şapoval'ı öldürdü. Olağanüstü bir sanatçıydı. Performansı hayat doluydu. Çünkü o sahneyi soluyan, sahneyi yaşayan ender insanlardandı. Ve şimdi dansı sonsuz oldu. Çok zor ve acı verici. Işıklar içinde uyu. Her zaman kalbimizde ve anılarımızda olacaksın" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Ukrayna Ulusal Operası solistinin Donetsk bölgesi yakınlarındaki Mayorsk köyünde yaralandığı ve ardından tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı öğrenildi.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI YEDİNCİ AYINDA DEVAM EDİYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş yedinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.