SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukraynalı sanatçıların gözünden Rus saldırganlığı, Ankara'daki fuarda sergilendi

Başkent Ankara'da 9-12 Mart tarihleri arasında düzenlenecek Art Ankara 9. Çağdaş Sanat Fuarı'nda Ukraynalı sanatçıların standı da yer aldı.

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2023 19:50
Haber Güncellenme Tarihi: 09.03.2023 00:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukraynalı sanatçıların gözünden Rus saldırganlığı, Ankara'daki fuarda sergilendi

Başkent Ankara'da 9-12 Mart 2023 tarihleri arasında Art Ankara tarafından düzenlenen 9. Çağdaş Sanat Fuarı bugün kapılarını misafirlere açtı. ATO Congresium'da düzenlenen etkinliğe pek çok ünlü sanatçı, aktör, diplomat katıldı. 

Ukraynalı sanatçılar tablo, fotoğraf ve ilginç sanat eserleriyle fuarda yerini aldı. Katılımcılar, savaşın ve sanatın izlerini taşıyan Ukrayna standına yoğun ilgi gösterdi.

UKRAYNA'NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ BODNAR VE EŞİ STANDI ZİYARET ETTİ

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar ve eşi Katerına Bodnar, Ukraynalı sanatçıların eserlerinin yer aldığı standı ziyaret etti. Ukraynalı sanatçılarla görüşen Büyükelçi Bodnar, ortaya koyulan sanat eserlerine beğenisini dile getirdi. Stand ziyaretinden dolayı şükranlarını dile getiren Ukraynalı sanatçılar, Vasıl Bodnar ve eşi Katerına Bodnar ile fotoğraf çektirdi. Bodnar, "Sanat ve bilim iyiliği getirecek. Ukrayna denilince akla  savaş geliyor ama Ukraynalı sanatçılarımız kültürümüzü de yansıtıyor" dedi.

Diğer yandan Fransa Ankara Büyükelçisi Herve Magro da Ukrayna standını gezdi. Megro, mevkidaşı Bodnar'dan standla ilgili bilgi aldı.

TUĞLALAR RUS SALDIRGANLIĞINI TEMSİL EDİYOR

Ukraynalı sanatçı seramik sanatçısı Olesya Dvorak-Galik Kırım Haber Ajansının (QHA) sorularına yanıt verdi. Sanatçı Galik, 28 sanatçının eserini Türkiye'ye getirdiğini belirterek, "Her sanatçı bir tuğlayı hazırladı. Savaş başladıktan sonra çoğu seramik sanatçılarının evlerinde, atölyelerinde çalışma imkanı yoktu. Bazıları yurt dışına çıktı, bazıları ülke içinde yer değiştirdi. Bu yüzden böyle küçük boyut seçtik ve belli bir sınırlama getirdik. Her sanatçı savaş sırasında yaşadığı duyguları eserlerinde yansıttı" ifadelerini kullandı.

Sanatçıların eserlerinde Rus saldırganlığına dikkat çektiğini dile getiren Galik, "Benim tuğlam Sonsuzluklar serisinden. İçinde, iç içe geçmiş 3 sonsuzluk işareti bulunuyor. Bu eser hayatımızdaki tarihi ve günlük olayların hep tekrarlandığını anlatıyor. Rusya, bize karşı yıllardır savaş yürütüyor ve bu bağlamdaki olaylar da tekrarlanıyor. Tuğla beyaz ama sanki biraz kirli, bu da düşmanın bizi kirletmek istediğini sembolize ediyor ve bu süreçler artık sona ermelidir" dedi.

"SANAT RUHLARIMIZA İYİ GELSİN GÜÇLENDİRSİN İSTİYORUZ"

Ardından saat 18.00'de Art Ankara Çağdaş Sanat Fuarı kurucusu Bilgin Aygül açılış konuşması yaptı. Aygül, konuşmasında Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla konserlerin ve moda defilesinin ertelendiğini belirtti. Katılımcılara teşekkür eden Aygül, "Yaşam devam ediyor. Sanat da ruhlarımıza iyi gelsin, güçlendirsin istiyoruz" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.