SON DAKİKA
Hava Durumu

#Sanat Fuarı

QHA - Kırım Haber Ajansı - Sanat Fuarı haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Sanat Fuarı haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Büyükelçi Bodnar: Kültürel öğelerimizi aktarmak için de can veriyoruz Haber

Büyükelçi Bodnar: Kültürel öğelerimizi aktarmak için de can veriyoruz

Ayyıldız Huri KAPTAN/QHA Ankara Başkent Ankara'da 9-12 Mart 2023 tarihleri arasında Art Ankara tarafından düzenlenecek olan 9. Çağdaş Sanat Fuarı, kapılarını misafirlere açtı. ATO Congresium'da düzenlenen etkinliğe pek çok ünlü sanatçı, aktör, diplomat katıldı.  Ukraynalı sanatçılar tablo, fotoğraf ve ilginç sanat eserleriyle fuarda yerini aldı. Katılımcılar, savaşın ve sanatın izlerini yansıtan Ukrayna standına yoğun ilgi gösterdi. UKRAYNA'NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ BODNAR VE EŞİ STANDI ZİYARET ETTİ Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar ve eşi Katerına Bodnar, Ukraynalı sanatçıların eserlerinin yer aldığı standı ziyaret etti. Ukraynalı sanatçılarla görüşen Büyükelçi Bodnar, ortaya koyulan sanat eserlerine yönelik beğenisini dile getirdi. Kırım Haber Ajansına (QHA) konuşan Büyükelçi Bodnar, savaşa rağmen sanatsal faaliyetlerin de devam ettiğini vurguladı. Büyükelçi Bodnar, "Nasıl ki Ukrayna’da hayat savaşla ilişkiliyse benzer şekilde buradaki eserler de savaşla ilişkili sergileniyor. Şunu da eklemek istiyorum, bizim tek mesajımız savaşa rağmen üretmek değil. Aynı zamanda sanatı korumak için savaşmak. Çünkü biz gelecek nesillere kültürümüzü, sanatımızı, dilimizi ve diğer kültürel öğelerimizi aktarmak için can veriyoruz" ifadelerine yer verdi. BÜYÜKELÇİ BODNAR STANTTA EN ÇOK DİKKAT ÇEKEN ESERLERİ ANLATTI "Ukraynalı sanatçıların standında en çok dikkatinizi çeken eser hangisiydi?" sorusuna yanıt veren Bodnar şunları kaydetti: "Tuğlalardan birinde büyük bir delik var bu da Ukrayna’daki hayatın ortasına savaşın bir delik açtığını, yaşamaya devam etmenin zor olduğunu ve deliğin hiçbir zaman öylesine kapanmayacağını sembolize ediyor. Diğer tuğladan, dünyanın farklı dillerinde barış yazıyor. Bu da Ukrayna’nın en çok istediği şeyi ifade ediyor. Tuğlalar arasında sıkışmış bir kadın silüeti var. O da aslında savaşın insanları ne kadar kısıtladığını eskisi gibi devam etmelerine izin vermediğini gösteriyor. Yine Ukraynalıların hayatını sembolize ediyor. Demirden tuğla şeklinde eser var o da şu anda Ukrayna’da çatışmalar devam ettiği için askeri teçhizatı sembolize ediyor. Ve demirin hayatımıza nasıl, ne şekilde bombalarla girdiğini gösteriyor" "BÜTÜN O DEHŞETE RAĞMEN KENDİMİZİ GELİŞTİRMEYE DEVAM EDİYORUZ" Rus saldırıları altındaki Ukrayna'nın savaşa rağmen kültürünü yaşatmaya devam ettiğini belirten Bodnar, "Bizim için önemli olan Ukrayna dendiğinde sadece savaşın akla gelmemesi. Ukrayna dünyada bir direnişin de sembolü aynı zamanda. En önemli mesajımız: savaşa rağmen bütün o dehşete rağmen kültürel olarak da kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz" dedi.

Ukraynalı sanatçıların gözünden Rus saldırganlığı, Ankara'daki fuarda sergilendi Haber

Ukraynalı sanatçıların gözünden Rus saldırganlığı, Ankara'daki fuarda sergilendi

Başkent Ankara'da 9-12 Mart 2023 tarihleri arasında Art Ankara tarafından düzenlenen 9. Çağdaş Sanat Fuarı bugün kapılarını misafirlere açtı. ATO Congresium'da düzenlenen etkinliğe pek çok ünlü sanatçı, aktör, diplomat katıldı.  Ukraynalı sanatçılar tablo, fotoğraf ve ilginç sanat eserleriyle fuarda yerini aldı. Katılımcılar, savaşın ve sanatın izlerini taşıyan Ukrayna standına yoğun ilgi gösterdi. UKRAYNA'NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ BODNAR VE EŞİ STANDI ZİYARET ETTİ Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar ve eşi Katerına Bodnar, Ukraynalı sanatçıların eserlerinin yer aldığı standı ziyaret etti. Ukraynalı sanatçılarla görüşen Büyükelçi Bodnar, ortaya koyulan sanat eserlerine beğenisini dile getirdi. Stand ziyaretinden dolayı şükranlarını dile getiren Ukraynalı sanatçılar, Vasıl Bodnar ve eşi Katerına Bodnar ile fotoğraf çektirdi. Bodnar, "Sanat ve bilim iyiliği getirecek. Ukrayna denilince akla  savaş geliyor ama Ukraynalı sanatçılarımız kültürümüzü de yansıtıyor" dedi. Diğer yandan Fransa Ankara Büyükelçisi Herve Magro da Ukrayna standını gezdi. Megro, mevkidaşı Bodnar'dan standla ilgili bilgi aldı. TUĞLALAR RUS SALDIRGANLIĞINI TEMSİL EDİYOR Ukraynalı sanatçı seramik sanatçısı Olesya Dvorak-Galik Kırım Haber Ajansının (QHA) sorularına yanıt verdi. Sanatçı Galik, 28 sanatçının eserini Türkiye'ye getirdiğini belirterek, "Her sanatçı bir tuğlayı hazırladı. Savaş başladıktan sonra çoğu seramik sanatçılarının evlerinde, atölyelerinde çalışma imkanı yoktu. Bazıları yurt dışına çıktı, bazıları ülke içinde yer değiştirdi. Bu yüzden böyle küçük boyut seçtik ve belli bir sınırlama getirdik. Her sanatçı savaş sırasında yaşadığı duyguları eserlerinde yansıttı" ifadelerini kullandı. Sanatçıların eserlerinde Rus saldırganlığına dikkat çektiğini dile getiren Galik, "Benim tuğlam Sonsuzluklar serisinden. İçinde, iç içe geçmiş 3 sonsuzluk işareti bulunuyor. Bu eser hayatımızdaki tarihi ve günlük olayların hep tekrarlandığını anlatıyor. Rusya, bize karşı yıllardır savaş yürütüyor ve bu bağlamdaki olaylar da tekrarlanıyor. Tuğla beyaz ama sanki biraz kirli, bu da düşmanın bizi kirletmek istediğini sembolize ediyor ve bu süreçler artık sona ermelidir" dedi. "SANAT RUHLARIMIZA İYİ GELSİN GÜÇLENDİRSİN İSTİYORUZ" Ardından saat 18.00'de Art Ankara Çağdaş Sanat Fuarı kurucusu Bilgin Aygül açılış konuşması yaptı. Aygül, konuşmasında Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla konserlerin ve moda defilesinin ertelendiğini belirtti. Katılımcılara teşekkür eden Aygül, "Yaşam devam ediyor. Sanat da ruhlarımıza iyi gelsin, güçlendirsin istiyoruz" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.