SON DAKİKA
Hava Durumu

#Robert Fico

QHA - Kırım Haber Ajansı - Robert Fico haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Robert Fico haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Suikasta uğrayan Rus yanlısı Slovakya Başbakanı Robert Fico kimdir? Haber

Suikasta uğrayan Rus yanlısı Slovakya Başbakanı Robert Fico kimdir?

Slovakya Başbakanı Robert Fico, 15 Mayıs 2024 tarihinde kabine toplantısı sonrasında kamuoyuna açıklama yaptığı esnada suaikasta uğradı. Karnından yaralanan 60 yaşındaki Başbakan, olayın ardından hastaneye kaldırıldı. Yapılan ilk müdahale sonrasında durumunun ciddi olduğu açıklanan Başbakanının, daha sonra gerçekleştirilen yeni açıklamayala hayatî tehlikesini atlattığı bildirildi. ROBERT FİCO KİMDİR? İşgalci Rusya'nın 24 Şubat 2022'de Ukrayna'nın tamamına karşı topyekûn saldırı ve işgal girişimi başlatmasının ardından öne çıkan isimlerden biri olan Fico, Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Hayatı boyunca siyasetin içinde yer alan Fico, 4 Nisan 2012'den bu yana Başbakanlık görevini yürütüyor. 1999 yılından bu yana Yön-Sosyal Demokrasi (SMER-SD) Partisinin Genel Başkanlığını yürüten Fico, 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki aday oldu. Fico, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini bağımsız aday olarak seçimlere katılan Andrej Kiska'ya karşı kaybetti. SMER Partisiyle girdiği seçimi Eylül 2023'te kazanan Rus yanlısı siyasetçi Fico, Ukrayna'ya gönderilen askerî yardımı sonlandırmıştı. Ukrayna'nın NATO üyeliğini karşı çıkan Fico, Avrupa Birliği'nin Rusya'ya yönelik yaptırımlarını eleştirmişti. Başbakan Fico'yu Macaristan Başbakanı Rus yanlısı Viktor Orban ile yine Rus yanlısı Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic tebrik eden iki lider arasında yer almıştı.  SUİKASTÇI RUS YANLISI PARAMİLİLTER GRUP ÜYESİ Mİ? Rus yanlısı siyasetçi Fico'ya silahlı saldırı düzenleyen 71 yaşındaki Juraj Cintula'nın, 2012'den bu yana Slovakya'da faaliyet gösteren Rus yanlısı Slovenski Branci silahlı grubu ile bağlantılı olabileceği ifade ediliyor.

Slovakya'dan dikkat çeken çıkış: Ukrayna'ya mayın temizleme aracı gönderilecek Haber

Slovakya'dan dikkat çeken çıkış: Ukrayna'ya mayın temizleme aracı gönderilecek

Rusya yanlısı Slovakya hükûmeti, Ukrayna'ya yönelik kararsız tutumlarından vazgeçme sinyali verdi. Slovakya Başbakanı Robert Fico, Ukrayna ziyaretinden önce Ukrayna'nın NATO'ya katılımına ilişkin verdikleri onaydan vazgeçtiklerini duyurmuştu.  SLOVAKYA, UKRAYNA TUTUMUNU DEĞİŞTİRDİ Mİ? Başbakan Fico, 24 Ocak 2024 tarihindeki Kıyiv ziyaretinde Ukraynalı mevkidaşı Denis Şmıgal ile yaptığı görüşmenin ardından tutumunu yenileme kararı aldı. Başbakan Şmıgal ziyaretle ilgili yaptığı açıklamada, "Sayın Slovakya Başbakanı, devletimizin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü tam olarak desteklediğini vurguladı. Elbette bunu geniş bir toplantı sırasında imzalanan ortak açıklamamızda da kaydettik" dedi.  SLOVAKYA, UKRAYNA'YA MAYIN TEMİZLEME ARAÇLARI TEDARİK EDECEK Şmıgal ayrıca Slovakya'nın AB'nin Ukrayna'ya tahsis edilmesi planlanan 50 milyar avroluk blokesini kaldırdığını söyledi. Şmıgal, Ukrayna ile Slovakya arasında işbirliği yapıldığını vurgulayarak, Slovak özel şirketlerinin, T-72 tankını temel alan zırhlı ekskavatörler ve mayın temizleme araçları tedarik edeceğini açıkladı. Şmıgal, "Slovakya, avcılarımızın Herson bölgesinin işgal altındaki bölümünde ilgili çalışmaları yürütebilmesi için iki adet Bozena-4 mayın temizleme aracı tedarik etmeye zaten karar verdi. Bunun için çok minnettarız" ifadelerini kullandı.

Yeni Slovakya hükumeti, Ukrayna'ya gönderilecek askeri yardım paketini reddetti Haber

Yeni Slovakya hükumeti, Ukrayna'ya gönderilecek askeri yardım paketini reddetti

Slovakya'da yeni göreve gelen Robert Fico hükûmeti, önceki Ludovit Odor başkanlığındaki teknokrat kabinenin hazırladığı askerî yardım paketini iptal etme kararı aldı. Smer Partisi Başkanı Başbakan Fico, 8 Kasım Çarşamba günü yapılan kabine toplantısının ardından, "Büyük bir memnuniyetle, tüm kabinenin bu silah ve mühimmatın Ukrayna'ya gönderilmesini tek taraflı olarak reddettiğini açıklayabilirim" ifadelerini kullandı. SLOVAKYA UKRAYNA'YA İNSANÎ YARDIM GÖNDERMEYE DEVAM EDECEK Robert Fico'nun yeni popülist kabinesinin iptal ettiği 14. askerî yardım paketi yaklaşık 40 milyon Euro değerinde askerî techizatı içeriyordu. Fico'nun Rus işgaliyle mücadele ederken Kıyiv'e askerî yardımı durdurma vaadini takiben yeni hükûmetin beklenen hamlesinin ardından Başbakan; "Ukrayna'ya insani yardım göndermeyi tercih ettiğimizi ve devlet stoklarından silah ve mühimmat sevkiyatının sona erdiğini açıkça ortaya koyuyoruz" dedi. SLOVAKYA, UKRAYNA'YA 671 MİLYON AVRO DEĞERİNDE YARDIM GÖNDERDİ Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’nın ana karasına yönelik başlattığı topyekun işgal girişimi ve saldırılardan bu yana Slovakya'nın Ukrayna ordusuna göndermiş olduğu on üç askerî yardım paketinin yaklaşık değeri 671 milyon avroydu. Slovakya, Mig-29 savaş uçakları, T-72 tankları, hava savunma ve topçu sistemleri de dahil olmak üzere ağır silahlar gönderdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.