SON DAKİKA
Hava Durumu

#Hollanda

QHA - Kırım Haber Ajansı - Hollanda haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Hollanda haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Hollanda, Ukrayna'ya F-16 uçağı teslimatına başlayacak Haber

Hollanda, Ukrayna'ya F-16 uçağı teslimatına başlayacak

Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren, Litvanya’nın başkenti Vilnius'ta gerçekleştirdiği basın toplantısında, Danimarka'nın yaz aylarında uçaklarını transfer etmeye başlamasının ardından Hollanda'nın da F-16 savaş uçaklarını Ukrayna'ya 2024 sonbaharında teslim etmeyi planladığını duyurdu. Ollongren, F-16 sevkiyatının grup halinde olacağını ve teslimatların Ukraynalı pilotların ve bakım personelinin eğitimini de içeren ayrıntılı bir planın parçası olduğunu ifade etti. HOLLANDA, 24 ADET F-16 UÇAĞINI UKRAYNA'YA TESLİM EDECEK  Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren 5 Şubat 2024’te  Hollanda'nın Ukrayna'ya ek olarak 6 adet daha ABD yapımı F-16 savaş uçağı göndermeye hazırlandığını açıklamıştı. Bu açıklamadan önce  eğitim merkezi için 18 adet F-16 uçağının verileceği belirtilmişti. Böylece Hollanda, Ukrayna’ya toplam 24 adet F-16 uçağı sağlamış olacak. ROMANYA’DA UKRAYNALI PİLOTLAR İÇİN SAVAŞ UÇAĞI EĞİTİM MERKEZİ AÇILDI Ukraynalı pilotların F-16 savaş uçağı eğitimi alması için kurulan Avrupa eğitim merkezi 13 Kasım 2023 tarihinde Romanya'da açılmıştı. Romanya Savunma Bakanı Angel Tilvar ve Hollandalı mevkidaşı Kajsa Ollongren’ın katıldığı açılış töreni, Bükreş'te bir hava üssünde yapıldı. Romanya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "Merkez, F-16 pilotlarının eğitimi için uluslararası bir merkez olacak ve müttefikler arasında birlikte çalışabilirliğin artırılmasını kolaylaştıracak." denilmişti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Ukraynalı pilotların eğitileceği Romanya'da F-16 pilot eğitim merkezinin açılması havacılık koalisyonumuza önemli bir pratik katkıdır.” açıklamasını yapmıştı.

Belçika, Ukrayna’ya sağlanacak 412 milyon avroluk yardımı onayladı Haber

Belçika, Ukrayna’ya sağlanacak 412 milyon avroluk yardımı onayladı

Belçika Savunma Bakanı Ludivine Dedonder, Ukrayna'ya ek 412 milyon avroluk yardımın onaylandığını duyurdu. Pakette mayın avcıları, zırhlı ambulanslar ve topçu mühimmatları yer alıyor. 412 MİLYON AVROLUK YARDIM NELERİ KAPSIYOR? Belçika, Hollanda ile iş birliği yaparak yardım kapsamında Ukrayna’ya 3 adet mayın avcısı verecek. Belçika, Deniz Harp Okulundaki personele yönelik temel eğitimler düzenleyecek, Hollanda ise mürettebata işbaşı eğitimi verecek. Savunma Bakanlığı bunların denize elverişli ve çalışır durumda olmasını sağlamak için bakım sağlayacak. İkinci paket, Benelüks ülkelerinin ortak girişimi olan zırhlı ambulansların satın alınmasını içeriyor. Belçika Savunma Bakanlığı ayrıca ortak keşif uçağı satın almayı planlıyor ve yaklaşık 300 Lynx aracı sağlayacak. Son yardım paketinin en büyük kısmını ise 373,1 milyon avro değerindeki topçu mühimmatı kapsıyor. Belçika toplamda 412 milyon avroluk bu yardım ile Ukrayna'ya mali desteğini 2024 yılında 575,7 milyon avroya çıkartmış olacak. UKRAYNA, BELÇİKA İLE ORTAK SİLAH ÜRETİMİ KONUSUNDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALADI Belçika Krallığı Savunma Bakanlığı ile Ukrayna Savunma Bakanlığı ve Ukrayna Stratejik Endüstriler Bakanlığı arasında 29 Ocak'ta mutabakat zaptı imzalanmıştı. İmzalanan anlaşmanın, başta ortak silah üretimi olmak üzere savunma alanında ikili ilişkilerin geliştirilmesine ivme kazandıracağı ifade edilmişti. Ukrayna Savunma Bakanlığı resmî internet sayfasında 29 Ocak 2024 tarihinde yayımlanan açıklamaya göre, mutabakat zaptı imzalayan taraflardan biri olan Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Korgeneral Ivan Gavrılyuk, “Bu anlaşma, yerli savunma sanayinin geliştirilmesi, partnerlerle ortak girişimler oluşturulması ve Ukrayna'da savunma üretiminin yerelleştirilmesi bağlamında çok önemlidir. Bu konu önceliklerimizden biridir” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Ukrayna ile Hollanda güvenlik garantilerine ilişkin anlaşma imzaladı Haber

Ukrayna ile Hollanda güvenlik garantilerine ilişkin anlaşma imzaladı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile Hollanda Başbakanı Mark Rutte, dün Harkiv’de iki ülke arasındaki güvenlik işbirliğine ilişkin bir anlaşma imzaladı. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisinden yapılan açıklamaya göre anlaşma, Hollanda'nın 2024 yılında Ukrayna'ya 2 milyar euro (yaklaşık 2,17 milyar ABD doları) askeri yardımda bulunmasını ve önümüzdeki 10 yılda da desteğini sürdürmesini öngörüyor. Anlaşma çerçevesinde Ukrayna'ya hava savunma araçları, toplar ve zırhlı araçlar da dahil olmak üzere modern askeri teçhizat sağlama taahhüdünde bulunan Hollanda’nın, ayrıca Ukrayna'nın hava kuvvetlerinin yanı sıra donanma ve uzun menzilli yeteneklerini de destekleyeceğini aktarıldı. Bununla birlikte Hollanda, Ukrayna'nın Avrupa Birliği (AB) ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'ne (NATO) katılma hedeflerini destekleme taahhüdünü bir kez daha teyit etti. ASKERİ OLMAYAN ALANLARDA DA YARDIM SAĞLANACAK Ayrıca anlaşma, Hollanda’nın Ukrayna'ya ekonomik toparlanma ve yeniden yapılanma, kritik altyapı, istihbarat, hibrit tehditlere karşı mücadele, siber ve bilgi güvenliği, organize suçlarla mücadele etme gibi alanlarda sağladığı yardımı güçlendirilmesini de öngörüyor. UKRAYNA 7 ÜLKE İLE GÜVENLİK ANLAŞMASI İMZALADI Ukrayna, G7'nin Ukrayna'ya yönelik ortak destek deklarasyonuna dayanarak Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, Danimarka, Kanada, İtalya ve Hollanda ile güvenlik garantilerine ilişkin ikili anlaşmalar imzaladı.

Çin soykırımı örtbas etmek için çocukları kullandı! Haber

Çin soykırımı örtbas etmek için çocukları kullandı!

İşgal latındaki Doğu Türkistan'da Çin yönetim,, Uygur ve diğer Türk topluluklarına yönelik kültürel ve etnik soykırım politikasını sürdürüyor. Bu durumun diasporadaki ve Doğu Türkistan'daki Çin toplama kamplarından kurtulmayı başaran kamp mağdurları tarafından uluslararası topluma anlatılmasının ardından Çin, soykırım politikalarını örtbas etmeye devam ediyor. ÇİN SOYKIRIM POLİTİKASINI ÖRTBAS ETMEK İÇİN ÇOCUKLARI KULLANDI Çin yönetimi bu sefer, Hollanda'nın Den Haag belediye binasında bahar etkinliği adı altında Uygur soykırımını örtbas etmek için Çinli çocukları kullandı. Çinli çocuklara Doğu Türkistanlıların milli kıyafetlerini giydirerek "Xinjiang" konulu müzik eşliğinde dans ettirdi. ???? Çin yönetimi, Hollanda'nın Den Haag belediye binasında, bahar etkinliği adı altında Uygur soykırımını örtbas etmek için çocukları kullandı pic.twitter.com/Ce0YcY21i0 — QHA - Kırım Haber Ajansı (@qha_kirimhaber) February 25, 2024 DOĞU TÜRKİSTAN'DA 1 MİLYON ÇOCUK ASİMİLE EDİLİYOR Çin hükumetinin Doğu Türkistan'daki sistematik baskı ve asimilasyon politikası tüm hızıyla devam ediyor. Uygur Türkü çocuklar, ailelerinden zorla alıkonuluyor. Çin yönetimi, son yıllarda toplama kamplarının yanı sıra çocuk kampları da inşa ediyor. Bu kamplarda, Uygur Türkü çocuklar Çin'in her türlü taciz ve asimilasyon politikalarına maruz kalıyor.

Hollanda'da mahkeme yetkililere F-35 yedek parçalarının İsrail'e ihracatını durdurma emri verdi Haber

Hollanda'da mahkeme yetkililere F-35 yedek parçalarının İsrail'e ihracatını durdurma emri verdi

Lahey Temyiz Mahkemesi, İsrail-Filistin çatışmaları sırasında insan hakları ihlallerine ilişkin açık risk bulunduğunu açıklayarak yetkililere İsrail'e F-35 savaş uçakları için yedek parça tedarikini durdurma emri verdi. Dünyanın önde gelen basın kuruluşu Bloomberg 11 Şubat tarihinde yayımladığı haberde, Lahey'de bulunan temyiz mahkemesinin Aralık ayında verilen bir önceki kararı bozduğunu bildirdi. Lahey Temyiz Mahkemesi, hükumete ABD yapımı uçak parçaları tedarikini durdurması için yedi gün süre verdi. Mahkeme, "İsrail'in saldırıları, aralarında binlerce çocuğun da bulunduğu orantısız sayıda sivil ölümüyle sonuçlandı" dedi. Mahkemenin açıklamasına göre, savaş zamanında ciddi insani hukuk ihlali riskinin bulunması durumunda Hollanda'nın askeri mal ihracatını yasaklaması gerekiyor. Hollanda Dışişleri Bakanlığı, daha fazla karar almadan önce ilk olarak kararı inceleyeceğini bildirdi. HOLLANDA DAHA ÖNCE YAPILAN TALEBİ REDDETMİŞTİ F-35 savaş uçaklarının yedek parçaları Vendsdrecht'teki Hollanda hava üssünde depolanıyor. Yedek parçalar buradan birçok Avrupa ülkesine ve İsrail'e gönderiliyor. Aralık 2023'te bir Hollanda mahkemesi, insan hakları gruplarının, hükümetin Gazze Şeridi'ndeki savaş suçlarına katkıda bulunduğunu söylediği F-35 savaş uçaklarının parçalarının İsrail'e ihracatının engellenmesi yönündeki taleplerini reddetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.