SON DAKİKA
Hava Durumu

#Oyun

QHA - Kırım Haber Ajansı - Oyun haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Oyun haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Ukrayna'da Kırım Tatarca kelime oyunu geliştirildi Haber

Ukrayna'da Kırım Tatarca kelime oyunu geliştirildi

Ukraynalı yazılımcılar, iOS ve Android kullanıcıları için Kırım Tatar dilinde “Lağoda QT” isimli ücretsiz bir oyun geliştirdi. Kırım Tatarca dil bilgisinin geliştirilmesi amacıyla hazırlanan oyunun her seviyesinde oyuncuların ünlü bir Kırım Tatar şairinin şiirinde hata bulması gerekiyor. Oyunu hazırlayan Ukraynalı yazılımcı Saşa Kozlov, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında, “Oyun sırasında Kırım Tatarca metinleri okuyup anlamlarını anlamanız gerektiği gerçeğini göz önüne alırsak, dili bilmeden bu oyunu oynayamayacaksınız. Ancak, oyun yalnızca şiirle tanışmanıza değil, aynı zamanda dili geliştirmenize, kelime dağarcığınızı genişletmenize de açıkça yardımcı olacaktır.” şeklinde konuştu. Kırım Tatarca oyun, Kozlov tarafından geçen sene Ukraince olarak geliştirilen Lagoda oyunu temel alınarak hazırlandı.  Yazılımcı, bir arkadaşının aynı oyununun ayrıca Kırım Tatarca da hazırlanması gerektiği konusunda kendisini ikna ettiğini ve Kırım Tatar dili uzmanları Mamure Çabanova ve Esmera Asanova ile tanıştırdığını anlatarak, “Esmera ve Mamure olmasaydı bu oyunu yaratmak benim için kesinlikle imkânsız olurdu. Onlar tercüme etti, uygun şiirleri buldu ve oyunu test ettiler.” dedi. Ücretsiz olarak oynanabilen Lağoda QT oyununda 20'den fazla yazarın 150'den fazla eseri yer alıyor. Lağoda QT, Play Store ve App Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Death from Above oyununa Kırım Tatarca dil seçeneği eklendi Haber

Death from Above oyununa Kırım Tatarca dil seçeneği eklendi

Lesser Evil Games'in geliştirdiği Ukraynalı bir insansız hava aracı operatörünü konu alan Death from Above (Yukarıdan Gelen Ölüm) oyununa Kırım Tatar dili seçeneği eklendi. Şirketten yapılan açıklamada, menüler ve altyazılar da dahil olmak üzere tüm oyun metinlerinin ana dili Kırım Tatarca olan kişiler tarafından tercüme edildiği aktarıldı. Oyundaki yeni geliştirmeyi yorumlayan Lesser Evil CEO'su Hendrik Lesser, “Kırım halkı dokuz yıldır Rus işgali altında yaşıyor. Dilin ve kültürün yok edilmesi şiddete dayalı emperyalizmin temel özellikleridir. Bu yüzden uzun zamandır Yukarıdan Gelen Ölüm'ü Kırım'ın yerli halkının ana diline çevirmek istiyorduk" açıklamasında bulundu. Oyunun ücretsiz olan yeni güncellemesine Kırım Tatar dili dışında yeni içerikler de eklendi. Bunlar arasında Kırım Tatar sembollerin yer aldığı yeni İHA kaplamaları ve İHA operatörü kıyafetleri yer alıyor. DEATH FROM ABOVE (YUKARIDAN GELEN ÖLÜM) Yukarıdan Gelen Ölüm, olayları Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sırasında gerçekleşen bir insansız hava aracını kontrol etmeye yönelik bir arcade simülatörüdür. Oyun, işgalcilerle savaşan, değerli ekipman toplayan ve savaştan zarar görmüş iletişim hatlarını eski haline getiren Ukraynalı bir askeri insansız hava aracı operatörü olarak oynanıyor. Oyun satışlarından elde edilen net kârın yüzde 30'u, Ukrayna ordusuna destek veren iki Ukraynalı hayır kurumuna bağışlanıyor.

Rus propagandası, dünyaca ünlü oyunlarda çocukları zehirliyor! Haber

Rus propagandası, dünyaca ünlü oyunlarda çocukları zehirliyor!

ABD’nin önde gelen basın kuruluşlarından The New York Times, 31 Temmuz’da yayımladığı haberde, Rusya’nın video oyunlarında ve oyuncular arasında popüler olan platformlarda savaş yanlısı ve Rus yanlısı anlatılar yaydığına dikkat çekti. BİRÇOK OYUNDA KREMLİN PROPAGANDASININ ÖRNEKLERİ MEVCUT Araştırmacılar; Minecraft, Roblox, World of Tanks, World of Warships, Fly Corp, Armored Warfare ve War Thunder oyunlarında bir düzineden fazla Kremlin yanlısı propaganda örneği bulduklarını aktardı. OYUNLARDA BULUNAN PROPAGANDA, RUSYA'NIN YALANLARI TEMELİNDE İNŞA EDİLMİŞ Araştırmacılar, "Neredeyse hepsi, Putin ve danışmanlarının savaşı desteklemek için kullandıkları bir tema olan, SSCB'nin Nazi Almanyası üzerindeki zaferini övüyor. Bazılarının siyasi partiler veya devlet yapılarıyla açık bağlantıları vardı” dedi. RUS OYUNCULAR, RUSYA'YI ÖVEN SAHNELER CANLANDIRIYOR Özellikle çocukların sıklıkla oynadığı Minecraft’ta Rus oyuncular, Rusya’nın işgal ettiği Ukrayna şehirlerine yönelik saldırılarını tekrar canlandırdı. Gençlerin gözde oyunlarından biri olan World of Tanks’ın Rus versiyonunun kanalında, 1945’te Moskova’da düzenlenen askeri geçit töreni tekrarı canlandırıldı. UZMANLAR OYUNLARDAKİ RUS PROPAGANDASI KONUSUNDA HEMFİKİR Microsoft'un Tehdit Analizi Başkanı Clint Watts, Rusların çevrim içi oyun platformları Discord ve Steam’de Rus emperyalizminin anlatılarını desteklediklerini dile getirdi. The New York Times’a konuşan siber güvenlik şirketi ActiveFence’de araştırmacı Tanya Becker, "Oyun dünyası gerçekten kamuoyunu etkileyebilen, izleyicileri, özellikle de gençleri etkileyebilen bir platform" açıklamasını yaptı. RUSYA PARLAMENTOSU, GEÇEN SENE RUS GÜVENLİK GÜÇLERİNİ OYUNLARA ENTEGRE ETME TEKLİFİ SUNDU Rusya Parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması, Rusya’nın imajını düzeltmek için çevrim içi oyunlarda Rus güvenlik güçlerinin entegre edilmesini teklif etti. Duma tarafından öne sürülen teklifin uygulanıp uygulanmadığı ise bilinmiyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.