SON DAKİKA
Hava Durumu

Yunanistan'da bulunan Osmanlı Mezarlığı gizlice taşındı!

Yunanistan'ın Halkidiki kentinde Osmanlı döneminden kalma 201 mezar bulundu. Mezarlığın bulunmasının ardından Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı ve Türkiye'nin Atina Büyükelçisi de Yunan Dışişleri Bakanlığına giderek konu ile ilgili girişimde bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2021 13:19
Haber Güncellenme Tarihi: 24.02.2021 15:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yunanistan'da bulunan Osmanlı Mezarlığı gizlice taşındı!

Yunanistan’ın Halkidiki iline bağlı Gargara Köyü’nde yaptığı inşaat çalışmasında ortaya çıkan Osmanlı döneminden kalma Müslüman mezarlarını Türkiye'ye haber vermeden taşıdığı ortaya çıktı. Olay üzerine harekete geçen Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'ın Ankara Büyükelçilisini, Bakanlığa çağırdı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Halkidiki kentine bağlı Gargara (Simandra) köyünde bir inşaat kazısında ortaya çıkan Osmanlı döneminden kalma mezarların Yunan hükumeti tarafından habersiz taşındığı ortaya çıktı. Skandal olayın ortaya çıkması üzerine Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

TÜRKİYE'NİN SELANİK BAŞKONSOLOSLUĞU İNCELEDİ

Ayrıca konu ile ilgili Türkiye Dışişleri Bakanlığından dün yazılı bir açıklama yayımlandı. Açıklamada söz konusu mezarlığın Türkiye'nin Selanik Başkonsolosluğu tarafından incelendiği ve yerel Yunan makamlar ile derhal girişimde bulunularak bilgi talep edildiği ifade edildi. Dışişleri Bakanlığının açıklamasının tamamı şu şekilde:

"Yunanistan’ın Halkidiki iline bağlı Gargara Köyü’nün okul bahçesine yapılan bir spor salonunun inşaatı sırasında Osmanlı döneminden kalma bir Müslüman mezarlığına rastlandığı yönündeki basın haberleri üzerine Selanik Başkonsolosluğumuzca anılan köy ziyaret edilmiş, ayrıca yerel Yunan makamları nezdinde derhal girişimde bulunularak bilgi talep edilmiştir.

YUNAN BÜYÜKELÇİ, BAKANLIĞA ÇAĞRILDI

Bu girişimlerimiz neticesinde, sözkonusu inşaat alanında ecdadımıza ait 201 mezarın bulunduğu, ancak ülkemize bilgi verilmeden naaşların yerel makamlarca Halkidiki ve Aynaroz Eski Eserler Dairesinin deposunda muhafaza altına alındığı öğrenilmiştir.

Bu bilgilerin temini üzerine Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi bugün Bakanlığımıza çağrılarak ve Atina’da Büyükelçimizce Yunan Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulmuştur.

İNŞAAT ÇALIŞMALARININ DERHAL DURDURULMASI İSTENDİ

Bu girişimlerde mezarlar hakkında ülkemize daha önceden bilgi verilmemiş olmasına ilişkin izahat istenmiş, inşaat çalışmalarının derhal durdurulması, muhafaza altında tutulan naaşların dini inançlarımıza uygun şekilde ve bir törenle bulundukları yöreye defnedilmesi ve defin alanının Müslüman mezarlığı olduğunun gösterilmesi talep edilmiştir."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.