SON DAKİKA
Hava Durumu

#Gürcistan

QHA - Kırım Haber Ajansı - Gürcistan haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Gürcistan haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu bir yıl aradan sonra yeniden açıldı Haber

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu bir yıl aradan sonra yeniden açıldı

Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan iş birliğiyle, 30 Ekim 2017'de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in katılımıyla açılan hat, ülkenin demir yoluyla dışa açılan ticaret yolu konumunda bulunuyor. Azerbaycan'ın başkenti Bakü'den başlayıp Gürcistan'ın Tiflis ve Ahılkelek şehirlerinden geçerek Türkiye'nin Kars iline uzanan demir yolu hattı toplamda 829 kilometrelik bir güzergâha sahip. MAYIS 2023'TEN BU YANA KAPALIYDI BTK demiryolu hattı üzerinden Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Çin'e yük taşımacılığı gerçekleştirilirken Gürcistan'ın yol bakım çalışmaları talebi nedeniyle BTK hattı Mayıs 2023'te kapatıldı. BTK Demiryolu, Gürcistan'dan geçen kısmının 184 kilometrelik bölümünün onarım, yeniden inşa, modernizasyon ve genişletme çalışmalarının tamamlanmasıyla 20 Mayıs 2024'ten itibaren yeniden yük taşımacılığına açıldı. Azerbaycan'dan hareket eden 20 adet 45 feetlik konteyner ile 632 ton plastik hammaddesi taşıyan ilk tren, saat 04.50'de Kars Tren Garı'na ulaştı. Tren, Kars Garı'nda gümrük muhafaza ekiplerince yapılan incelemenin ardından Kars Lojistik Merkezi'ne alındı. BAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİRYOLU HATTI BTK Demiryolu Hattı ile Türkiye'den Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Rusya ve Çin'e inşaat malzemesi, demir cevheri, manganez, boraks, beyaz eşya, gıda maddesi, temizlik ürünleri, mermer, feldispat, mdf, soya küspesi, yaş sebze ve meyve gönderilirken, Türkiye'ye tahıl, hububat, yem, ceviz, silikon, kağıt, rulo sac, bakır katot, çinko, gübre, kimyasal ürünler ve elektronik eşya taşınıyor. Çin-Türkiye arasında Orta Koridor ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattı üzerinden yapılan blok konteyner trenlerinde hedef orta vadede yıllık 200 blok trene, uzun vadede ise yılda 1.500 blok trene ulaşmak. Ayrıca, Çin-Türkiye arasındaki toplam seyir süresinin ise 12 günden 10 güne düşürülmesi hedefleniyor. BTK ve Orta Koridor üzerinden gerçekleştirilen taşımalarda önemli bir lojistik merkez oluşturacak olan Kars Lojistik Merkezi ise 2021 yılının mayıs ayında hizmete açılmıştı.

Gürcistan'ın Paris Büyükelçisi, "Yabancı Ajan" yasası nedeniyle istifa etti Haber

Gürcistan'ın Paris Büyükelçisi, "Yabancı Ajan" yasası nedeniyle istifa etti

Gürcistan'ın Paris Büyükelçisi Goça Javakişvili, yabancı ajanlara ilişkin yasanın kabul edilmesi nedeniyle istifa etti. Javakişvili, sosyal medya hesabından 9 Mayıs 2024 tarihinde yaptığı açıklamada Gürcistan hükumetinde Rusya'yı destekleyecek tek bir kişi bile olmadığını ifade etti. Diplomat, "yabancı ajanlar" hakkındaki yasanın kabul edilmesinin "belirli bir hedefe ulaşmak için bir tür taktik" olabileceğini dile getirdi. Aynı zamanda artık ülkenin mevcut siyasetindeki rolünü görmediğini de açıkladı. Javakişvili, "30 yıl boyunca Gürcistan diplomasisinde görev yaptım ve 10 yıl boyunca Avrupa entegrasyonu konusunda ders verdim. Ayrıca öğrencileri Avrupa kültürünün ve geleceğin ülkesi olduğumuza ikna ediyorum. Avrupa bizim yerimizdir"  ifadelerini kullandı. YABANCI AJAN YASA TASARISI “Yabancı Nüfusun Şeffaflığı” yasa tasarısına göre yıllık gelirlerinin yüzde 20'den fazlasını yurt dışından sağlayan tüzel kişiler ve medya kuruluşları, Gürcistan için yabancı ajan olarak değerlendirilecek. Gürcistan vatandaşları, kabul edilen bu yasanın Rusya'da medya kuruluşlarına yönelik uygulanan bir yasaya benzetti. Gürcistan'da tartışmaya neden olan yasa tasarısı, Rusya Federasyonu'nun kanunlarında da aynı şekilde mevcut. Rus kanunlarında da yurt dışından mali destek alan tüm kurum ve kişiler, "yabancı ajan" olarak kabul ediliyor.

Gürcistan parlamentosu karıştı: Muhalifler, Rus destekçileri dövdü! Haber

Gürcistan parlamentosu karıştı: Muhalifler, Rus destekçileri dövdü!

Gürcistan parlamentosunda tartışılan "yabancı ajanlar" yasa tasarısı, siyasetçiler arasındaki iplerin gerilmesine neden oldu. Muhalif Gürcü milletvekili Aleko Elisashvili, 15 Nisan 2024 tarihinde parlamentoda yabancı ajanlar yasa tasarısını öne süren Rus yanlısı milletvekili Mamuka Mdinaradze'ye yumruk attı.  Gürcistan'ın muhalif milletvekili Aleko Elisashvili, Rus destekçisi milletvekili Mamuka Mdinaradze’ye yumruk attı! pic.twitter.com/2UCQdxPP0G — QHA - Kırım Haber Ajansı (@qha_kirimhaber) April 16, 2024 Aynı gün akşam saatlerinde başkent Tiflis'teki parlamento binası önünde toplanan Gürcü vatandaşlar, yabancı ajan yasa tasarısına tepki göstermek için protesto eylemi başlattı. Güvenlik güçleri tarafından 14 kişi gözaltına alınırken göstericiler, 16 Nisan'da parlamentoda oylanması planlanan yasa tasarısını protesto etmek için parlamento binası önünde bekleyeceklerini aktardı. Yolu trafiğe kapatan vatandaşlar, yasa tasarısının Gürcistan'ın Avrupa Birliğine (AB) entegrasyonun bir tehdit olduğunu belirtiyor. YABANCI AJAN YASA TASARISI “Yabancı Nüfusun Şeffaflığı” yasa tasarısına göre yıllık gelirlerinin yüzde 20'den fazlasını yurt dışından sağlayan tüzel kişiler ve medya kuruluşları, Gürcistan için yabancı ajan olarak değerlendirilecek. Gürcistan vatandaşları, kabul edilen bu yasanın Rusya'da medya kuruluşlarına yönelik uygulanan bir yasaya benzetti. Gürcistan'da tartışmaya neden olan yasa tasarısı, Rusya Federasyonu'nun kanunlarında da aynı şekilde mevcut. Rus kanunlarında da yurt dışından mali destek alan tüm kurum ve kişiler, "yabancı ajan" olarak kabul ediliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.