SON DAKİKA
Hava Durumu

#Füze

QHA - Kırım Haber Ajansı - Füze haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Füze haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Fransa, Ukrayna'ya çok sayıda zırhlı araç ve füze sevk edecek Haber

Fransa, Ukrayna'ya çok sayıda zırhlı araç ve füze sevk edecek

Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne karşı işgal girişimi başlatan Rusya, topyekûn saldırılarını 3. yılında kritik altyapı tesislerini hedef alarak sürdürüyor. Rusya'nın sivilleri katlettiği savaşta Ukrayna müttefiki ülkeler, savunma saldırılarına çeşitli imkanlarla destek veriyor.  FRANSA, UKRAYNA'YA ZIRHLI ARAÇ VE FÜZE SEVK EDECEK Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu, 31 Mart 2024 tarihli açıklamasında Ukrayna'ya askerî yardımda bulunulacağını belirtti. Bakan Lecornu, Kıyiv hükûmetine yüzlerce eski zırhlı araç ve çok sayıda füze tedarik edileceğini duyurdu. Fransa merkezli basın servisi La Tribune Dimanche'ya röportaj veren Lecornu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, Ukraynalı mevkidaşı Volodımır Zelenskıy ile yaptığı görüşmenin ardından söz konusu kararın alındığını aktardı. Bakan, Macron'un, ordudaki eski ancak çalışır durumdaki tüm zırhlı araçların Ukrayna'ya tedarik edilmesi için çağrıda bulunduğunu ifade etti. UKRAYNA'YA BİR GRUP ASTER 30 FÜZESİ TEDARİK EDİLECEK Lecornu, "Ukrayna ordusunun, zırhlı araçlar gerektiren çok uzun bir cephe hattını savunması gerekiyor. Bu, birliklerin hareketliliği açısından kesinlikle çok önemli ve Ukrayna'nın taleplerinin bir parçası" bilgisini verdi. Ayrıca Lecornu, Ukrayna'ya sevk edilen SAMP/T sistemi için yeni bir grup Aster 30 füzeyi piyasaya sürmeye hazırlandıklarını sözlerine ekledi. Lecornu, "Ukrayna'nın daha iyi kara-hava savunmasına acil ihtiyacı var... Rusya, özellikle sivillere ve sivil altyapıya yönelik saldırılarını yoğunlaştırıyor" değerlendirmesinde bulundu.

ABD, Kosova'ya tanksavar füzesi satışını onayladı Haber

ABD, Kosova'ya tanksavar füzesi satışını onayladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı, Kosova'ya yaklaşık 75 milyon dolar karşılığında 246 adet Javelin tanksavar füze ve ilgili teçhizatın olası satışının onayladığını açıkladı. "SATIŞ ABD'NİN DIŞ POLİTİKA HEDEFLERİNİ İLERLETECEKTİR" ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi Askeri İşler Bürosundan yapılan açıklamada, "Önerilen bu satış, Avrupa'da siyasi ve ekonomik istikrar için önemli bir güç olan Avrupalı bir ortağın güvenliğini arttırarak ABD'nin dış politika hedeflerini ve ulusal güvenliğini ilerletecektir" ifadelerine yer verildi. KOSOVA, KARARI DOĞRULADI Öte yandan Kosova Savunma Bakanı Ejup Maqedonci, Kosova'nın Javelin tanksavar füzesi satın alma talebinin kabul edildiğini doğrudı. Maqedonci, konuyla ilgili açıklmasında "Bu talebin ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Kongre'ye onay için gönderileceği biliniyor ve özellikle ABD'nin, Kosova Güvenlik Gücünün (FSK) (orduya) geçiş süreci ve savunma yeteneklerinin geliştirilmesinde ana destekçi olduğu dikkate alındığında Kongreden onay konusunda olumlu bir yanıt bekliyoruz." şeklinde konuştu. BELGRAD HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADI Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ise, ABD'nin Belgrad Büyükelçisi Christopher Hill'i kabulünde, ABD'nin Kosova'ya Javelin tanksavar füzesi satma kararını onaylamasını hayal kırıklığı ile karşıladıklarını belirtti.

Rusya, süpersonik füzeyle donatılan savaş uçaklarını Kırım'a yerleştirdi Haber

Rusya, süpersonik füzeyle donatılan savaş uçaklarını Kırım'a yerleştirdi

Yakın zamanda uzaydan çekilen görüntülerde Rusya’nın, işgal altında bulunan Kırım’daki Belbek hava üssünde dört MiG-31 tipi savaş uçağı konuşlandırdığı teyit edildi. İşgalci devlet Rusya'nın lideri Putin, 18 Ekim’de Pekin ziyareti sırasında bin kilometre menzilli süpersonik Kinjal (Hançer) füzeleriyle donatılmış olan MiG-31 savaş uçaklarının Karadeniz üzerinde savaş nöbeti tutmaya başlayacağını açıkladı.  Açık Kaynak İstihbaratı (OSINT) konusunda önemli paylaşımlar yapan MT Anderson isimli uzman, sosyal medyada Kırım’daki Akyar (Sivastopol) kenti yakınlarında bulunan Belbek hava üssünün uydu görüntülerini paylaştı. Açıklamada uzman, görüntülerin 15 Ekim’de çekildiğine dikkat çekerek, "Belbek'teki yeni MiG-31'lerin potansiyeli göz önüne alındığında bunlar görülmeye değer. Etrafta bir kısmı kamuflaj ağları ve lastiklerle kaplı bir dizi Su-30 ve Su-27 bulunurken, uçuş hattında 4 adet MiG-31 olduğu görülüyor" ifadelerini kullandı. RUSYA, UKRAYNA'YA BÜYÜK BİR SALDIRI HAZIRLIĞINDA Rusya’nın Karadeniz üzerinde sürekli olarak uzun menzilli füzelerle donatılmış uçakları bulunduracak olması, İsrail-Filistin krizinin yanı sıra devam eden Ukrayna savaşıyla da alakalı olduğuna dikkat çekiliyor. Rusya’nın kış aylarında Ukrayna’nın kritik altyapısına büyük saldırılar gerçekleştirmeyi planladığı askeri istihbarat tarafından dile getiriliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.