SON DAKİKA
Hava Durumu

#Sınır Anlaşması

QHA - Kırım Haber Ajansı - Sınır Anlaşması haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Sınır Anlaşması haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Kırgızistan ve Tacikistan, sınırın bir kısmı üzerinde anlaşma sağladı Haber

Kırgızistan ve Tacikistan, sınırın bir kısmı üzerinde anlaşma sağladı

Kırgızistan ile Tacikistan arasında bu yılın başından bu yana süren müzakerelerin ardından 8 Kasım 2023 tarihinde Tacikistan'ın Buston-Sughd bölgesinde gerçekleşen toplantıda tartışmalı sınır kesimi ile ilgili karara varıldı. Kırgızistan Bakanlar Kurulu Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre; Kırgızistan ve Tacikistan’ın tartışmalı sınır bölgesinin 17.98  kilometrelik kısmı belirlendi.    İKİ DEVLET ARASINDAKİ SINIR ANLAŞMAZLIKLARI SON BULUYOR İki devlet yetkilileri, Kırgız-Tacik devlet sınırının 17.98 kilometresi üzerinde daha anlaşmaya varıldığına dair protokolü imzaladı. Ayrıca Kırgızistan tarafından yapılan açıklamada, Tacikistan'da yapılacak bir sonraki toplantıda kalan sınırların tespiti için çalışmaya devam edileceği vurgulandı. SOVYETLER BİRLİĞİ'NDEN KALAN KANLI MİRAS: SINIR ANLAŞMAZLIKLARI Türkistan coğrafyasında yaşanan sınır anlaşmazlıklarının kökeni, Sovyetler Birliği'nin uyguladığı Ulusal Sınırlama (NTD) politikasına dayanıyor. Kırgızistan ve Tacikistan sınırında yaşanan gerilim de kültürel, coğrafi, ekonomik ve tarihi özellikler göz ardı edilerek hazırlanan Rus politikasının bir sonucu. 1991 YILINDA BAĞIMSIZLIĞINI KAZANAN İKİ DEVLET Yaşanan sorunlar Sovyetler Birliği döneminden günümüze kadar hala devam ediyor. Her iki ülke de farklı belgeleri ve haritaları savunuyor. 1991 yılı itibarıyla bağımsızlığını kazanan iki devlet, karşılaştığı ekonomik sıkıntılardan dolayı tarımsal faaliyetlere yöneldi. İstihdamın yanında ana gelir haline gelen toprak, tarafların arasında yaşanan çatışmaları tetikleyen bir unsur olmaya başladı. Bu açıdan, süreç içerisinde Kırgızistan ile Tacikistan arasındaki sınır anlaşmazlığı, toprak ve su kaynaklı sorunlar üzerinden şekillendi.  Bağımsızlıklarını kazandıktan sonra iki devlet arasındaki toplam 971 kilometrelik sınırın 519 kilometrelik bir kısmı çizilerek belirlenmiş olsa da Kırgızistan ve Tacikistan'ın sınır bölgelerinde iki tarafın da zarar gördüğü sayısız olay yaşandı. KIRGIZİSTAN VE TACİKİSTAN SINIRINDA NELER YAŞANMIŞTI? Kırgızistan ve Tacikistan hükumetleri arasında tartışmalı sınırların durumunun belirlenmesi ve olası değişimleri değerlendirmek için Şubat 2020’de bir görüşme gerçekleştirilmişti. Ancak resmi bir prosedüre bağlanamamıştı. ÇATIŞMADA 30'U AŞKIN KIRGIZ YAŞAMINI YİTİRDİ İki ülke arasında en büyük can ve mal kaybının yaşandığı 29 Nisan 2021'deki çatışma, Kırgızistan ile Tacikistan sınırında yer alan Golovnoy adlı su dağıtım şebekesini kontrol etme nedeniyle çıkmıştı. İki taraf arasında yaşanan çatışmada 30'u aşkın Kırgız yaşamını yitirirken birçok ev ve halka açık alan yakılmıştı. Kırgızistan, 21 Mayıs 2021'den itibaren sınır sorunu çözülene kadar Tacikistan'a gümrük kapılarını kapatmıştı. Kırgızistan ve Tacikistan arasındaki son çatışma Batken bölgesinde 14 Eylül 2022’de yaşanmıştı. Yaşanan çatışmada, Kırgız vatandaşları arasında hayatını kaybedenler ve yaralananlar olmuştu.

Kazakistan-Özbekistan sınırı 19 yıl sonra belirlendi Haber

Kazakistan-Özbekistan sınırı 19 yıl sonra belirlendi

Kazakistan ile Özbekistan arasındaki sınır anlaşması bugün yürürlüğe girdi. Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aybek Smadiyarov, bugün yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki sınırın belirlenmesine ilişkin anlaşmanın yürürlüğe girdiğini duyurdu. KAZAKİSTAN VE ÖZBEKİSTAN ARASINDA 19 YILLIK SÜREÇ SONA ERDİ Smadiyarov, söz konusu anlaşmanın 2 Aralık 2022’de iki devlet cumhurbaşkanları tarafından imzalandığını anımsattı. Ardından iki ülke parlamentolarınca onaylandığını aktardı. Ayrıca Smadiyarov, "Yürürlüğe giren anlaşma ile birlikte Kazakistan ile Özbekistan arasında devlet sınırının belirlenmesine ilişkin 19 yıllık süreç tamamen sona erdi" ifadelerini kullandı. 8 BİN SAYFALIK ANLAŞMA Kazakistan ve Özbekistan Ortak Sayım Komisyonu, 19 yıllık süreçte tam 100 tur müzakere yaptı. 2 bin 357 kilometre uzunluğundaki sınır, bin 301 sınır işaretiyle işaretlendi. İmzalanan sekiz bin sayfalık anlaşmaya değinen Smadiyarov, "Bu anlaşma, devlet sınır bölgesinde güvenlik ve istikrarın güçlendirilmesine, ikili, bölgeler arası ve sınır işbirliğinin derinleştirilmesine ve ayrıca Kazakistan Cumhuriyeti'nin güneydeki devlet sınırının yasallaştırılması sürecinin tamamlanmasına katkıda bulunuyor" ifadelerini kullandı.  KAZAKİSTAN VE ÖZBEKİSTAN ARASINDA SINIR ANLAŞMASI YAPILMIŞTI Kazakistan ve Özbekistan arasındaki siyasi sınırların çizilmesine ilişkin kararname, 30 Mart 2023 tarihinde imzalandı. Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Basın İdaresi, 29 Mart 2023 tarihinde siyasi sınırların çizilmesine ilişkin kararnameyle ilgili açıklamada bulundu. Açıklamada, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in iki ülke arasındaki sınırların belirlenmesini sağlayacak olan "Kazak-Özbek Devlet Sınırının çizilmesine İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasına Dair" yasayı imzaladığını açıkladı. Kazakistan, sınır belirleme çalışmaları kapsamında, Kazakistan-Özbekistan sınırının 1450 mil uzunluğunda olacağını duyurmuştu. Özbekistan ile Kırgızistan arasında da geçen yıl benzer bir süreç yaşanmış ve bir yılı aşkın bir süredir devam eden müzakereler sonuca bağlanmıştı. Geçen yıl imzalanan anlaşma gereğince sınırlar yeniden belirlenmişti. Kırgızistan hükumeti, sınır anlaşma protokolünü Kasım 2022’de imzalayarak yürürlüğe koydu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.