SON DAKİKA
Hava Durumu

#Patriot Hava Savunma Sistemi

QHA - Kırım Haber Ajansı - Patriot Hava Savunma Sistemi haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Patriot Hava Savunma Sistemi haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Danimarka Başbakanından Avrupa’ya Patriot hava savunma sistemleri çağrısı Haber

Danimarka Başbakanından Avrupa’ya Patriot hava savunma sistemleri çağrısı

Danimarka, İsveç, Almanya, Finlandiya, İzlanda ve Norveç liderleri 13 Mayıs’ta basın toplantısı gerçekleştirdi. Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, basın toplantısında yaptığı açıklamada diğer Avrupa ülkelerini Almanya örneğini takip etmeye ve Ukrayna'ya daha fazla Patriot hava savunma sistemi sağlamaya çağırdı. Ukrayna'nın "beş veya altı Patriot sistemine daha ihtiyacı olduğuna"  dikkat çeken Frederiksen,  "Bu sistemler Avrupa'da. Hava savunma sistemlerinin Ukrayna'da olması NATO ülkelerinden daha iyidir."  dedi. UKRAYNA'NIN İHTİYACI OLAN PATRİOT FÜZE SİSTEMİ SAYISI AÇIKLANDI! Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna'nın en az yedi Patriot uçaksavar füze sistemine ihtiyacı olduğunu söylemişti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, 27 Nisan tarihinde yaptığı açıklamada, "Tüm bunların mümkün olan en kısa sürede gerçekleşmesi için Ukrayna dostlarının, özellikle Patriot'un teslimi konusunda her türlü girişimi desteklemesi önemlidir. Ukrayna'nın yedi sisteme ihtiyacı var ve bu minimumdur. Ortaklarımızın bu Patriot'ları var"  açıklamasını yapmıştı. YAKINDA ALMANYA'DAN PATRİOT FÜZE SİSTEMİ UKRAYNA'YA GÖNDERİLECEK Ukrayna ordusu, geniş çaplı Rus işgalinin başlangıcından bu yana Batılı müttefikler tarafından sağlanan birçok Patriot sistemine sahipti. Yakın gelecekte Almanya'dan bir Patriot da Ukrayna'ya gönderilecek.

Ukrayna, Patriot ile daha güçlü savunma gerçekleştiriyor Haber

Ukrayna, Patriot ile daha güçlü savunma gerçekleştiriyor

24 Şubat 2022'den bu yana Rus saldırılarıyla mücadele eden Ukrayna, müttefik ülkelerin ekonomik ve askeri desteğiyle taarruz gücünü artırıyor. Almanya, dün Patriot hava savunma sistemi içeren yeni askeri paketin Ukrayna'ya sevk edildiğini duyurmuştu.  PATRİOT HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ UKRAYNA'YA ULAŞTI Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Almanya, Hollanda ve ABD'den aldıkları hava savunma sistemiyle ilgili değerlendirme yaptı. Sosyal medya paylaşımı üzerinden bu hava savunma sistemlerinin, “daha önce olmayan balistik hedefi vurma kabiliyetini artırdığını" belirtti. Reznikov, Patriotların en kısa sürede tedarikinin önemine dikkat çekerek, "Bu, şehirlerimizin, kritik öneme sahip altyapıların ve insanlarımızın korunması demektir" dedi. Ayrıca Almanya'nın IRIS-T hava savunma sistemi sevkiyatının da savaş kabiliyetini artırdığını vurgulayan Reznikov, "IRIS-T, NASAMS gibi kendisi mükemmel bir şekilde kanıtlamıştır" dedi. Bakan Reznikov, Polonya ve Slovakya'dan alınan MiG-29 uçaklarının Rus ve İran füzelerine güçlü bir savunma saldırısı gerçekleştirdiğini kaydetti.  Our top priority is to quickly build a multi-level air defense/anti-missile defense system. Patriots, IRIS-T, NASAMS, and MiG-29 are the most recent, but not the final, steps towards this goal. Given the kremlin's barbaric tactics, we need NATO-style fighter jets. We've heard… — Oleksii Reznikov (@oleksiireznikov) April 20, 2023 REZNİKOV, UKRAYNA'NIN MÜHİMMAT İHTİYACINI DUYURDU Söz konusu ülkelerden askeri desteğin gelmeye devam edeceğini dile getiren Reznikov, bu durumun Ukrayna için önemine dikkat çekti. Reznikov farklı seviyelerde mühimmatlara ihtiyaçlarının olduğunu belirterek, "Daha fazla taşınabilir hava savunma sistemlerine ihtiyacımız var" dedi. Reznikov paylaşımında, "Her platformda ilk önce 'Hayır, bu imkansız' cevabı duyduk. Şimdi onlar hava sahamızı koruyor. Hava savunması ne kadar güçlü olursa Ukrayna savaşı kazanmak için o kadar çok kaynak kullanabilir, insanlarımız o kadar çabuk evlerine döner" ifadelerine yer verdi.

Ukrayna, ilk Patriot hava savunma sistemini teslim aldı Haber

Ukrayna, ilk Patriot hava savunma sistemini teslim aldı

Rus saldırıları altındaki Ukrayna, müttefik ülkelerden askeri, ekonomik ve insani destek almaya devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Almanya Ukrayna'ya iki adet Patriot Hava Savunma Sistemi tedarik etmişti.  UKRAYNA, PATRİOT HAVA SAVUNMA SİSTEMİNİ TESLİM ALDI Ukrayna, Rus işgalcilerin saldırılarına taarruzda bulunması için gönderilen hava savunma sistemini teslim aldı. ABD, Ukrayna'ya en çok destek sağlayan ülkeler arasında yer alıyor.  PATRİOT HAVA SAVUNMA SİSTEMİ NEDİR? Patriot füzeleri ilk kez 1991'deki Körfez Savaşı'nda Suudi Arabistan ve İsrail'i korumak için kullanıldı. 2003 yılında ABD öncülüğünde Irak'a yapılan operasyonda da yine Patriot füzelerine başvuruldu. Patriot füzesavar sistemi o zamandan bu yana, ABD ve bazı NATO ülkelerinin tercih ettiği savunma sistemi olma özelliğini koruyor. Birim başına (fırlatıcı ve radar) tam 1 milyar dolar maliyeti bulunan ve her bir füzesi 3 milyon dolara mal olan ABD yapımı Patriot, en gelişmiş hava savunma sistemlerinden birisi.  Yüksek irtifa hedeflerini, özellikle balistik füzeleri ve savaş uçaklarını vurabilen Patriot, aynı zamanda daha kısa menzilli füzeler ile dron gibi hedefleri de imha edebiliyor. ABD yapımı Patriot hava savunma sistemi, Polonya sınırında, NATO görevi kapsamında yer alıyor ancak ABD, her müttefikine Patriot satmıyor. Patriotlar satılmıyorsa, ikinci opsiyon “kiralama” oluyor. Parası ödenen Patriotlar, Amerikan personeli tarafından kullanılıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.