SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna ve Türkiye, barış formülü ve tahıl girişimini görüştü

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak ve Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın bugün telefonda görüştü. Görüşmeye ilişkin açıklama yapan Yermak, Kalın ile Ukrayna'nın barış formülüne Türkiye'nin desteği ve tahıl girişimine ilişkin konuları ele aldı.

Haber Giriş Tarihi: 26.05.2023 16:34
Haber Güncellenme Tarihi: 26.05.2023 16:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna ve Türkiye, barış formülü ve tahıl girişimini görüştü

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, bugün Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile telefonda görüştüğünü kaydetti. Görüşmede Yermak ve Kalın, Ukrayna'nın barış formülüne Türkiye'nin desteği ve tahıl girişimine ilişkin konuları müzakere etti.

UKRAYNA'NIN BARIŞ FORMÜLÜ VE TAHIL GİRİŞİMİ

Görüşmeyi sosyal medyadan bildiren Yermak, "İbrahim Kalın ile telefon görüşmesi yaptım. G-7 zirvesinin başarısını kutladı ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy'ın Barış Formülü'ne Türkiye'nin desteğini görüştük" dedi. Yermak, tahıl girişiminin uygulanmasında Türkiye'nin liderliğine vurgu yaptı ve Türk halkına teşekkür etti.

UKRAYNA'NIN BARIŞ FORMÜLÜ NEDİR?

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy'ın barış formülüne ilişkin 10 maddelik önerisinde şunlar yer alıyor:

"radyasyon ve nükleer güvenlik, gıda güvenliği, enerji güvenliği, tüm mahkumların ve sürgün edilenlerin serbest bırakılması, BM Şartı'nın uygulanması, Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve dünya düzeninin sağlanması, Rus birliklerinin geri çekilmesi ve çatışmaların sona erdirilmesi, adaletin iadesi, ekolojik sorunların önlenmesi, gerginliğin engellenmesi ve tarafların savaşın sona erdiğini teyit eden bir belge imzalaması"

TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI

Ukrayna ve Türkiye'nin girişimleriyle Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında 22 Temmuz 2022'de imzalanan "Tahıl Koridoru Anlaşması" çerçevesinde, Rusya'nın saldırıları altındaki Ukrayna'daki tahılların dünya pazarına açılması sağlandı. Bu anlaşma sayesinde, Ukrayna tahılları ilgili ülkelere gönderiliyor. 30 milyon tondan fazla tahılın ihracatı için gemilerin denetimini ve emniyetli sevkiyatını kontrol eden Türkiye, arabuluculuk rolüyle söz konusu anlaşmayı 2 ay daha uzattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 Mayıs'ta anlaşmanın 2 ay daha uzatıldığını açıkladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.