SON DAKİKA
Hava Durumu

Azerbaycan ve Ermenistan iade edilecek 4 köyle ilgili protokol imzaladı

Azerbaycan ve Ermenistan, Gazah ili yönündeki sınır hattının Sovyetler Birliği Genelkurmay Başkanlığının 1976 tarihli topoğrafik haritasına uygun olarak belirlenmesi hususunda protokol imzaladı.

Haber Giriş Tarihi: 16.05.2024 11:15
Haber Güncellenme Tarihi: 16.05.2024 12:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Azerbaycan ve Ermenistan iade edilecek 4 köyle ilgili protokol imzaladı

Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev ile Ermenistan Başbakan Yardımcısı Mher Grigoryan başkanlığındaki sınır belirleme komisyonlarının 9. toplantısı 16 Mayıs 2024 tarihinde iki ülke sınırında yapıldı. Toplantı sonunda Ermeni işgalcilerin henüz çekilmediği Azerbaycan'a ait 4 köyle ilgili bir iade protokolü imzalandı.

post-img

AZERBAYCAN'A AİT 4 KÖY

Toplantıda komisyonlar, 19 Nisan 2024 tarihli 8. Toplantı Protokolü uyarınca tarafların Gazah bölgesindeki sınır hattının koordinatlarının belirlenmesi konusu görüştü. Gazah kentine bağlı Azerbaycan'a ait 4 olan köy; Baganis Ayrim, Aşağı Eskipara, Heyrimli ve Kızılhacılı köyleri ile Ermenistan köyleri arasındaki sınır hattının koordinatlarının Sovyetler Birliği Genelkurmay Başkanlığının 1976 tarihli topoğrafik haritasına uygun belirlenmesi hususunda anlaştı.

Azerbaycan tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre taraflar, mutabık kaldıkları konulara ilişkin protokole imza attı.

Komisyonların bir önceki toplantısında Ermenistan, 1. Karabağ Savaşı'nda işgal ettiği Bağanis Ayrım, Aşağı Eskipara, Heyrimli ve Kızılhacılı köylerini Azerbaycan'a iade etmeyi kabul etmişti. İki ülkenin uzman grupları sınırda jeodezik ölçümlere başlamış ve Azerbaycan ile Ermenistan sınırında ilk kez sınır taşı yerleştirilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.