SON DAKİKA
Hava Durumu

#Petrol

QHA - Kırım Haber Ajansı - Petrol haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Petrol haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Rusya: Çin'in enerji ihtiyacını Moğolistan üzerinden çözeceğiz Haber

Rusya: Çin'in enerji ihtiyacını Moğolistan üzerinden çözeceğiz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yeniden seçilmesinin ardından gerçekleştirdiği ilk yurtdışı ziyareti olan Çin gezisi sona erdi. Çin'in başkenti Pekin ve Rusya'ya komşu kuzeydoğu eyaleti Heylongciang'ın idari merkezi Harbin'de temaslar gerçekleştiren Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşmelerde bulundu. İki lider ortak açıklamada, ABD'yi Soğuk Savaş mantığıyla hareket etmekle suçlayarak Washington'ın bloklar arası cepheleşme yarattığını savundu. Çin ve Rusya arasındaki ilişkinin, askeri-siyasi ittifak modelinin ötesine geçtiğini vurgulayan liderler, dünyanın artık çok kutuplu olduğunu ve kaynakların yeniden dağıtılması gerektiğini dile getirdi. ÇİN VE RUSYA LİDERLERİ, İLİŞKİLERİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN ANLAŞTI İkili, enerji ve finans sektörlerinde işbirliğini artırmaya karar verdi ve ticaret hacminin artırılmasını hedefledi. Putin, enerji nakli için farklı seçeneklerin olduğunu belirtildi. Enerji alanında petrol, doğalgaz ve diğer kaynaklarda işbirliğinin geliştirileceği açıklamada, Çinli ve Rus şirketlerin yenilenebilir enerji ve karbon ticareti gibi alanlardaki projelerde ortaklık kurması hedefleniyor. KUZEY KUTBU ÜZERİNDEN KUZEY DENİZİ ROTASI BOYUNCA Özellikle Putin, Moğolistan üzerinden Çin'e petrol ve doğalgazın yanı sıra Kuzey Kutbu üzerinden Kuzey Denizi rotası boyunca tankerlerle tedarik edilmesi gibi farklı seçeneklerin de olduğunu belirtti. Çin ve Rusya, ilişkilerini güçlendirerek çok kutuplu dünyada birlikte hareket etme konusunda kararlı olduklarını dile getirdi. İki ülkenin ticaret hacmi 2023'te 240 milyar dolara ulaşarak önceki hedefleri aşmış durumda. TRAN-SİBİRYA DEMİR YOLU HATTI Daha önce Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Ulan Batur'da Moğolistan ve Çin iş birliği belgeleri imzalamıştı. Anlaşmada, özellikle Çin'in enerji ihtiyacı için hayatı önem taşıyan Tran-Sibirya demir yolu hattının yeniden iyileştirileceği belirtilmişti. İyileştirme ve bağlama projesi, Pekin'in hayati doğal kaynaklara erişimini iyileştirmesi ve yaptırımlardan etkilenen Rusya ile sorunsuz ticaret yapma amacı taşıyor.

Türkmenistan'da fazla sıvı yağ alanlar cezalandırılıyor Haber

Türkmenistan'da fazla sıvı yağ alanlar cezalandırılıyor

Azatlık Radyosu Türkmen Servisinin 11 Nisan 2024 tarihinde aktarığı haberinde, Türkmenistan'da bayram tatili öncesinde devlet mağazalarında özel fiyatla satılmaya başlanan bitkisel yağı fazla miktarda satın alanların cezalandırıldığı bildirdi. İNSANLAR UCUZ YAĞ VE AKARYAKIT PEŞİNDE Mağazalardaki gıda sıkıntısı ve yüksek fiyatlardan mağdur olan Türkmenlerin, bayram tatili nedeniyle daha fazla akaryakıt ve sıvı yağın indirimli fiyatla satılması için çabaladığı belirtildi. Azatlık Türkmen Servisi konuya ilişkin yaptığı haberinde "Türkmenistan'da üretilen pamuk yağı piyasa fiyatının altında fiyata satılıyordu. İnsanlar bu fiyatın uzun sürmeyeceğini hesaba kattı ve imkanı olanlar daha fazlasını almaya çalıştı" ifadelerine yer verdi. FAZLA AKARYAKIT ALANLARA CEZA UYGULANDI Öte yandan yerel firmalar tarafından üretilen pamuk tohumu yağının mağazadaki ayçiçek yağına göre daha düşük kalitede ancak daha düşük bir fiyata sahip olduğu aktarıldı. Ayrıca otomobillerine 15, 20, 25 litrelik plastik kaplarda akaryakıt yükleyen alıcıların da tespit edildiği ve vatandaşlara polisler tarafından ceza uygulandığı belirtildi. TÜRKMENİSTAN HALKI SEFALETE İTİLİYOR Türkmenistan'da son yıllarda un, ekmek ve şeker gibi hükûmetin belirlediği sübvansiyonlu fiyatlarla satılan gıda ürünleri listesine pamuk tohumu yağı da dahil edildi. Bu nedenle kısıtlamalarla satılıyor. Devlet mağazasından bu ürünleri almak isteyenler haftalarca, bazı köylerde ise aylarca beklemek zorunda kalıyor. Pamuk tohumu yağı kalitesiz olmasına rağmen çoğunlukla düşük gelirli nüfus tarafından satın alınıyor.  TÜRKMENİSTAN HÜKÛMETİ HALKINA ZORLUK YAŞATIYOR Doğal kaynaklardan yüksek gelir elde eden Türkmenistan hükûmeti, nüfusunun çoğunluğunun yoksulluk içinde yaşadığını kabul etmeyi reddediyor. Temel gıda ürünlerinin sübvansiyonlu fiyatlarla satılması uygulaması da kademeli olarak durduruluyor.

Rus petrolünün Kazakistan üzerinden Çin'e sevkiyatını öngören anlaşma uzatıldı Haber

Rus petrolünün Kazakistan üzerinden Çin'e sevkiyatını öngören anlaşma uzatıldı

Kazakistan Parlamentosunun alt kanadı olan Mecliste, 27 Mart 2024 tarihinde gerçekleşen oylamayla Kazakistan ile Rusya hükûmetleri arasında 2013'te imzalanan Rus petrolünün Kazakistan toprakları üzerinden Çin'e taşınmasına ilişkin protokolün uzatılmasını öngören yasa tasarısı kabul edildi. RUSYA, 2014 İLE 2023 YILLARI ARASINDA KAZAKİSTAN ÜZERİNDEN ÇİN'E 90,9 MİLYON TON PETROL SEVK ETTİ Kazakistan'ın resmî haber ajansı Kazinform'da yer alan habere göre, Kazakistan Enerji Bakanı Almasadam Satkaliyev, Mecliste yasa tasarısıyla ilgili yaptığı açıklamada, 2014 ile 2023 yılları arasında Rusya'nın Kazakistan toprakları üzerinden Çin'e yaklaşık 90,9 milyon ton petrol sevk ettiğini bildirdi. Bakan Satkaliyev, söz konusu anlaşmanın 24 Aralık 2013 tarihinde imzalanması sonrasında 2014 yılının temmuz ayında onaylandığını ve 2017'de transit geçişin yıllık 7 milyon tondan 10 milyon tona çıkarılması konusunda anlaşıldığını anımsattı. Satkaliye, 1 Ocak 2024 tarihinde sona erecek anlaşmayı 2033'e kadar uzatma kararı aldıklarını belirterek, "Müzakereler sonucunda Rus tarafının ülkemizin Pavlodar kenti sınırlarına geçişinde ton başına ödeyeceği tarifeyi 1 dolardan 2,1 dolara çıkardık. Petrolün Pavlodar'dan Çin'e ulaşım maliyetini de ton başına 15 dolar olarak sabitledik." şeklinde konuştu. Bakan Satkaliyev ayrıca, Rus petrolünün Çin'e geçişinden gelecek 10 yılda 1 milyar 710 milyon dolar değerinde kazanç elde edeceklerini de sözlerine ekledi.

Rus petrol devinde ölümler durmuyor: Lukoil'in yöneticisi öldü Haber

Rus petrol devinde ölümler durmuyor: Lukoil'in yöneticisi öldü

Rusya'nın uluslararası alanda faaliyet gösteren petrol üretim şirketlerinden Lukoil'in, şüpheli şekilde ölen üst düzey yöneticilerine bir yenisi daha eklendi.  Rus petrol üretim şirketi Lukoil'in üst düzey yöneticilerinden olan 54 yaşındaki Vitaly Robertus hayatını kaybetti. ÖLÜM NEDENİ AÇIKLANMADI 2 yıldır görevde olan Robertus'un ölümü, şirket tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasıyla duyurulurken, ölüm nedenine ilişkin olarak herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Şirket, şaibeli ölümle ilgili olarak yalnızca, "Şirketin başkan yardımcısı Vitaly Robertus'un 54 yaşında aniden öldüğünü size bildirmekten büyük üzüntü duyuyoruz." açıklaması yapmakla yetindi.  LUKOİL YÖNETİCİLERİNİN GİZEMLİ ÖLÜMLERİ Şirketin yönetim kurulu başkanı Ravil Maganov, 1 Eylül 2022 tarihinde bir pencereden düşerek hayatını kaybetmiş ancak Lukoil, "ciddi bir hastalıktan" öldüğünü açıklamıştı. Lukoil'in eski üst düzey yöneticilerinden Aleksander Subbotin ise 8 Mayıs 2022'de ölmüştü. Cesedi Moskova'nın dış mahallelerindeki bir evin bodrum katında bulunan Subbotin'in resmî ölüm nedeni "akut kalp yetmezliği" olarak açıklanmıştı. Lukoil'in Maganov'dan sonra göreve gelen yönetim kurulu başkanı Vladimir Nekrasov da 24 Ekim 2023'te hayatını kaybetmişti. Nekrasov'un ölüm nedeni olarak Subbotin gibi "akut kalp yetmezliği" olarak gösterilmişti.

BP, Azerbaycan'da en büyük petrol araştırmasını başlattı Haber

BP, Azerbaycan'da en büyük petrol araştırmasını başlattı

Azerbaycan'ın Azer-Çırak-Güneşli (ACG) petrol sahasındaki üretimin azalmasıyla karşı karşıya kalan dünyanın önde gelen petrol şirketi BP, üretimi en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan, küresel olarak şimdiye kadarki en büyük sismik araştırma programını başlattı.  370 MİLYON DOLAR MALİYETLİ ARAŞTIRMA 23 Ocak'ta başlatılan yeni araştırma, 5 yıl içinde 370 milyon dolara mâl olacak ve 740 kilometrekarelik bir alanı kapsayacak. Araştırma, ACG sahasındaki iki ana rezervuar olan Balahanı ve Fasila petrol rezervlerine odaklanacak. Araştırma, alt yüklenici Caspian Geo LLC tarafından Murovdağ ve Guba adlı iki özel gemi kullanılarak, 4D sismik araştırma adı verilen bir araştırma tekniği kullanılarak gerçekleştirilecek. BP'nin Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye bölgesindeki yer altı operasyonlarından sorumlu Başkan Yardımcısı Roşni Moosay, "Bu geniş ölçekli sismik edinimi taahhüt ederek rezervuarın mimarisine ilişkin kapsamlı bir anlayış elde etmeyi hedefliyoruz" dedi. Moosay, "Bu program için kullanılacak en güncel 4D teknolojisinin, rezervuar hakkında daha derinlemesine veriler elde etmemize olanak tanıyacağını ve gelecekteki kuyu sürprizlerini en aza indirmenin yollarını belirlememize ve önümüzdeki on yıllarda saha iyileştirmesini en üst düzeye çıkarmamıza yardımcı olacağını umuyoruz" açıklamasını yaptı. Moosay, genel olarak sismik araştırmaların yeni petrol ve gaz rezervlerini tespit etmek için kullanıldığını ancak mevcut çalışmada BP'nin amacının yeni rezervleri tespit etmek değil, yalnızca mevcut rezervleri daha iyi analiz etmeye yardımcı olmak olduğunu vurguladı. ACG petrol sahasında üretim 1997 yılında başladı ve 2010 yılında günde yaklaşık 835 bin varil ile zirveye ulaştı. O tarihten bu yana ise üretim önemli ölçüde düştü. BP, en son paylaştıkları sonuçlar çerçevesinde geçen yılın üçüncü çeyreğinde üretimin bir önceki yıla göre yüzde 11 düşüşle günde ortalama yalnızca 368 bin varil olduğunu bildirdi. Bu azalma, sahayı işleten BP'nin yanı sıra, gelirlerinin yüzde 90'ından fazlasını petrol ve gaz satışından elde edilen gelirlere dayanan Azerbaycan'ın kazançlarında da ciddi bir düşüş anlamına geliyor.

Kazak petrolüne Rusya'ya alternatif yeni güzergâh: Azerbaycan Haber

Kazak petrolüne Rusya'ya alternatif yeni güzergâh: Azerbaycan

Kazakistan, Rusya'nın hâkimiyetinde olan petrol taşımacılığını çeşitlendirme stratejisinin bir parçası olarak Rusya dışı güzergâhlardan ham petrol sevkiyatını arttırıyor. Kazakistan'ın en büyük petrol nakliyecisi KazTransOil, 2023 yılı sonuna kadar Aktau limanından Bakü limanına 1.4 milyon ton petrol ihraç etmeyi planladığını açıkladı. KAZAK PETROLÜNÜN AZERBAYCAN ÜZERİNDEN TAŞINMASI YÜZDE 54 ARTTI Azerbaycan merkezli Trend Haber Ajansı, şirket yetkililerine dayandırdığı haberinde 2023 yılının yalnızca Ocak-Ağustos döneminde Azerbaycan'daki Bakü Uluslararası Deniz Ticaret Limanı'na Kazak petrolü akışının 12 kat arttığı kaydedildi. 2023 yılının ilk sekiz ayında Aktau limanından ihraç edilmek üzere 2.164 milyon ton Kazak petrolü taşındı. Söz konusu bu veri, bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında  759.000 tonluk ya da yüzde 54'lük bir artışa denk geliyor. Bu miktarın 520,000 tonu Tengiz sahasından, 252,000 tonu Dunga sahasından, 1.385 milyon tonu Buzachi Yarımadası sahalarından ve 7,000 tonu da Kashagan sahasından gelmekte. Kazak petrolünün Azerbaycan üzerinden Avrupa pazarlarına taşınması, Azerbaycan'ın SOCAR şirketi ile Kazak ulusal enerji şirketi KazMunayGas arasında daha önce imzalanan bir anlaşma sayesinde arttı. Taraflar arasındaki ilk anlaşma, Tengiz sahasından yılda 1.5 milyon ton petrolün Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı üzerinden taşınmasını öngörüyor. RUSYA, SAVAŞ SEBEBİYLE YARA ALMAYA DEVAM EDİYOR Trans-Hazar güzergâhı, Kazakistan'ın ekonomik güvenliği açısından büyük önem taşımakla birlikte Rusya'nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’nın ana karasına yönelik başlattığı topyekun işgal girişimi ve saldırılarının ardından ortaya çıkan savaşının yansımaları sonucunda Rusya toprakları üzerinden yapılan ihracatın giderek zorlaşması nedeniyle önem kazanıyor. Orta Koridor, Avrupa ve Asya arasında kilit bir ticaret yolu olarak ortaya çıkmış olup, bölgedeki denize kıyısı olmayan ülkeler için daha fazla ekonomik fayda ve daha hızlı transit süreleri sunmakta. Azerbaycan'daki Bakü Uluslararası Deniz Ticaret Limanı, Kazakistan'daki Aktau/Kuryk limanları ve Türkmenistan'daki Türkmenbaşı Limanı, bölgesel ticaret için önemli kazanımlar vaat eden bu rota üzerindeki başlıca denizcilik noktaları olarak beliriyor. ORTA KORİDOR, DAHA KISA VE AZ MALİYETLİ Orta Koridor, Kuzey Koridoru ile karşılaştırıldığında seyahat mesafesini 2.000 kilometre kısaltarak daha uygun maliyetli ve daha hızlı bir ticaret yolu sağlamakta. Ayrıca Orta Koridor bölgesi iklim açısından da daha elverişli koşulları barındırmakra ve deniz yollarına kıyasla seyahat süresini yaklaşık 15 gün kısaltmakta. Orta Koridor aynı zamanda Asya'daki kargo trafiği için de büyük fırsatlar sunmakta ve Türkiye'deki liman bağlantılarını entegre ederek malların Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Akdeniz bölgesine ulaşma imkanı sunmakta.

Birleşik Krallık'tan altın ve petrol sektöründeki Rus firmalarına ağır yaptırım Haber

Birleşik Krallık'tan altın ve petrol sektöründeki Rus firmalarına ağır yaptırım

Birleşik Krallık, Rusya'nın kritik gelir kaynakları olan altın, petrol ve stratejik sektörlerinde faaliyet gösteren ve bu sektörler ile bağlantılı olan 29 kişi ve kuruluşa yaptırım uygulama kararı aldığını açıkladı. Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, yeni listede Rus oligarklar, şirketler ve üçüncü ülkelerden isimlerin yer aldığı kaydedildi. Yaptırım listesine; Birleşik Krallık'ta kayıtlı olan Rusya'nın en büyük altın madencilik şirketi Highland Gold Mining Limited Şirketi ve dünyanın en büyük değerli metal ve bunlardan oluşturulan malların üreticilerinden birisi olan Krastsvetnet ile Rusya Sanayici ve Girişimciler Birliği de dahil edildi. ALTIN VE PETROL RUSYA İÇİN KRİTİK GELİR KAYNAKLARI Rusya için kritik gelir kaynakları olan altın ve petrol sektörlerinin, doğal gazdan sonra Moskova için en yüksek değere sahip iş kolu olduğu ve 2021'de Rus ekonomisine 12.6 milyar sterlin katkıda bulunduğu ifade edilen açıklamada, “Birleşik Krallık, uluslararası ortaklarıyla birlikte, bu gelirleri azaltmayı amaçlayan geniş bir dizi tedbiri uygulamaya koydu" denildi. YAPTIRIM LİSTESİNDE BİN 800 KİŞİ VE ŞİRKET BULUNUYOR Birleşik Krallık’ın yaptırım listesinde halihazırda Rusya ile bağlantılı bin 800 kişi ve şirket yer alıyor. Açıklamada ifadelerine yer verilen Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı James Cleverly, yaptırımların "Kremlin'in savaş ekonomisine ağır darbe indirmeye" devam ettiğini kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.