SON DAKİKA
Hava Durumu

#Depremzede

QHA - Kırım Haber Ajansı - Depremzede haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Depremzede haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Depremzedelere Ramazan ayı boyunca yardım eli uzanacak Haber

Depremzedelere Ramazan ayı boyunca yardım eli uzanacak

Türkiye'yi derinden sarsan 6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri'nin üzerinden 13 ay geçti. İnsani ihtiyaçlar noktasında hâlâ eksikliklerin yaşandığı bölgedeki depremzedelerin yaraları sarılmaya devam ediyor. Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği (TDYTB) ise depremzedelerin gıda ve kıyafet gibi ihtiyaçlarını karşılamak için yürüttüğü yardım kampanyasına bir yenisini daha ekledi. TDYTB, depremden en çok etkilenen illerden biri olan Hatay'a 6. kez yardım götürdü. TDYTB Başkanı İrfan Tatlıoğlu, "Deprem bölgesinde eksik kalmayana dek çalışmalarımızı sürdüreceğiz" diyerek, yardım çalışmalarının sürekliliğine işaret etti.  DEPREMZEDELER RAMAZAN AYINDA DA UNUTMUYOR Yardımlarını aralıksız bir şekilde sürdüren TDYTB, gerekli ihtiyaçları Ramazan ayında da tedarik edecek. 1 Mont 1 Bot Kampanyası'na imza atan Yörük Türkmen Birliği, Ramazan Bayramı'nda çocuklara kıyafet ve oyuncak götürecek. Yardımlar, Bursa Büyükşehir Belediyesinin tahsis ettiği araçla deprem bölgelerindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. TDYTB Başkanı Tatlıoğlu, ulaşılması zor bölgelere götürülecek olan yardımlar için ise Kardeş Aile Projesi başlattıklarını duyurdu. Tatlıoğlu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Deprem bölgesinde eksik kalmayana dek çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu köylerde gençlerden oluşan oymakbaşı ekipleri kuruldu. Bu gençler de her ay ellerindeki isim listelerini güncelliyor. Geçtiğimiz aylarda gıda ve hijyen paketleri dışında deprem sebebiyle sınavlara iyi hazırlanamayan ve 2024 yılında sınavlara yeniden girecek olan gençlerimize kitap kampanyası düzenlemiştik. Bölgedeki gençler bize mihmandarlık yapıyor.”

Depremzede anne ve kız enkaz altında yaşadıklarını QHA’ya anlattı Haber

Depremzede anne ve kız enkaz altında yaşadıklarını QHA’ya anlattı

Yağmur Filiz ŞAHİN/QHA Ankara 2023 yılında, 7.4 ve 7.7 büyüklüğündeki şiddetli sarsıntıların yaşandığı Kahramanmaraş merkezli depremlerde Türkiye yasa boğulmuştu. 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinin 1. yılı geride kaldı. Yıkımın en yüksek seviyede yaşandığı Hatay'da enkaz altında kalan anne Ayşe Sertel ve kızı Betül Sertel yaşadıklarını Kırım Haber Ajansına (QHA) anlattı.  "TAVANIN ÜZERİMİZE DÜŞTÜĞÜNÜ GÖRDÜK" 20 yaşındaki depremzede Betül Sertel, depremi hissettiği ilk anı şu şekilde dile getirdi: "Depremi hissettiğim ilk an odamdan çıktım, abimi korkutmamak için yanına gidemedim. Annem ve babam salonda uyuyordu, yanlarına gittim. Annem ve babam beni aralarına aldı, Annem, 'Gel yanıma korkma' diyerek eliyle başımı korudu. Tavanın üzerimize düştüğünü gördük, sonra annem ayağını hissetmemeye başladığını söyledi. 2-3 saatin sonunda abimin de sesini duyduk" SERTEL, DEPREMDE YENGESİNİ VE 4 KUZENİNİ KAYBETTİ QHA'nın, "Enkaz altında ne kadar kaldınız? Açlık, susuzluk ve üşüme hali oldu mu?" sorusuna, yalnızca kendi evlerinin yıkıldığını ve saatler sonra kurtarılamayacaklarını düşündüklerini söyledi. Betül Sertel, herhangi bir açlık, susuzluk ve üşüme hissetmediklerini aktardı. Sertel, enkaz altından 2. günün sonunda dayısının yardımıyla pencerenin küçük bir kısmından çıktığını dile getirdi. Ayrıca bu depremde yengesini ve 4 kuzenini kaybettiklerini ifade eden Sertel, konteynerde yaşadıklarını belirterek, "Her şeyin düzelmesini bekliyoruz, umarım düzelir" dedi.  ENKAZ ALTINDA 4 GÜN KALAN ANNE SERTEL, SOL AYAĞINI KAYBETTİ Öte yandan anne Ayşe Sertel de depremde yaşadıklarını aktardı. Enkazda kaldığı 4 gün boyunca yalnızca dua ettiğini ve kelime-i şehadet getirdiğini söyleyen anne Sertel, ayaklarına kiriş düştüğünü ve bu yüzden ayaklarını hissedemediğini dile getirdi. Sertel şunları söyledi: "Hareket edemedim, kolonlar ayağıma düştü. Düştüğünü hissedemedim ama ayağım ağırlaştı. O an kan kokusu aldım. Betül ile babasına 'Ayaklarım koptu' dedim. Onlardan bir süre ses alamadım, sanıyorum bayıldılar. Elime fayans parçası geldi, sesimiz duyulsun diye yere vurmaya başladım. Yalnızca bizim ev yıkıldı zannettim, dışardan sesler geldi, 'Hatay'da yollar kapandı, kimse yok' dediler" "KEŞKE ÖLSEYDİM, BU ACIYI YAŞAMAZDIM" Ayrıca o esnada vefat eden babasından hurma yediğini ve babasının terini sildiğini ifade eden Sertel, 4. günün sonunda enkazdan çıktığını ve Adana'ya gittiğini burada sol ayağının kesildiğini belirtti. Sertel, "Sağ ayağıma da basamıyorum, basamamak çok kötü bir durum. Bazen diyorum ki, keşke ölseydim en azından şehit olurdum, bu acıyı yaşamazdım" dedi.

Mağdur Uygur Türkü depremzede ailesine ulaşamıyor! Haber

Mağdur Uygur Türkü depremzede ailesine ulaşamıyor!

Selahaddin Kaşgarlı/QHA Ankara Çin işgalindeki Doğu Türkistan'da 23 Ocak 2024 tarihinde yerel saat ile 00.09'da (TSİ 21.09) şiddetli bir deprem meydana geldi. Deprem, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan'da hissedildi. Merkez üssü Doğu Türkistan Aksu ili, Üçturfan ilçesi olan 7.1 büyüklüğündeki deprem sonrasında şu ana kadar 43 artçı deprem meydana geldi. MAĞDUR UYGUR TÜRKÜ DEPREMZEDE DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ AİLESİNE ULAŞAMADI Üniversite eğitimi için Türkiye'de gelen ve 10 yıldır ülkede ikamet eden mağdur Uygur Türkü Mihrigül, Kırım Haber Ajansına (QHA), 7.1 büyüklüğünde depremin meydana geldiği Doğu Türkistan'daki ailesine ulaşamadığını anlatarak Türk hükûmetine ve uluslararası camiaya çağrı yaptı. "BEŞ ALTI AY İLETİŞİME GEÇEMEDİĞİM ZAMANLARDA OLDU" 10 senedir Türkiye'de ikamet ettiğini aktaran Mihrigül, "Öncelikle sesimiz olduğunuz için teşekkür ederim. Ben depremin yaşandığı bölgeden Türkiye’ye okumaya gelen bir Uygur Türkü öğrenciyim. Adım Mihrigül. Yaklaşık 10 senedir Türkiye’de ikamet ediyorum. Ailem ile sadece iki üç ayda bir 'Wechat' üzerinden görüşüyor, iyi misin diyebiliyordum. Daha sonra beş altı ay iletişime geçemediğim zamanlarda oldu" ifadelerini kullandı. "SADECE SOSYAL MEDYAYA BAKIYORUM İÇİM İÇİMİ YEDİ VE ÇARESİZLİKTEN ÇOK ACI ÇEKTİM" Mihrigül deprem haberini sosyal medyadan öğrendiğini belirterek şu ifadeleri kullandı: "Dün gece deprem haberini duyduktan sonra çok endişelendim. Çünkü bütün ailem orada. Elim ayağım titredi. Bir şey yapamıyorum. Ulaşamıyorum. Sadece sosyal medyaya bakıyorum, içim içimi yedi ve çaresizlikten çok acı çektim. Sabaha karşı 'Doyyin' yani Türkiye'de 'TikTok' olarak bilinen uygulamada evlerin yıkıldığı görüntülerini gördüm. Ben de yıkıldım çünkü ailemle hiç bir şekilde iletişime geçemiyorum" dedi. "VATANIMA BAĞIMSIZ KURTARMA EKİPLERİNİ GÖNDERMELERİNİ İSTİYORUM" Çin'in Doğu Türkistan'da sıkı bir dijital denetim politikası yürüttüğüne dikkat çeken Mihrigül, Türk hükûmetine ve uluslararası camiaya çağrıda bulundu. Mihrigül, "Çin vatanımızda sosyal medya hesaplarını çok sıkı bir şekilde kontrol ediyor. Türk hükûmetinden ve uluslararası camiadan Çin’e baskı yapmasını, vatanıma bağımsız kurtarma ekiplerini göndermelerini istiyorum. Lütfen Doğu Türkistan’ı unutmayın" şeklinde konuştu. Mağdur Uygur Türkü depremzede, #DoğuTürkistan'daki ailesine ulaşamıyor! “Dün gece deprem haberini duyduktan sonra çok endişelendim. Bütün ailem orada. Bir şey yapamıyorum. Sadece sosyal medyaya bakıyorum, içim içimi yedi ve çaresizlikten çok acı çektim”https://t.co/RRw5ctgiN4 pic.twitter.com/0RXgXH5qmD — QHA - Kırım Haber Ajansı (@qha_kirimhaber) January 23, 2024

Mehmetçik, deprem bölgesindeki çocuklarla Komando Andı okudu Haber

Mehmetçik, deprem bölgesindeki çocuklarla Komando Andı okudu

Türkiye'yi yasa boğan 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından geride ağır yıkım, binlerce depremzede ve 45 bin 89 can kaybı kaldı. Depremin ardından hayata tutunan afetzedeler, kurulan çadır kentlerde yaşam savaşı veriyor. Deprem bölgesinde görevli Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensupları ise depremzedelerin yaralarını sarıyor. ???????? Deprem bölgesinde görevli #Mehmetçik, çocuklarla birlikte "Komando Andı" okudu ???? https://t.co/iX8aHKVa0a pic.twitter.com/vbTFW9WDaN — QHA - Kırım Haber Ajansı (@qha_kirimhaber) March 3, 2023 MEHMETÇİK, DEPREM BÖLGESİNDEKİ ÇOCUKLARLA KOMANDO ANDI'NI OKUDU Bugün sosyal medyada Türk askerlerinin moral için afetzede çocuklara Komando Andı okuttuğu görüntüler büyük ilgi gördü. Çocukları bir an olsun yalnız bırakmayan Mehmetçiğin ve mavi bere takan çocukların dilinden şu sözler döküldü: "Korku nedir bilmeyiz, biz dağların erleri; yuva yaptık göklere, baş döndüren yerlere; engel tanımaz aşarız, yüce engin dağları; el verir uzanırız mor siyah bulutlara. Ben Türk komandosuyum, düşmanı çelik pençemle ezerim; her yerde ben varım, havada, karada, denizde, çölde, çatakta ve batakta. Her zaman ve her yerde, hazır; daima hazır. Kim? Komando! Kim? Komando! Kim? Komando ölmez, vatan bölünmez!" Ardından hazır ola geçen Mehmetçik ve çocuklar asker selamı verdi. "GELECEĞİN KAHRAMANMLARINA SELAM VE SEVGİLERİMİZLE" Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığının sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Deprem bölgesindeki hemen her faaliyette görev alan Mehmetçik, çocuklarımıza da ayrı bir özen gösteriyor. Evlatlarımızın her isteğini yerine getirmeye çalışan komandolarımız, onlarla Komando Andı okudu. Geleceğin kahramanlarına selam ve sevgilerimizle" ifadeleri kullanıldı. Hazır, daima hazır! Deprem bölgesindeki hemen her faaliyette görev alan #Mehmetçik, çocuklarımıza da ayrı bir özen gösteriyor. Evlatlarımızın her isteğini yerine getirmeye çalışan Komandolarımız, onlarla Komando Andı okudu. Geleceğin kahramanlarına selam ve sevgilerimizle…???????? pic.twitter.com/IzcBhYbVII — T.C. Millî Savunma Bakanlığı (@tcsavunma) March 3, 2023 KAHRAMANMARAŞ MERKEZLİ DEPREMLER Türkiye'nin güneydoğusunda yer alan Kahramanmaraş'ta 6 Şubat 2023 saat 04.17'de merkez üssü Pazarcık ilçesi olan 7.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre uluslararası 4. seviye alarm verildi. Deprem, Kahramanmaraş'ın yanı sıra Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Hatay, Osmaniye, Kilis ve Adana'da şiddetli bir şekilde hissedildi. Ayrıca Suriye'de de hissedilen depremin ardından binlerce kez artçı sarsıntı meydana geldi. Aynı gün öğleden sonra Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğünde bir deprem daha gerçekleşti. 70'ten fazla ülke, arama kurtarma ekibi, teçhizat ve insani yardım gönderdi. Türkiye, 7 gün milli yas ilan etti.  Asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerin artçı sarsıntıları ve  depremler gerçekleşmeye devam ediyor. Açıklanan son verilere göre depremlerde can kaybı sayısı 45 bini aştı.

Depremin 12. gününde iki kişi daha enkazdan sağ çıkarıldı Haber

Depremin 12. gününde iki kişi daha enkazdan sağ çıkarıldı

Merkez üssü Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından enkaz altında kalan depremzedeler kurtarılmaya devam ediyor. Asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerde umutlar halen tükenmedi. Depremlerden en çok etkilenen illerden biri olan Hatay'da depremin 261. saatinde iki kişi daha sağ olarak çıkarıldı.  DEPREMİN 261. SAATİNDE İK KİŞİ DAHA ENKAZDAN KURTARILDI Hatay'ın Antakya ilçesine bağlı Odabaşı Mahallesi'nde özel harekat polislerinin de yer aldığı arama kurtarma çalışmaları kapsamında 26 yaşındaki Mehmet Ali Şakiroğlu ve 34 yaşındaki Mustafa Avcı göçükten sağ çıkarıldı. İki depremzede hastaneye kaldırılarak tedavisine başlandı.  Hastanede ailesini soran Avcı kardeşiyle yaptığı telefon konuşmasında, "Hepsi kurtuldu mu, Nazlı? Birazcık da olsa seslerini duyayım" ifadelerini kullandı.  ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR Öte yandan Şakiroğlu'nu ve Avcı'yı kurtaran Katak Arama Kurtarma Koordinasyon Başkanı Barış Pirebaş, "Ses geliyor dendiğinde içeri koştuk. Zaten arkadaş yaşam alanındaydı. Mehmet Ali'yi, ailesinden biliyordum, 'Akrabalarımız burada, lütfen yardım edin' diyorlardı. Biz daha önce arama tarama yaptık ama aşağılarda yapmıştık, yukarıya bakmamıştık. Mehmet Ali'yi çıkardık, peşinden Mustafa'yı da çıkardık. Sağlıkları, bilinçleri yerindeydi. İkisini de hastaneye gönderdik. Şimdi üçüncü bir kişiden şüpheleniyoruz, tekrar onun için hazırlık yapıyoruz. Tekrar arama kurtarma çalışmalarına devam edeceğiz" dedi. Enkazdan çıkarılırken Şakiroğlu ile konuştuklarını aktaran Pirebaş, "Dedi ki 'Acıkmıştım, bana yemek verdiler, tekrar uykuya daldım. Uyandım, acıktım, siz geldiniz' dedi. İçeride bir yaşam alanı oluşturmuş. Yemek yemesi hayali mi yoksa kendi kurgusu mu, şok halinde mi söyledi onu bilmiyoruz" ifadelerine yer verdi. SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA, DEPREMZEDELERİ ZİYARET ETTİ Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şu ana kadar enkaz altında en uzun süre yaşam savaşı veren depremzede Mehmet Ali Şakiroğlu ve Mustafa Avcı'yı hastanede ziyaret etti. Acıların en büyüğü olduğunu vurgulayan Bakan Koca, "Bu acımızı şimdilik içimize gömüyoruz, yeni canlarımızı kurtarmak için. Bütün arkadaşlarımız seferber durumdalar. Rabbim benzer felaketleri milletimize bir daha yaşatmasın inşallah. Bir ve beraber oldukça bütün zorlukların üstesinden geleceğimizi biliyoruz. Bundan hiç şüphe yok" dedi.

Güney Kore Meclisinden Türkiye'deki depremzedelere yardım eli Haber

Güney Kore Meclisinden Türkiye'deki depremzedelere yardım eli

Dünyanın pek çok ülkesi, Türkiye'yi derinden sarsan Kahramanmaraş merkezli depremlerde afetzedelerin yaralarını sarmaya devam ediyor. Türk dünyası başta olmak üzere 70'in üzerinde ülke, asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerin ardından Türkiye'deki enkaz çalışmalarına da destek veriyor.  GÜNEY KORELİ MİLLETVEKİLLERİ, MAAŞLARININ YÜZDE ÜÇÜNÜ DEPREMZEDELERE BAĞIŞLAYACAK Doğal afet ekibi gönderen Güney Kore'den bir yardım daha geldi. Güney Kore haber ajansı Yonhap'a göre milletvekilleri, Türkiye'ye destek vermek için maaşlarını bağışlayacak. Güney Kore Ulusal Meclisi milletvekillerinin maaşlarının yüzde 3'ünü Türkiye'deki depremzedelere bağışlamak üzere aldığı kararı onayladı.  Kararda, iki ülkedeki arama kurtarma ve restorasyon çalışmalarının desteklenmesi, deprem bölgesindeki Koreli göçmenler, öğrenciler ve turistler için güvenlik önlemleri alınması, depremzedeleri desteklemek için milletvekilleri maaşlarının yüzde 3'ünün bağışlanması yer alıyor.  Meclis Genel Oturumu'nda karara, 229 milletvekilinden 228'si onay verdi. GÜNEY KORE'DEN DEPREM BÖLGELERİNE YARDIM Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, Kahramanmaraş'taki depremlerin ardından seferberlik talimatı vermişti. Türkiye'ye doğal afet ekibi gönderen Güney Kore, 150 çadır ve 2 bin 200 battaniyeyi 16 Şubat'ta askeri uçakla yollayacağını; 29'u bir haftada olmak üzere toplam 372 sağlık çalışanının deprem bölgelerine gönderileceğini duyurmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.