SON DAKİKA
Hava Durumu

Von der Leyen savaşın başından bu yana üçüncü kez Ukrayna'da

Haber Giriş Tarihi: 15.09.2022 21:54
Haber Güncellenme Tarihi: 15.09.2022 21:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Von der Leyen savaşın başından bu yana üçüncü kez Ukrayna'da


Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'ya yönelik başlattığı savaşın başından bu yana üçüncü kez Ukrayna’ya gitti. Komisyon Başkanı Von der Leyen sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın Avrupa Birliğine aday ülke olduğunu hatırlattı.Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen bugün Ukrayna’ya gitti. Komisyon Başkanı Von der Leyen sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 24 Şubat 2022'de savaşın başlamasından sonra Ukrayna'nın başkenti Kıyiv’e üçüncü defa gittiğini belirtti. Von der Leyen'in ziyaretinde giydiği mavi-sarı kıyafetleri ise dikkatlerden kaçmadı.

VON DER LEYEN, CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY'DAN ÖDÜL ALDI

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile görüşen Komisyon Başkanı Von der Leyen, geçmişten bu yana çok şeyin değiştiğini söyleyerek Ukrayna’nın artık Avrupa Birliği (AB) üyeliğine aday bir ülke olduğunu anımsattı. Ukrayna'yı üçüncü kez ziyaret eden Von der Leyen, Cumhurbaşkanı Zelenskıy'ın elinden Birinci Yaroslav Bilge Birinci Sınıf ödülünü aldı.Resim

AB'DEN UKRAYNA'YA EKONOMİK DESTEK

AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen, savaştan en çok etkilenen şehirlerden biri İrpin'deki tahribatları ziyaret etti. Vahşi katliamın yapıldığı İrpin'i gezen Von der Leyen, eğitim kurumlarının zarar gördüğünü belirttiği açıklamasında, "70 bin çocuk Rus saldırıları yüzünden hasar gören okuluna geri dönemez. Okulları yeniden inşa etmek için Olena Zelenska (Ukrayna First Lady'si) ile çalışmaya devam edeceğiz ve bunun için 100 milyon euro bütçe ayıracağız" dedi. AB'nin Ukrayna'ya yardım etmeye devam edeceğini belirten Von der Leyen, yerinden edilmiş insanlar için 150 milyon euro bütçe ayrıldığını açıkladı.Ziyarete ilişkin olarak açıklama yapan Von der Leyen, "Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy'ın askeri başarıları için tebrikler. Ukrayna halkının cesareti ilham verici. Bu konsolidasyon gerektiriyor, ancak hepimiz Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinden etkilendik. Bu, Ukrayna'da ve tüm arkadaşlarınız için moralleri yükseltti" ifadelerini kullandı.UKRAYNA'NIN YENİDEN İNŞASI SÜRECİ BAŞLIYOR

Rus saldırılarından ciddi anlamda zarar gören Ukrayna'nın yeniden inşası için pek çok ülke el ele veriyor. AB Komisyon Başkanı Von der Leyen, Ukrayna Başbakanı Denis Şmigal ile 25 Ekim'de Ukrayna'nın yeniden inşası için başlayacak yapılanma konferansı için görüşme yaptı. Von der Leyen ile Şmigal görüşmede ekonomileri ve halk ilişkilerini daha yakın hale getirebilecekleri üzerinde durdu.

UKRAYNA, AVRUPA TEK PAZARI'NA GİRECEK Mİ?

AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen, 14 Eylül 2022 tarihinde Avrupa Parlamentosunda yaptığı konuşmada, AB üyesi 27 ülkenin yanı sıra İsviçre, İzlanda, Liechtenstein ve Norveç'in belli şartlarla dahil olduğu ve serbest ekonomik pazar imkanları sunan Avrupa Tek Pazarı'na, Ukrayna'nın da girmesi için Zelenskıy ile görüşeceğini açıklamıştı.En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.