SON DAKİKA
Hava Durumu

#Iphone

QHA - Kırım Haber Ajansı - Iphone haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Iphone haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Apple ürünleri Güney Kore ordusunda neden yasaklanıyor? Haber

Apple ürünleri Güney Kore ordusunda neden yasaklanıyor?

Güney Kore gelişen teknoloji ve yapay zekanın askerî alanlara sızmasını önlemek için önlem almaya başladı. Bu kapsamda, Güney Kore ordusu güvenlik endişeleri nedeniyle tüm Apple ürünlerinin askerî alanlarda kullanımını yasaklamaya hazırlanıyor. YASAK HER TÜRLÜ AKILLI SAAT VE GİYİLEBİLİR CİHAZLARI İÇERİYOR Güney Kore Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, ordunun intranet sunucusunda ses kaydı yapabilen üçüncü taraf uygulamaların ve yasağa tabi öğeler olarak belirtilen iPhone'ların 1 Haziran'dan itibaren yasaklanacağı bildirildi. Öte yandan ismi açıklanmayan üst düzey ordu mensupları Güney Kore Haber Ajansı Straitstimes'a verdiği demecinde, iPhone'lar, akıllı saatler ve diğer giyilebilir cihazlar üzerinden ortam dinlemesi yapılarak hassas askerî bilgilerin sızabileceğini ifade ediyor. SAMSUNG ANDROİD TABANLI OLDUĞU İÇİN YASAĞIN DIŞINDA Öte yandan Güney Kore ordusunun, "Ulusal Savunma Mobil Güvenliği" adındaki programla, askerî personelin akıllı telefonunun kamerasının, ağ bağlantısının ve mikrofonunun denetimini ve korumasını sağladığı belirtildi. Ayrıca Güney Kore'nin ünlü telefon markası Samsung'un, Android tabanlı olduğu için yasağın dışında tutulacağı belirtiliyor. Uzmanlar yasağın tüm askerî birimlerde uygulanması halinde, Güney Kore ordusundaki yaklaşık 500 bin personelin karardan etkileyeceğini ifade ediyor.

Çin'den kamu çalışanlarına iPhone yasağı! Haber

Çin'den kamu çalışanlarına iPhone yasağı!

ÇKP Merkezi Hükumet Komitesi, devlet yetkililerinin iPhone ve diğer yabancı markalı cep telefonlarıyla resmi devlet organlarına girmesini ve bu cihazları kullanmasını yasakladı. The Wall Street Journal'ın (WSJ) 6 Eylül 2023 tarihinde aktardığı habere göre, Çin devlet yetkililerine, iPhone'ları ve diğer yabancı markalı cep telefonları resmi kurumlara sokmanın yasaklanması talimatı verildi. ÇİN, HASSAS BİLGİLERİN KONTROLÜNÜ SAĞLAMAYA ÇALIŞIYOR! Gazetenin ulaştığı kaynaklara göre, son haftalarda Çin'deki hükumet çalışanları, sohbet grupları veya toplantılarda ÇKP Merkezi Hükumet Komitesinden talimat aldı. Bu talimatın, Pekin'in yabancı teknolojiye olan bağımlılığı azaltma, yerli teknolojilerin pazarlanması ve ulusal güvenliği artırma ve hassas bilgilerin yurt dışına akışını sınırlama amacını taşıdığı kaydedildi. Uzmanlar ÇKP'nin bu talimatının, Apple gibi yabancı markaların, Çin'deki pazarını tehdit edebileceğini bildiriyor. Öte yandan kimi uzmanlar ise Apple'ın Çin'de yerel üst düzey akıllı telefon pazarına hakim olduğunu ve bunun Apple için büyük bir kayıp olmayacağını aktarıyor. ABD VE ÇİN İLİŞKİLERİ  ABD ve Çin ilişkileri son yıllarda Çin'in çip sektöründeki tekelcilik politikasına karşı uyguladığı yasalar nedeniyle gerilmişti. Çin yönetimi ise ABD'ye misilleme olarak uçak üreticisi Boeing ve çip şirketi Micron Technology gibi ABD şirketlerinden sevkiyatı kısıtlamıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.