SON DAKİKA
Hava Durumu

#Savaş

QHA - Kırım Haber Ajansı - Savaş haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Savaş haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Son bir günde Ukrayna ön cephelerinde 90 çatışma yaşandı Haber

Son bir günde Ukrayna ön cephelerinde 90 çatışma yaşandı

İşgalci Rusya'nın 24 Şubat 2024’te Ukrayna topraklarının tamamına karşı başlattığı işgal girişimi ve topyekûn saldırılar devam ediyor. Son bir günde cephede, çoğu Donetsk bölgesindeki Pokrovsk istikametinde olmak üzere toplamda 90 çatışma yaşandığı bildirildi. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Andriy Kovalyov, 7 Haziran sabah saatlerinde Ukrayna televizyonunda şu açıklamada bulundu: “Son bir günde cephede 90 çatışma yaşandı. Düşman, son 24 saatte 2 füze ve 80 güdümlü hava bombası kullanarak, bir füze ve 75 hava saldırısı gerçekleştirirken, 93'ü çoklu roketatar sistemi saldırısı olmak üzere 2 bin 500'den fazla saldırı gerçekleştirdi.” Rus işgal güçlerinin son bir günde Harkiv istikametinde saldırı gerçekleştirmediğini belirten Kovalyov, “Öte yandan düşman topçu ve havacılık kullanımıyla tüm cephe hattı boyunca bu istikamette saldırmaya devam etti.” dedi. Sözcü; Lugansk, Donetsk ve Zaporijjya bölgelerinde toplamda 90 çatışmanın yaşandığını, en yoğun çatışmaların Donetsk bölgesindeki Pokrovsk istikametinde meydana geldiğini aktardı. Kovalyov, işgalcilerin son bir gün içinde Pokrovsk istikametinde 36 defa saldırıya geçtiği ve Ukrayna birliklerini mevzilerinden geri püskürtme girişiminde bulunduğunu belirtti. Ayrıca sözcü, işgalci Rusya’nın 6 Haziran’ı 7 Haziran’a bağlayan gece Ukrayna’nın kritik altyapı tesislerini füze ve İran yapımı Şahid tipi kamikaze silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) hedef aldığını hatırlattı. RUSYA’YA AİT 48 SİHA VE 5 FÜZE DÜŞÜRÜLDÜ Rusya bu gece düzenlediği hava saldırısında toplamda 5 adet Kh-101/Kh-555 seyir hava füzesi ve 53 adet Şahed tipi SİHA kullandı. Ukrayna hava savunma birlikleri; Dnipropetrovsk, Zaporijjya, Kirovograd, Mıkolayiv, Herson, Odesa, Harkiv, Kıyiv ve Hmelnıtskıy bölgelerinde 48 SİHA ve 5 Kh-101/Kh-555 seyir füzesi düşürdü.

Rus televizyonunda şok tehdit: Polonya'yı 10 dakikada yok ederiz! Haber

Rus televizyonunda şok tehdit: Polonya'yı 10 dakikada yok ederiz!

Rus televizyon kanalı Russia 1'de yapılan bir tartışma programında Ukrayna'ya askerî ve insanî yardım sağlayan Polonya'ya tehditler savruldu. Programa konuk olan Rus askerî uzman ve emekli deniz subayı Konstantin Sivkov, Polonya'yı açık bir şekilde hedef aldı.  POLONYA HALKINA VE POLONYA DİLİNE TEHDİTLER SAVURDU! Sivkov, "Polonya'ya bakalım. Bu, küçük bir nükleer savaş tiyatrosuna dönüşebilecek en gerçekçi aday” diyerek bölgedeki şehirlere, Polonya halkına ve Polonya diline saldırdı. Askerî uzman, sarf ettiği ifadelerinde şunlara yer verdi: “Orada 20 büyük şehir var mı? Hiç sanmıyorum. Her şehre iki nükleer füze tahsis edersek, bu sadece 30-40 füze eder. 10 ile 15 dakika içinde hem Polonya devleti hem de Polonya halkı yok olacak. Polonya dili de yok olacak.” Ayrıca Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerini işaret eden Sivkov, "Avrupalıları ne yaptıklarını düşünmeye çağırıyorum" dedi. "RUSYA'NIN SİBER SALDIRILARIYLA EN ÇOK MÜCADELE EDEN ÜLKE: POLONYA" Öte yandan Polonya Dijitalleşme Bakanı Krzysztof Gawkowski, Rusya'nın siber saldırılarıyla en çok mücadele eden ülkenin Polonya olduğunu belirterek, Varşova yönetiminin "Siber Kalkan" için 3 milyar zlotinin üzerinde bir bütçe ayırmak istediğini belirtmişti. Kremlin'e yakınlığıyla bilinen devlet destekli Russia 1 kanalı 2022'de Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından yaptırıma tâbi tutulmuştu.

15 ülkeden kritik karar: Ukrayna Rus hedeflerini vurabilir! Haber

15 ülkeden kritik karar: Ukrayna Rus hedeflerini vurabilir!

15 ülke Ukrayna’ya, Rusya toprakları içindeki askerî hedeflere karşı kendi verdikleri silahları kullanma izni verdi. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Stratejik İletişim Dairesi, 4 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, 15 ülkenin; sağladığı silahlarla Rusya topraklarının vurulmasına izin verdiğini duyurdu. Açıklamada, “15 ülke, Ukrayna'ya sağladıkları silahların Rusya topraklarında kullanmasına izin verdi. Listede şunlar yer alıyor: Birleşik Krallık, Fransa, Polonya, Litvanya, Letonya, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, İsveç, Danimarka, Norveç, Finlandiya, Kanada ve (kısmen) ABD ile Almanya.” ifadelerine yer verildi. UKRAYNA’YA VERİLEN SİLAHLARA İLİŞKİN KISITLAMALAR HAFİFLETİLDİ Birleşik Krallık, daha önce Ukrayna'nın Batı tarafından tedarik edilen silahları nasıl kullanacağına ilişkin kısıtlamaların hafifletilmesine açık olduğu sinyalini vermişti. Böyle bir gelişmenin çatışmaları daha da tırmandırabileceğinden endişe ediliyordu. Ancak bazı Avrupalı liderler de kısa süre önce bu tür silahların kullanımına ilişkin kısıtlamaların gevşetilmesi çağrısında bulunmuştu. Ardından bir dizi ülke, Ukrayna’ya sağladığı silahlarının Rus topraklarında kullanılmasına izin verdiğini açıklamıştı. Geçen hafta ise ABD ve Almanya'nın Ukrayna'ya, Rus toprakları içindeki askerî hedeflere karşı kendi verdikleri silahları kullanma izni verdiklerini duyurmuştu. Amerikalı yetkililer, ABD Başkanı Joe Biden'ın ilk kez Ukrayna'ya sadece Harkiv cephesinde olmak üzere Rus toprakları içindeki askerî hedeflere karşı ABD silahlarını kullanma izni verdiğini söylemişti. Biden'ın kararını Almanya da takip etti ve Ukrayna'ya sağladığı silahların Rus topraklarındaki hedeflere yönelik kullanılmasına yeşil ışık yaktı. Silahlar Rus birliklerine, topçularına ve savaş uçaklarına karşı kullanılabilecek.

Ukrayna İnsan Hakları Yetkilisi Lubinets'ten resmî adım! Haber

Ukrayna İnsan Hakları Yetkilisi Lubinets'ten resmî adım!

Vladimir Putin emrindeki işgalci Rus askerlerin geniş çaplı işgal girişiminde esir aldıkları Ukraynalı askerlere yönelik tutumları kamuoyunda tepki çekiyor. İşgalcilerin sosyal medya platformlarına eklediği video kayıtlarında görülen savaş suçları ise birer kanıt olarak sunuluyor.  "RUSLARIN BU MUAMELESİ OLAĞAN TAKTİKTİR" Ukrayna İnsan hakları Yetkilisi (Ombudsman) Dmıtro Lubinets (Dmytro Lubinets), Rus askerlerin Ukraynalı savaş esirlerini alaycı söylemlerle elleri ve gözleri bağlı bir şekilde götürüldükleri videoya tepki gösterdi. Telegram adlı sosyal medya platformuna eklenen söz konusu video hakkında değerlendirmede bulunan Lubinets, "Rus askerlerin Ukraynalı savaş esirlerine kötü muamele ettiğini gösteren video internette yayılıyor. İlk raporlar, bunun Rusların saldırı eylemleri gerçekleştirmeye çalıştığı Harkiv cephesinde gerçekleştiğini söylüyor.  Videoda dayak, aşağılama, tehdit ve silahlı saldırı taklidi görülüyor. Ne yazık ki Ukraynalı savaş esirlerine yönelik bu tür muamele bir istisna değil, işgalcilerin olağan taktiğidir" ifadelerini kullandı.  Омбудсмен Дмитро Лубінець опублікував відео з соцмереж, на якому зафіксовано знущання з українських полонених, імовірно, на Харківському напрямку pic.twitter.com/5Or4OtcDbf — Українська правда ✌️ (@ukrpravda_news) June 2, 2024 LUBİNETS, ULUSLARARASI KIZILHAÇ KOMİTESİ VE BM'YE RESMÎ MEKTUP GÖNDERDİ Söz konusu videoya dikkat çeken Lubinets, kötü muamele nedeniyle Uluslararası Kızılhaç Komitesi'ne (ICRC) ve Birleşmiş Milletler'e (BM) başvurdu. Lubinets, Cenevre Sözleşmesi kapsamında savaş esirlerinin insanî muamele görmesi gerektiğinin altını çizdi. Videonun Rusya'nın Cenevre Sözleşmesi'nin üzerini çizdiğini gösteren bir kanıt olduğunu belirten Lubinets, "ICRC ve BM'ye, istismarın gerçeklerini belgelemeleri için resmî mektuplar gönderdim. Bu, suçlulara karşı gelecekte kurulacak mahkeme için delil tabanına bir başka katkı olacak" bilgisini verdi. Lubinets daha önce sosyal medya platformuna eklenen videolarda gördüğü Ukraynalı savaş esirlerin infazı hakkında yine ICRC ve BM'ye resmî başvuruda bulunmuştu. 

Zelenskıy: Ukrayna'nın çok sayıda F-16 savaş uçağına ihtiyacı var Haber

Zelenskıy: Ukrayna'nın çok sayıda F-16 savaş uçağına ihtiyacı var

İşgalci Rusya'nın 24 Şubat 2022'de başlattığı topyekûn saldırı ve işgal girişimine karşı Ukrayna birlikleri direniş göstermeye devam ediyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) cephedeki sıcak çatışmada olan Ukrayna birlikleri ve Avrupa müttefiki ülkelerin silah tedariki hakkında değerlendirmede bulundu. Birleşik Krallık merkezli basın servisi Reuters'a 20 Mayıs 2024 tarihinde demeç veren Cumhurbaşkanı Zelenksıy, Harkiv'de yeni bir Rus saldırısı başladığını ve Donbas bölgesindeki çatışmaların arttığını kaydetti. Bölgedeki durumun bir hafta önce çok daha zor olduğunu söyleyen Zelenskıy, durumun şu anda kontrol altında olduğunu belirtti.  BATI SİLAH DESTEĞİNİ GECİKTİRİYOR Öte yandan Batı ülkelerinin askerî desteğine değinen Zelenskıy, "Bizim ve daha sonra herkesin birlikte verdiği her karar yaklaşık bir yıl gecikiyor. İki adım geri, bir adım ileri atıyoruz. Bu yüzden paradigmayı biraz değiştirmemiz gerekiyor. Biz hızlı olduğumuzda geride kalıyorlar. Sonra bir boşluk oluyor, yardım paketleri 6-8 ay kadar gecikiyor. Bizim zafere ulaşacak şekilde yürümemiz gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.  Batı silahlarının Rus topraklarında kullanılmadığını dile getiren Zelenskıy, teçhizatların dikkatli kullanılması gerektiğinin altını çizdi.  "ÇİN'İN ZİRVEYE KATILARAK KİMİN SAVAŞIN BİTMESİNİ İSTEDİĞİNİ GÖRMESİ LAZIM" Zelenskıy, 15-16 Haziran 2024 tarihinde İsviçre'nin Lecornue kentinde gerçeleşecek olan Barış Zirvesi hakkındaki değerlendirmelerini de ifadelerine ekledi. Zelenskıy, Çin hükûmetinin söz konusu zirvede olması gerektiğini aktararark, "Çünkü prensipte kimin savaşı bitirmek istediği, kimin Rusya Federasyonu ile güçlü ilişkileri sürdürmek istediği bu zirveden sonra netleşiyor. Rusya neden işin içinde değil? Çünkü her şeyi engelliyorlar, her şeyi sabote edecekler, savaşı bitirmeye yönelik şu veya bu planı bir ültimatom olarak gösterene kadar rahat durmayacaklar.Tüm ülkeleri dahil etmek sadece siyasetle ilgili değil. Bu, onlar (Rusya) üzerindeki siyasi etki ve baskıyla da ilgili" yorumunda bulundu. Barış Zirvesi'ne Rusya, Rusya'nın en büyük iki müttefiki Belarus ile Çin'in katılmayacağı bildirildi. UKRAYNA'NIN ÇOK SAYIDA F-16 SAVAŞ UÇAĞINA İHTİYACI VAR Öte yandan Zelenskıy, Rusya'nın Ukrayna topraklarında 300 adet uçak kullandığını ancak Ukrayna'nın da direniş sağlamak için 120 ile 130 arasında F-16 savaş uçağına ihtiyacı olduğunu aktardı. 

Putin'in çaresizliği: Rusya'nın mühimmat kayıpları Haber

Putin'in çaresizliği: Rusya'nın mühimmat kayıpları

Rusya Ukrayna'ya karşı olarak 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana sürdürdüğü topyekûn saldırı ve işgal girişiminde çok sayıda mühimmat ve teçhizatını kaybetti. Rusya'nın yayılmacı emellerle başlattığı savaşta SSCB döneminde kalan geniş askerî stoklarının tükenme aşamasına geldiği belirtilirken, kaybettiği mühimmat ve teçhizatın yerine yenilerinin bulmasının zor olacağı analizi yapılıyor. Merkezi Vaşington'da bulunan önemli düşünce kuruluşlarından Savaş Araştırmaları Enstitüsü (ISW) tarafından yapılan söz konusu değerlendirme, uydu görüntülerinin Ukrayna'daki savaş boyunca depolama tesislerindeki Rus askeri araçlarının nasıl azaldığını gösteren raporların akabinde yayımlandı. RUSYA'NIN ZIRHLI SAVAŞ ARACI STOĞU YÜZDE 32 AZALDI 3/ Russia will likely struggle to adequately supply its units with materiel in the long term without transferring the Russian economy to a wartime footing — a move that Russian President Vladimir Putin has sought to avoid thus far. https://t.co/wA6ALqveiH pic.twitter.com/N7YvVSsVNF — Institute for the Study of War (@TheStudyofWar) May 9, 2024 Oksijen gazetesi tarafından gündeme getirilen habere göre, Rus askeri depolarını takip eden açık kaynak istihbarat hesabı "Jompy", 6 Mayıs tarihinde Rusya'nın zırhlı savaş aracı (ZMA) depolarının savaş öncesi seviyelere kıyasla neredeyse üçte bir oranında (yüzde 32) azaldığını, 2021'de 15 bin 152'den 10.389'a düştüğünü, yani 4 bin 763 kayıp yaşandığını duyurdu. Jompy, uydu görüntülerinin ayrıca Rusya'nın MT-LB çok amaçlı AFV'lerinin çoğunu depodan çektiğini, savaş öncesi 2 bin 527'ye kıyasla yalnızca 922'sinin kaldığını tespit ettiğini söyledi. 1/ Prewar AFV and tank count of Russian BTRZs (BTRZ stands for Armor Repair Plant) in collaboration with @HighMarsed. Before diving into the count, BTRZs aren't actual storage facilities, but factories where equipment previously in storage is set to be refurbished for service. pic.twitter.com/Rk3mLKHxSj — Jompy (@Jonpy99) March 5, 2024 Söz konusu rapor, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik olarak başlattığı topyekûn saldırı ve işgal girişimi öncesinde 637 olan BMD hava indirme amfibi paletli piyade savaş aracının (IFV) sadece 244 adet kaldığını gösterdi. Rakamlar ayrıca daha yeni model BTR-60'lar, 70'ler ve 80'ler gibi diğer araçların rezervlerinin azaldığını ortaya koydu ve hesap, Rusya'nın kalan MT-LB çok amaçlı, amfibi AFV'lerinden yalnızca bin ile 2 binini sahaya sürdüğünü söyledi. TELAFİSİ YILLAR SÜREBİLİR İngiliz Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IISS) ise 12 Şubat 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, Rusya'nın yıllık 3 bin AFV'den fazla araç kaybını en az iki ya da üç yıl daha sürdürebileceğini söyledi. IISS, Moskova kuvvetlerinin geçen yıl 3.000'den fazla AFV'yi ve savaş boyunca yaklaşık 8 bin aracı kaybettiğini, bunun da Moskova'yı depodaki en az bin 180 ana muharebe tankını, yaklaşık 2 bin 470 IFV'yi ve zırhlı personel taşıyıcıyı yeniden harekete geçirmek zorunda bıraktığını açıklamıştı. RUSYA TOPÇU SİSTEMLERİNİ DEPODAN ÇIKARDI Açık kaynaklı bir diğer istihbarat hesabı "Marsed", uydu görüntülerinin Rusya'nın savaş sırasında topçu sistemlerinin yaklaşık yüzde 60'ını depolama üssünden çıkardığını öne sürdü. Ancak gönderiye, topçu sistemlerinin yarısının depolamadaki bozulma ve modern mühimmatla uyumlu olamayacak kadar eski olması nedeniyle muhtemelen kullanılamaz durumda olduğunu da eklendi. 1/ Russia has severely depleted one of their largest towed artillery storage bases. In updated images it is visible that they have removed about 60% of the stored guns and half of the remaining guns might be unusable. Data and IDs below.⬇️ pic.twitter.com/8LtpHQb2lr — high_marsed (@HighMarsed) May 8, 2024 ISW, Rusya'nın Sovyet döneminden kalma araç depolarındaki kayıpların tarafından telafi edilebilecek seviyelerden çok daha yüksek seviyelerde olduğunu kaydetti. Enstitü raporunda ayrıca, Putin'in şu ana kadar kaçınmaya çalıştığı "Rus ekonomisini savaş temeline oturtmadan Rusya'nın uzun vadede birliklerine yeterli malzeme tedarik etmekte zorlanacağını" da belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.