SON DAKİKA
Hava Durumu

#Rus Ajanı

QHA - Kırım Haber Ajansı - Rus Ajanı haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Rus Ajanı haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Ukrayna'da Rus casusluk ağı çökertildi! Haber

Ukrayna'da Rus casusluk ağı çökertildi!

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), nükleer santralin koruma sistemleri, Odesa bölgesinin kıyı şeridi yakınındaki savunma bariyerlerinin coğrafi konumu ve yabancı silahların Ukrayna'ya taşınma yolları hakkında gizli bilgileri Rusya’ya ilettiği belirlenen Rus ajan ağını çökertti. SBU’dan bugün yapılan açıklamada, çok aşamalı bir özel operasyon sonucu Ukrayna’da faaliyet gösteren FSB (Rusya Federal Güvenlik Servisi) askerî karşı istihbaratının ajan ağının etkisiz hale getirildiği duyuruldu. Ülkenin farklı bölgelerinde faaliyet gösteren 5 ajanın gözaltına alındığını belirtildi. Gözaltına alınanlar arasında, Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başmüdürlüğü ve Dış İstihbarat Servisi eski çalışanları ayrıca bir SBU bölge departmanı görevlisinin yer aldığı belirtildi. Açıklamada Rus ajanlarının topladığı bilgileri işgal altındaki Kırım’da bulunan bir FSB görevlisine aktardığı kaydedildi. Çökertilen ajan ağının görevinin, Ukrayna'nın Savunma Kuvvetleri ve stratejik açıdan önemli enerji tesisleri hakkındaki istihbaratı Rusya’ya artarmak olduğu belirtildi. Soruşturma belgelerine göre, Dış İstihbarat Servisi eski çalışanı Rusya geniş çaplı işgal saldırısı başlatmadan önce FSB için ajanlık yapmaya başladı. O zamandan beri Ukrayna birliklerin konuşlandırma yerleri ile ilgili bilgileri Rusya’ya aktarmaya başladı, 24 Şubat 2022’den sonra ise yabancı askeri yardımlarının taşınma yolları hakkında bilgileri Rusya’ya iletti. Ayrıca Rus ajanı, Rivne ve Hmelnıtskıy nükleer santrallerinin çalışma ve koruma sistemlerinin özellikleri hakkındaki gizli bilgileri FSB'ye aktardı. Daha önce Ukrayna askeri istihbaratında görev yapan bir başka Rus ajanı, FSB’ye Ukraynalı askerlerin kişisel verilerini sızdırdı. SBU'nun bir çalışanı olan başka bir ajan, işgalciler için Odesa kıyı şeridi yakınındaki tahkimatların ve savunma bariyerlerinin coğrafi konumu hakkındaki bilgileri araştırdı. Soruşturmaya göre FSB, diğer yöntemlerin yanı sıra ailelerini öldürmekle tehdit ederek grup üyelerini Rusya lehine ajanlık yapmaya ikna etti. Ayrıca failler, tamamlanan her görev için Rusya’dan para aldı. Vatana ihanet ile suçlanan Rus istihbarat ağının beş üyesi hakkında tutuklama kararının alındığını aktarıldı.

Yunanistan'da örgü dükkanı işleten fotoğrafçı, Rus ajanı çıktı! Haber

Yunanistan'da örgü dükkanı işleten fotoğrafçı, Rus ajanı çıktı!

Yunanistan Ulusal İstihbarat Servisi (EYP), 2018'den beri ülkede gizli şekilden casusluk faaliyeti gösteren bir ajanın tespit edildiğini duyurdu. Yunan Devlet Ajansı ERT'nin haberine göre Yunanistan'ın başkenti Atina'nın Pangrati semtinde örgü ve el işi malzemelerinin satıldığı dükkanın sahibinin Rus casusu olduğu ortaya çıktı. Söz konusu kadın casusun, "Maria Tsalla" ismini kullandığı belirtildi. Yunan İstihbarat Teşkilatının (EYP), yabancı bir ülkenin istihbarat teşkilatı adına çalıştığını belirlediği Rus uyruklu kadının gerçek isminin "İrina A.S." olduğu aktarıldı. ÖLEN BEBEĞİN KİMLİK BİLGİLERİYLE YUNANİSTAN'DA YAŞADI Kadın casusun hem örgü ve el işi malzemeleri satılan dükkana sahip bulunduğu hem de kendisini fotoğrafçı olarak tanıttığı, 1991'de ölen bebeğin kimlik bilgileriyle Yunanistan'da yaşadığı belirtildi. Rus casus hakkındaki ilk şüphelerin nüfus kayıt belgelerinde tutarsızlık olduğunun anlaşılması üzerine başladığı aktarılan haberde, kayıt defterindeki bazı sayfaların yırtılıp yerine başkalarının yerleştirildiğinin belirlendiği ifade edildi. CASUS, YASA DIŞILAR KATEGORİSİNDE ÇALIŞTI AA'nın bugün aktardığı habere göre sahte Yunan kimliğiyle Atina'da yaşayan kişinin "illegals (yasa dışılar)" diye bilinen özel casus kategorisinde olduğu, bu kategorideki casusların başka kişilerin veya hayatını kaybeden çocukların kimlikleriyle farklı ülkelerde kendi istihbarat birimleri adına çalıştıkları kaydedildi. Rus kadın casusun "illegals" grubundan başka üyelerin yakalanması üzerine Rusya'nın çağrısıyla ocak ayında Yunanistan'ı terk ederek bu ülkeye gittiği tahmin ediliyor. "AMAÇLARINA 25 YIL GİBİ SÜREDE ULAŞIYORLAR" ERT'ye konuşan güvenlik uzmanı Aleksandros Niklan, "illegals" kategorisindeki casusların 5 ila 10 yıl eğitim gördüklerini ve amaçlarına bazen 25 yıl gibi uzun vadeli süreçte ulaştıklarını belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.