SON DAKİKA
Hava Durumu

#Ukrayna'nın Barış Formülü

QHA - Kırım Haber Ajansı - Ukrayna'nın Barış Formülü haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Ukrayna'nın Barış Formülü haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

65 ülke, Ukrayna'nın Barış Formülü'nü görüşmek için Malta’da toplandı Haber

65 ülke, Ukrayna'nın Barış Formülü'nü görüşmek için Malta’da toplandı

Malta’da, bugün "Ukrayna Barış Formülü" konulu 3. Ulusal Güvenlik Danışmanları Toplantısı başladı. Toplantıya BM, AB ve Avrupa Komisyonu temsilcileri dahil olmak üzere 65 ülkenin temsilcisi katılıyor. Bu zirve, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın önerdiği barış formülünün ele alındığı 3. uluslararası toplantı olma özelliği taşıyor. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Andriy Yermak, bu sabah sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın önerdiği barış formülünün ele alındığı 3. Ulusal Güvenlik Danışmanları Zirvesi’nin Malta’da başladığını duyurdu. Yermak, “Batı ve Küresel Güney dahil 65'ten fazla ülke. Ukrayna'nın diplomatik çabaları sonuç veriyor; Ukrayna Barış Formülüne uluslararası destek artıyor. Küresel Güney'den çok sayıda ülkenin toplantıya katılması bunun bir teyididir." ifadelerini kullandı. BARIŞ FORMÜLÜNÜN 5 MADDESİNİN UYGULANMASINA DAİR PLANLAR SUNULACAK Yermak, Malta’daki zirvede, gıda, enerji ve nükleer güvenliği, insani konular (Ukrayna askeri personelinin ve Rusya tarafından kaçırılan çocukların iadesi dahil) ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün yeniden sağlanması olmak üzere Ukrayna'nın Barış Formülü’nün 5  maddesinin uygulanmasına yönelik somut planlar sunularak tartışılacağını aktardı. İlgili planların, farklı ülkelerin elçilik temsilcileri ve uzmanların da yer aldığı çalışma grupları tarafından hazırlandığını belirten Yermak, "Devlet liderleri düzeyinde Küresel Barış Zirvesi'ne doğru ilerliyoruz" dedi.

Ukrayna ve Türkiye, barış formülü ve tahıl girişimini görüştü Haber

Ukrayna ve Türkiye, barış formülü ve tahıl girişimini görüştü

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, bugün Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile telefonda görüştüğünü kaydetti. Görüşmede Yermak ve Kalın, Ukrayna'nın barış formülüne Türkiye'nin desteği ve tahıl girişimine ilişkin konuları müzakere etti. UKRAYNA'NIN BARIŞ FORMÜLÜ VE TAHIL GİRİŞİMİ Görüşmeyi sosyal medyadan bildiren Yermak, "İbrahim Kalın ile telefon görüşmesi yaptım. G-7 zirvesinin başarısını kutladı ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy'ın Barış Formülü'ne Türkiye'nin desteğini görüştük" dedi. Yermak, tahıl girişiminin uygulanmasında Türkiye'nin liderliğine vurgu yaptı ve Türk halkına teşekkür etti. Had a phone conversation with the сhief adviser to President of ???????? @ikalin1. Ibrahim Kalin congratulated ???????? on the success of the G7 summit. We discussed support of the Peace Formula of President ???????? @ZelenskyyUa by ????????. — Andriy Yermak (@AndriyYermak) May 26, 2023 UKRAYNA'NIN BARIŞ FORMÜLÜ NEDİR? Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy'ın barış formülüne ilişkin 10 maddelik önerisinde şunlar yer alıyor: "radyasyon ve nükleer güvenlik, gıda güvenliği, enerji güvenliği, tüm mahkumların ve sürgün edilenlerin serbest bırakılması, BM Şartı'nın uygulanması, Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve dünya düzeninin sağlanması, Rus birliklerinin geri çekilmesi ve çatışmaların sona erdirilmesi, adaletin iadesi, ekolojik sorunların önlenmesi, gerginliğin engellenmesi ve tarafların savaşın sona erdiğini teyit eden bir belge imzalaması" TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI Ukrayna ve Türkiye'nin girişimleriyle Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında 22 Temmuz 2022'de imzalanan "Tahıl Koridoru Anlaşması" çerçevesinde, Rusya'nın saldırıları altındaki Ukrayna'daki tahılların dünya pazarına açılması sağlandı. Bu anlaşma sayesinde, Ukrayna tahılları ilgili ülkelere gönderiliyor. 30 milyon tondan fazla tahılın ihracatı için gemilerin denetimini ve emniyetli sevkiyatını kontrol eden Türkiye, arabuluculuk rolüyle söz konusu anlaşmayı 2 ay daha uzattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 Mayıs'ta anlaşmanın 2 ay daha uzatıldığını açıkladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.