SON DAKİKA
Hava Durumu

Zelenskıy yaralanan Ukraynalı askerleri ziyaret etti

Haber Giriş Tarihi: 18.08.2022 18:19
Haber Güncellenme Tarihi: 18.08.2022 18:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Zelenskıy yaralanan Ukraynalı askerleri ziyaret etti

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Lviv’de cephe hattında yaralanan Ukrayna askerlerinin muayene edildiği bir hastaneye ziyarette bulundu.

Ukrayna ordusu, Rusya’nın 24 Şubat’tan bu yana başlattığı geniş çaplı işgal girişimine direnmeye, Ukrayna topraklarını savunmaya devam ediyor. Savaşta yaralanan askerler, cephe hattından uzak, güvenli bölgelerdeki hastanelerde tedavi ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) bugün Lviv’de o hastanelerden birini ziyaret etti.

Hastanede tedavi altında olan askerlerle sohbet eden, sarılan ve askerlerin motivasyonunu yükseltmek için konuşmalar yapan Cumhurbaşkanı Zelenskıy, askerlerle fotoğraf çekilmeyi de ihmal etmedi.

Zelenskıy, yaralı askerlerle çekildiği fotoğrafları “Rusya’nın bu savaşı kazanamayacağını kanıtlayan askerlerimiz. Ukrayna topraklarını koruduğunuz için teşekkür ederiz!” ifadeleriyle paylaştı.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.