SON DAKİKA
Hava Durumu

Zelenskıy: Topraklarımız tamamen işgalden kurtulana kadar Rusya ile müzakereler imkansız

Zelenskıy: Topraklarımız tamamen işgalden kurtulana kadar Rusya ile müzakereler imkansız

Haber Giriş Tarihi: 12.09.2022 13:39
Haber Güncellenme Tarihi: 12.09.2022 13:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Zelenskıy: Topraklarımız tamamen işgalden kurtulana kadar Rusya ile müzakereler imkansız

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, saldırgan Rusya ile herhangi bir müzakerenin ancak işgal altında bulunan tüm Ukrayna toprakları tamamen işgalden kurtarıldıktan sonra mümkün olacağını ifade etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal saldırısı başlatan ve 201 gündür ülkedeki farklı yerleşim yerleri bombalayarak sivilleri öldürmeye devam eden Rusya ile müzakere masasına oturma olasılığını değerlendirdi. CNN’e verdiği röportajda Zelenskıy, “Hiçbir yaptırım kaldırılmamalı. Topraklarımızdan geri çekilene kadar Rusya ile hiçbir şey müzakere etmeyeceğiz. Savaş bittikten sonra yaptırımların kaldırılması, zararın tazmin edilmesi, diplomasi hakkında konuşabiliriz. Müzakerelere farklı ülkelerin liderleri, uluslararası örgütleri katılabilir ama bunlar tüm topraklarımız işgalden kurtarıldıktan sonra mümkün olacak.” dedi.

ÖNEMLİ ORANDA MEVZİ KAYBEDEN RUSYA SÖYLEMLERİNİ DEĞİŞTİRDİ 

Ukrayna ordusunun, ülkenin doğusunda Rus birliklerine karşı yürüttüğü başarılı karşı harekatın ardından Rusya, askerlerini Harkiv bölgesinden tamamen çekmek zorunda kaldı. Ukrayna'da önemli oranda mevzi kaybettikten sonra işgalci Rusya, tutumunu değiştirerek Ukrayna ile ateşkes masasına oturabileceğinin sinyallerini verdi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus devlet televizyonunda yaptığı konuşmada, "Rusya, Ukrayna ile müzakere masasına oturmaya karşı değil ancak süreç uzadıkça anlaşma ihtimali de azalıyor" dedi.

İŞGALCİ RUSYA'NIN SAÇMA TALEPLERİ

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı geniş çaplı işgal saldırısından hemen ardından başlayan müzakereler aylardır gerçekleşmiyor. Müzakerelerini yapılmamasından Ukrayna tarafını sorumlu tutan Kremlin, ateşkes sağlanabilmesi için Kıyiv'in sadece NATO üyeliği fikrinden vazgeçmesini değil, aynı zamanda topraklarının önemli bir kısmından da feragat etmesini istiyor. Rusya bu bağlamda Ukrayna'nın Donetsk ve Lugansk bölgelerinden çekilmesini, Kırım’ın ilhakını tanımasını, ülkenin askersizleştirilmesini talep ediyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.