SON DAKİKA
Hava Durumu

#Asya Pasifik

QHA - Kırım Haber Ajansı - Asya Pasifik haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Asya Pasifik haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Japonya, Çin-Tayvan savaşında kimi destekleyecek? Haber

Japonya, Çin-Tayvan savaşında kimi destekleyecek?

Çin'in Asya Pasifik'teki yayılmacı politikası bölgedeki ülkeleri tehdit etmeye devam ediyor. Japonya Savunma Bakanı Minoru Kihara geçen hafta The Daily Telegraph'a verdiği demeçte, Çin'in olası saldırısında Japonya'nın Tayvan'ı destekleyeceğini açıkladı. "UKRAYNA'YI DESTEKLEDİĞİMİZ GİBİ TAYVAN'A DESTEK VERMEMİZ ÇOK OLASIDIR" Bakan Kihara, "Rusya'nın Ukrayna'ya karşı haksız ve sebepsiz savaşına karşı Ukrayna'yı desteklediğimiz gibi, dünyanın her yerindeki insanlar Tayvan'ı destekleme iradesine sahip. Tayvan'a destek vermemiz çok olasıdır" ifadelerini kullandı. "TAYVAN'A SALDIRMANIN ZOR OLDUĞUNU GÖSTERMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ" Ayrıca Kihara, Tayvan'a Çin'in saldırısı karşısında Japonya'nın tutumuna değinerek, "Tayvan'ı işgal etmenin veya Tayvan'a karşı askerî yollarla saldırgan bir hamle yapmanın zor olacağını göstermenin önemli olduğunu düşünüyoruz" dedi. Japon Bakan Kihara, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı topyekûn işgal girişimi gibi Çin'in benzer bir hareketi olduğu takdirde hemen alarma geçeceklerini vurguladı. JAPONYA, SAVUNMA BÜTÇESİNİ YÜZDE 60 ARTIRDI Bakan Kihara, Çin'in hızlı askerî yığınağına yanıt olarak, Japonya'nın gelecekteki beş yıl içinde savunma bütçesini yüzde 60 artırdığını kaydetti. Kihara, "Çin'in askerî bütçesini artırmasını ve deniz bölgelerindeki iddiasını keskin bir şekilde büyütmesini bir tehdit olarak görüyoruz. Şimdiye kadar bu düzeyde bir tehdit görmedik” şeklinde konuştu. "DÜNYANIN GÜVENLİK ORTAMI TARİHİN EN KARMAŞIK ORTAMI HALİNE GELİYOR" Japonya'nın olası savaşa zorla dahil edilmesi durumunda, ABD ve Birleşik Krallık da dahil olmak üzere müttefiklerden maksimum destek isteyeceğini belirten Kihara, son olarak Asya Pasifik'teki gerilimin sebebinin Rusya, Çin ve Kuzey Kore olduğuna dikkat çekti. Bakan, "Dünyanın güvenlik ortamı tarihin en karmaşık ortamı haline geliyor" ifadelerini kullandı.

Asya Pasifik’te sular kaynıyor: Çin gemisi Filipinler gemisine çarptı! Haber

Asya Pasifik’te sular kaynıyor: Çin gemisi Filipinler gemisine çarptı!

Tartışmalı Güney Çin Denizi'nde gerilim her geçen gün tırmanıyor. Çin’e ait sahil güvenlik gemisi, 22 Ekim 2023 tarihinde Manila açıklarında Filipinler Silahlı Kuvvetlerine ait ikmal gemiye çarptı. Filipinler ise Çin’i bu tür provokatif eylemlere devam etmesi halinde sonuçların felaket olacağı konusunda uyardı. SALDIRGAN FİLİPİNLER DEĞİL ÇİN Filipinler Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Teresita Daza, Çin gemisinin tehlikeli engelleme manevralarını en güçlü şekile kınadıklarını belirtti. Daza, 23 Ekim 2023 tarihinde düzenlediği basın toplantısında, "Bu gibi tüm olaylar, saldırganın Filipinler değil Çin olduğunu açık şekilde gösteren vakalardır" ifadelerini kullandı. "BU EYLEM FİLİPİNLER'İN EGEMENLİK HAKLARININ İHLALİDİR" Filipinler Silahlı Kuvvetleri yaptığı yazılı açıklamada, “Düzenli ve rutin bir ikmal görevi yürütürken, Çin Sahil Güvenlik gemisinin tehlikeli engelleme manevraları, Filipinler Silahlı Kuvvetleri ile sözleşmeli ikmal gemisi ile çarpışmasına neden oldu. Batı Filipinler Denizi Ulusal Görev Gücü, Çin Sahil Güvenliği ve Çin Deniz Milisleri tarafından gerçekleştirilen tehlikeli, sorumsuz ve yasa dışı eylemleri en güçlü şekilde kınamaktadır. Bu eylem Filipinler'in egemenlik haklarının ve yargı yetkisinin ihlalidir. Birleşmiş Milletler (BM) Şartı ile BM Deniz Hukuku Sözleşmesi'nin tamamen göz ardı edilmesidir" ifadelerine yer verdi. ABD, ÇİN'İ KINADI VE FİLİPİNLER'İ DESTEKLEDİ Manila Görev Gücü, çarpışmanın Filipinli mürettebatı tehlikeye attığını belirtti. ABD'nin Filipinler Büyükelçisi Çin'in eylemini kınadı ve Manila'ya desteğini ifade etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.