SON DAKİKA
Hava Durumu

#Rus Gemisi

QHA - Kırım Haber Ajansı - Rus Gemisi haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Rus Gemisi haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Rus gemisi, Ukrayna tarafından geliştirilen İDA ile vuruldu Haber

Rus gemisi, Ukrayna tarafından geliştirilen İDA ile vuruldu

Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin bu sabah düzenlediği operasyon sonucu, işgalci Rusya’ya ait Tsezar Kunikov (Caesar Kunikov) büyük çıkarma gemisi batırıldı. Rus savaş gemisinin Ukrayna’da geliştirilen Magura V5 insansız deniz araçları ile vurulduğu duyuruldu. Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başmüdürlüğü (GUR) tarafından yapılan açıklamada, 14 Şubat'ta büyük Rus çıkarma gemisine yönelik düzenlenen operasyonun GUR “Grup 13” özel kuvvetleri tarafından gerçekleştirildiği belirtildi. Ayrıca, Alupka yakınlarında bulunan Rus savaş gemisinin Ukrayna tarafından geliştirilen Magura V5 insansız denizli araçlarıyla vurulduğuna dikkat çekilerek geminin sol taraftan darbe aldıktan sonra batmaya başladığı aktarıldı. Ukrayna, Rusya Karadeniz Filosunu yok etmeye devam ediyor. Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin, bu sabah düzenlediği operasyon sonucu Rusya’ya ait Tsezar Kunikov (Caesar Kunikov) büyük çıkarma gemisi batırıldı. pic.twitter.com/vEQRoa2P3S — QHA - Kırım Haber Ajansı (@qha_kirimhaber) February 14, 2024 RUS ÇIKARMA GEMİSİ TSEZAR KUNİKOV 112,5 metre uzunluğunda ve 15 metre genişliğindeki Tsezar Kunikov çıkarma gemisi 87 kişilik mürettebata sahip. Gemi tanklar da dahil olmak üzere onlarca silahlı araç taşıma kapasitesine sahipti. Rusya söz konusu çıkarma gemisini Suriye, Gürcistan ve Ukrayna'ya yönelik saldırılarda kullandı. Batırılan gemi, Türkiye kamuoyu tarafından yakından tanıyor. 2015'te Boğaz geçişi sırasında, gemideki bir Rus askeri, omzunda uçaksavar füzesiyle objektiflere takılmış ve bu görüntü Türkiye kamuoyunda büyük bir tartışma yaratmıştı. MAGURA V5 İDA Ukrayna'da geliştirilen yeni nesil çok amaçlı Magura V5 İnsansız Suüstü Deniz Aracı (USV), keşif ve devriye, arama kurtarma, mayına karşı tedbirleri, deniz güvenliği ve diğer muharebe görevlerini icra edebilme kabiliyetine sahip. Uygun maliyetli araç, herhangi bir uzak konumdan kolayca harekete geçirilebiliyor. MAGURA V5'in insansız çalışması, görevleri tamamlamak için insan kaynaklarına olan ihtiyacı en aza indiriyor ve zorlu ortamlarda çalışırken olası can kaybını azaltıyor. Ayrıca, V5'in hidrodinamik gövdesi, aracın gizlice hareket etmesini sağlıyor.  UKRAYNA, RUS KARADENİZ FİLOSUNUN YÜZDE 30'UNU DEVRE DIŞI BIRAKTI Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Stratejik İletişim Dairesi (StratCom), Şubat ayının başında Ukrayna ordusunun 24 Şubat 2022’ten bu yana Rusya Karadeniz Filosuna ait gemilerinin yüzde 30’dan fazlasını devre dışı bıraktığını bildirmişti.

Ukrayna, 2 yılda Rus Karadeniz Filosunun üçte birini yok etti Haber

Ukrayna, 2 yılda Rus Karadeniz Filosunun üçte birini yok etti

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı verilerine göre Ukrayna ordusu, 24 Şubat 2022’ten bu yana Rusya Karadeniz Filosuna ait gemilerinin yüzde 30’dan fazlasını devre dışı bıraktı. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Stratejik İletişim Dairesi (StratCom) tarafından bugün yapılan açıklamada, işgalci Rusya Ukrayna’ya karşı geniş çaplı saldırısı ve işgal girişimi başlattığından bu yana Ukrayna ordusu Rus Karadeniz Filosuna ait gemilerinin yüzde 33’nü yok ettiğini aktarıldı. Açıklamada, “Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı verilerine göre askerlerimiz 24 Rus gemisini ve bir denizaltısını devre dışı bıraktı.” denildi. Açık kaynaklardan alınan verilere göre, geniş çaplı işgal girişiminin başında Rusya’nın Karadeniz Filosu 74 savaş gemisinden oluşuyordu. UKRAYNA, RUSYA’YA AİT BİR FÜZE GEMİSİNİ BATIRDI Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başmüdürlüğüne (GUR) bağlı özel birlik,  31 Ocak’ı 1 Şubat’a bağlayan gece başarılı bir operasyon gerçekleştirerek; işgalci Rusya’ya ait İvanovets isimli füze gemisini imha etti. Karadeniz’de Akyar yakınlarında devriye gezen füze botuna insansız deniz araçları (İDA) ile saldırı gerçekleştirildi. Yayımlanan video görüntülerinde bir dizi isabetten sonra botun batmaya başladığı görülüyor. Ukrayna istihbaratı, Karadeniz'de operasyon düzenleyen insansız deniz araçlarından çekilen görüntüleri paylaştıhttps://t.co/Vpteh7UuUj pic.twitter.com/imDl5bjVUs — QHA - Kırım Haber Ajansı (@qha_kirimhaber) August 12, 2023

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.