SON DAKİKA
Hava Durumu

#Saraybosna

QHA - Kırım Haber Ajansı - Saraybosna haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Saraybosna haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Bosna'da yaşanan Ferhadiye Katliamı'nın kurbanları anıldı Haber

Bosna'da yaşanan Ferhadiye Katliamı'nın kurbanları anıldı

Bosna Hersek Savaşı (1992-1995) esnasında Sırplar tarafından yapılan katliamların acısı, üzerinden yıllar geçse de dinmiyor. 27 Mayıs 2024 tarihinde Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da 32 yıl önce gerçekleşen Ferhadiye Katliamı'nda hayatını kaybedenler anıldı. Anma törenine; Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Hırvat Üyesi Zeljko Komsic, Saraybosna Kantonu Başbakanı Nihad Uk, Saraybosna Kantonu Gazi İşleri Bakanı Ömer Osmanoviç, Saraybosna Kantonu Savaşın Sivil Mağdurları Birliği Başkanı Senida Karovic, katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Meydana çelenk bırakıldı ve ardından dua edildi. "ONLAR ÖLMEDİ, ÖLDÜRÜLDÜ" Saraybosna Kantonu Başbakanı Uk, masum sivillerin ekmek sırası beklerken katledildiğini anımsattığı açıklamasında, "Kimse bunun tesadüf olduğunu söyleyemez. Her şeyi olduğu gibi adlandırmak lazım. Onlar ölmediler, öldürüldüler" dedi. Saraybosna Kantonu Savaşın Sivil Mağdurları Birliği Başkanı Karovic ise söz konusu katliamın kentteki en büyük katliamlardan biri olduğunu söyledi. Savaş esnasında Saraybosna'nın bin 425 gün kuşatma altında kaldığını belirten Karovic, “Öldürülenleri, yaralananları ve kuşatmada yaşanan kötülüklerden sağ kurtulan tüm Saraybosnalıları anıyoruz" ifadesini kullandı.  "BUNA İZİN VERDİKLERİ İÇİN TÜM DÜNYAYA KIZGINIM" Öte yandan Ferhadiye Katliamı'nda annesini kaybeden Merdzida Salic Ahmetovski, sivillerin sokak ortasında öldürülmesine hala bir anlam veremediğini söyledi. Ahmetovski, "Herkese, tüm dünyaya buna izin verdikleri için biraz kızgınım" dedi. FERHADİYE KATLİAMI Saraybosna'nın Ferhadiye Caddesi'nde Sırplar, 27 Mayıs 1992 tarihinde saat 09.55'te ekmek kuyruğunda bekleyen 28 sivilin hayatını kaybetmesine ve 136 sivilin ise yaralanmasına neden olmuştu. 

Türk kültürü Saraybosna'da tanıtıldı Haber

Türk kültürü Saraybosna'da tanıtıldı

Balkanların incisi Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da 7 Şubat 2024 tarihinde Açık Kapı etkinliği yapıldı. Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından Türk kültürünü ve Türkçe'yi tanıtmak amacıyla yapılan etkinlik, yoğun katılımla gerçekleştirildi. "TÜRK KÜLTÜRÜNÜ TANITMAYI HEDEFLİYORUZ" YEE'nin Saraybosna'daki binasında icra edilen programda hat ve ebru gibi sanat etkinlikleri uygulamalı olarak gösterildi. Bunun yanı sıra katılımcılara Türk mutfağına ait yemekler ikram edildi. Program çerçevesinde gazetecilerin sorularına yanıt veren YEE Saraybosna Müdürü Mehmet Akif Yaman, enstitünün 70'ten fazla ülkede faaliyet gösterdiğini dile getirdi. Yaman, “Saraybosna’nın ilk kurulan merkez olduğunu her seferinde gururla ifade ediyoruz. Türk kültürünü tanıtmak amacıyla yıl içerisinde birçok faaliyet organize ediyoruz. Bugün de burada önümüzdeki hafta başlayacak Türkçe kurslarımızın öncesinde hem Türkçe kurslarımızı anlatmak hem de YEE’nin yaptığı faaliyetler hakkında bilgi vermek amacıyla bu etkinliği organize ettik" bilgisini verdi. YEE SARAYBOSNA MERKEZİNDE TÜRKÇE KURSU AÇILACAK Yunus Emre Enstitüsünün Saraybosna binasında 12 Şubat 2024 tarihi itibarıyla Türkçe kursu açılacak. Etkinliğe katılan Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Faruk Berat Akçeşme ise, katılımcılara Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından öğrencilere sağlanan Türkiye Bursları hakkında bilgi verdi.

Saraybosna'da Türk Filmleri Haftası heyecanı devam ediyor Haber

Saraybosna'da Türk Filmleri Haftası heyecanı devam ediyor

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da Türk Filmleri Haftası'nın açılışı 3 Mayıs'ta yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği, Yunus Emre Enstitüsü ile Novi Grad Belediyesinin düzenlediği etkinliğe çok sayıda katılım oldu. Novi Grad Belediyesi'nin sinema salonunda gerçekleşen 10. Türk Filmleri Haftası'nda ilk olarak başrolünü Kıvanç Tatlıtuğ ve Mert Fırat'ın paylaştığı Zonguldak'ta yaşayan genç şairler Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu'nun hikayesinin anlatıldığı ve yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan'ın yaptığı 2013 yapımı "Kelebeğin Rüyası" filmi gösterildi. ETKİNLİK 10 MAYIS'A KADAR SÜRECEK Yunus Emre Enstitüsü Saraybosna Müdürü Mehmet Akif Yaman, "Türkiye Günleri" programıyla hem yetişkinlere hem de çocuklara yönelik çok sayıda etkinlik yapıldığını söyledi. 10. Türk Filmleri Haftası kapsamında 10 Mayıs'a kadar 7 film perdesini aralayacak.  SARAYBOSNA'DA TÜRK FİLM HAFTASI DEVAM EDİYOR Saraybosna'daki film festivali Novi Grad Belediyesi'nin sinema salonunda yoğun katılımla devam ediyor. Seyircilerin ücretsiz olarak giriş yaptığı film festivalinde, "Can Dostlar", "Buğday Tanesi", "Akif" gibi filmler gösterildi.  ???????? 10. Türk Filmleri Haftası “Buğday Tanesi” filmiyle devam ediyor. Filmi ücretsiz olarak Novi Grad Belediyesi sinema salonunda izleyebilirsiniz.@yeeorgtr pic.twitter.com/tiRhLElfIq — Yunus Emre Enstitüsü - Sarajevo (@yeesaraybosna) May 8, 2023

Saraybosna'da modern tarihin en uzun kuşatmasında katledilen bin 601 çocuk anıldı Haber

Saraybosna'da modern tarihin en uzun kuşatmasında katledilen bin 601 çocuk anıldı

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, 1992-1995 yıllarında Sırplar tarafından vahşice katledilen bin 601 çocuk anıldı. "Saraybosna Kuşatması'nda Öldürülen Çocukları Anma Programı"na katılan bin 601 öğrenci, öldürülen çocukları temsil etti. Şarkıların söylendiği etkinliğe, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Denis Becirovic ve Hırvat üye Zeliko Komsic ve çok sayıda insan katıldı. Katılımcılar ağızlarına beyaz bez kapatarak katliama dikkat çekti. BEBEK VE ÇOCUK KATİLLERİ HİÇBİR ZAMAN CEZA ALMADI! 1992-95 Saraybosna Kuşatması'nda Öldürülen Çocukların Aileleri Derneği Başkanı Fikret Grabovica suçluların hiçbir şekilde cezalandırılmadığını, haklarında suç duyurusunda bulunulmadığını hatırlattı. Grabovica, programın uluslararası toplumun dikkatini çekmek, barış ve özgürlüğün önemine işaret etmek için düzenlendiğini aktardı.  Öte yandan Savaş Mağdurları Derneği Başkanı Amerisa Ahmetovic de anma kültürünün güçlendirilmesi için daha çok çalışılması gerektiğini söyledi. Çocukları desteklemeye devam edeceklerini dile getiren Ahmetovic, "Her şeyin temelden değiştirilmesi gerekiyor. Bütün bunlarda önemli olan; çocuklarımızı, gelecek nesilleri, olanları anlatmaya, onlara sürekli anlatmaya, önceki savaşta meydana gelen kötülüklere ve normalde hayatta meydana gelen kötülüklere karşı uyarmaya, sakin olmaya, çocuk olmaya ve onların destekçisi olmaya teşvik etmemizdir" ifadelerini kullandı.  MODERN TARİHİN EN UZUN KUŞATMASI Bosna Hersek Avrupa Birliğinin (AB) isteği üzerine referandumla birlikte 1 Mart 1992'te bağımsızlığını kazandı. Ancak Sırbistan 5 Nisan 1992'de modern tarihin en uzun kuşatması olarak tarihe geçecek katliama imza attı. Sırp birlikler tam 3,5 yıl Saraybosna'yı kuşatma altına alarak Müslüman, kadın, çocuk, yaşlı tüm vatandaşları vahşice katletti. Sırp saldırılarında bin 601'i çocuk olmak üzere 11 bin 541 kişi hayatını kaybetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.