SON DAKİKA
Hava Durumu

#Joe Bi̇den

QHA - Kırım Haber Ajansı - Joe Bi̇den haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Joe Bi̇den haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

ABD ve Japonya'dan, Rusya ve Çin'e karşı ortak savunma iş birliği Haber

ABD ve Japonya'dan, Rusya ve Çin'e karşı ortak savunma iş birliği

ABD Başkanı Joe Biden ile Japonya Başbakanı Fumio Kişida 10 Nisan 2024 tarihinde bir araya geldi. İsrail-Hamas çatışması, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları, Çin'in Tayvan tehdidi ve Kuzey Kore ile ilgili olarak ortak savunma ve askerî iş birliği konusunda anlaşan liderler, Beyaz Saray'da ortak basın açıklaması yaptı.  ABD VE JAPONYA, İŞGALİ MEŞRULAŞTIRAN AÇIKLAMALARA YANIT VERECEK Görüşmeyle ilgili bilgi veren Kişida, Biden ile Çin ile Tayvan arasındaki gerginliği masaya yatırdıklarını ve uluslararası düzeni koruma sözü verdiklerini aktardı. ABD ve Japonya'nın, sözde aile birleşimi gibi bir kavramla işgali meşrulaştırmasına yanıt vereceğinin altını çizen Kişida, "Statükoyu güç veya baskı yoluyla değiştirmeye yönelik tek taraflı girişimler, nerede olursa olsun kesinlikle kabul edilemez" dedi. "BUGÜN UKRAYNA YARIN DOĞU ASYA OLABİLİR!" Kişida, ayrıca Rusya'nın 24 Şubat 2022'de Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne yönelik topyekûn saldırı ve işgal girişimine işaret ederek, "Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığına gelince... Bugün Ukrayna, yarın Doğu Asya olabilir" ifadesini kullandı.  ABD VE JAPONYA ARASINDA SAVUNMA İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMALARI İMZALANDI Biden ise iki ülkenin ordularının ortak komuta sistemiyle iş birliği yapacağını bildirdi. İki lider savunma ortaklığı konusunda 70'e yakın anlaşma imzaladı. Diğer yandan Biden, Avustralya ile birlikte yeni bir hava füze savunma ağı geliştireceklerini ifade ederken, Japon astronotların NASA'ya katılacağını da duyurdu.

Zelenskıy'ın Beyaz Saray ziyareti ABD'yi harekete geçirdi Haber

Zelenskıy'ın Beyaz Saray ziyareti ABD'yi harekete geçirdi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy'ın 11 Aralık 2023 tarihinde ABD'ye yaptığı çalışma ziyaretinin ardından ABD Başkanı Joe Biden ve yönetiminden yeni açıklamalar geldi. Zelenskıy ile Beyaz Saray'da görüşme yapan Biden, ABD'nin Ukrayna'ya destek vermeye devam edeceğini belirtti. Biden hem Cumhuriyetçilerin hem de Demokratların Ukrayna'yı desteklediğini ifade ettiği açıklamasında, "Ukrayna'yı kritik öneme sahip silahlar ve ekipmanlar konusunda takviye etmeyi sürdüreceğiz. Ancak ilave bütçe olmadan Ukrayna'yı destekleme kabiliyetimizin sonuna geliriz. Putin, ABD'nin Ukrayna'ya destek vermemesine bakıyor, onun yanlış düşündüğünü ispatlamalıyız" dedi. BIDEN, UKRAYNA'YA TEDARİK EDİLMESİ GEREKEN BÜTÇENİN BİR AN ÖNCE KONGREDEN GEÇMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ Böylelikle bütçe konusuna değinen Biden, Ukrayna'ya tedarik edilmesi beklenen fonun ABD Kongresinden bir an önce geçmesi gerektiğini vurguladı. Senatoda Cumhuriyetçilerin bloke ettiği, 61 milyar dolarlık ek yardımın Ukrayna'ya ulaşması gerektiğine işaret eden Biden, uzlaşmaya varacaklarına inandığını söyledi.  Öte yandan Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Rusya'nın savaşı uzatan adımlarının bölgeye zarar verdiğini dile getirerek, egemen Ukrayna'nın her bir karış toprağını kazanarak zafer elde edeceklerini kaydetti. ABD Kongresinde, Ukrayna'ya yapılacak yeni destek paketi oylaması yüzde 49'da kalmış, ülkenin Ukrayna'ya vereceği fonun yıl sonuna kadar tükeneceği ifade edilmişti. ABD UKRAYNA'YA YENİ ASKERİ PAKET GÖNDERECEK  Yapılan görüşmelerin ardından ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Ukrayna'ya sağlanacak olan yeni yardım paketini duyurdu. Açıklamada, Ukrayna'nın topraklarını savunmasına yardımcı olacak ilave askeri paketin, 200 milyon dolar değerinde hava savunması, topçu mühimmatı, tanksavar silahları ve diğer ekipmanları içerdiği fade edildi. Konuya ilişkin açıklamada bulunan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Ukrayna'yı destekleme konusunda kararlı olduklarını vurguladı.  RUSYA, CEPHEDE TANKLARINI KAYBEDİYOR Diğer yandan ABD Kongresinden ismi belirtilmeyen bir kaynak, Rus ordusunun 3 bin 500 tanktan 2 bin 200'ünü kaybettiğini ifade etti. Bununla birlikte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen haftalarda ordudaki asker sayısını 170 bin artıracak olan kararnameyi imzalamıştı. Böylelikle Rus ordusundaki askeri sayısının 1 milyon 320 bine ulaşacağı kaydedilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.