SON DAKİKA
Hava Durumu

#Yolsuzluk

QHA - Kırım Haber Ajansı - Yolsuzluk haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Yolsuzluk haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Rus ordusundaki yolsuzluk tutuklamaları devam edecek Haber

Rus ordusundaki yolsuzluk tutuklamaları devam edecek

Rusya Savunma Bakanlığı yetkililerine yönelik olarak başlatılan yolsuzluk tutuklamaları gündemde sıcaklığını korurken, Birleşik Krallık istihbaratı, benzer suçlarından dolayı soruşturma ve kovuşturmaların devam edeceği öngörüsünde bulundu. Ukrinform haber ajansının gündeme taşıdığı söz konusu kanaat, İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından sosyal medya platformlarından elde edilen verilere dayanarak oluştu. Birleşik Krallık istihbaratı “Yolsuzluk Rus Savunma Bakanlığında derin bir şekilde yerleşmiş durumda ve muhtemelen daha fazla tutuklama yapılacak” görüşünü paylaştı. RUS ORDUSUNDA RÜŞVET SKANDALI BÜYÜYOR 22 Mayıs'ta Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik olarak yürüttüğü topyekûn saldırı ve işgal girişimi sürecinde Rusya'nın yaşadığı askerî aksaklıkları eleştiren ve geçen yıl Temmuz ayında görevden alınan Tümgeneral Ivan Popov, "geniş çaplı dolandırıcılık" suçlamasıyla askerî mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Rusya'daki 235. Garnizon Askeri Mahkemesinin basın servisi tarafından 23 Mayıs 2024 tarihinde yapılan açıklamada, Rus Silahlı Kuvvetleri Ana İletişim Müdürlüğü Başkanı ve Genelkurmay Başkan Yardımcısı Korgeneral Vadim Şamarin'in, bir rüşvet davası kapsamında tutuklandığı bildirilmişti. Korgeneral Şamarin'in tutuklanmasından bir ay önce ise, Savunma Bakan Yardımcısı Timur Ivanov ve Savunma Bakanlığı Ana Personel Dairesi Başkanı Korgeneral Yuri Kuznetsov gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Her ikisi de özellikle büyük ölçekte rüşvet almakla suçlanıyor. Yuri Kuznetsov toplam 30.5 milyon ruble rüşvet almakla suçlanırken, Timur Ivanov ise bin 185 milyar ruble almakla suçlanıyor.

Ukrayna Savunma Bakanı Umerov: Yolsuzluk sorununu sistematik olarak çözüyoruz Haber

Ukrayna Savunma Bakanı Umerov: Yolsuzluk sorununu sistematik olarak çözüyoruz

Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, 9 Ocak 2023 tarihinde bir açıklama yaparak; bakanlıkta önceki dönemde yapılan yolsuzluğun boyutlarını bildirdi. Bakan Umerov, bakanlıkta önceliklerinin her zaman yolsuzlukla mücadele olduğunu vurguladı. "HALİHAZIRDA ÇOK SAYIDA İHLAL TESPİT EDİLDİ" Bakan Umerov, “Savunma Bakanlığı ekibinin önceliklerinden birisi, kurum içindeki ve dışındaki yapıyı vicdansız yöneticilerden temizlemektir. Bunun üzerinde kolluk kuvvetleriyle yakın işbirliği içinde aktif olarak çalışıyoruz. Yolsuzluğu ortadan kaldırıyoruz" açıklamasını yaptı. Bakan Umerov, "Savunma Bakanlığının iç denetimi ve yenilenmiş genel denetim yapısı artık tamamen çalışır durumda. Halihazırda çok sayıda ihlal tespit ettiler. Son 4 ayda daha önceki dönemde 10 milyar grivnadan (262 milyon dolar) fazla ihlal gerçekleştirildiği tespit edildi. Bu tür durumların hepsine sert tepki veriyoruz" ifadelerini kullandı. "ARTIK SAVUNMA BAKANLIĞI OYUNUN KURALLARINI BELİRLİYOR" Bu tespitlerin operasyonlara da yansıdığını ifade eden Bakan Umerov, "Örneğin, aralık ayında Devlet Güvenlik Servisi, Savunma Bakanlığı ile işbirliği içinde, Silahlı Kuvvetler için neredeyse 1.5 milyar grivna değerinde mühimmat alımına yönelik bir yolsuzluk planını ortadan kaldırdı" açıklamasını yaptı. Savunma Bakanı Rüstem Umerov, bakanlıkta yeni bir sistem oluşturduklarını vurgulayarak, "Aynı zamanda sorunu sistematik bir şekilde çözüyoruz. NATO standartlarına uygun yeni bir satın alma sistemi uyguluyoruz. Silahların ve malzemelerin, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine sürekli olarak ulaştırılmasını sağlamak için satın alma mekanizmalarını yeniden inşa ediyoruz. Artık Savunma Bakanlığı oyunun kurallarını belirliyor, politikayı oluşturuyor ve ihaleleri kontrol ediyor” ifadelerini kullandı. DAHA ÖNCE GAZETECİLER YOLSUZLUĞU ORTAYA ÇIKARMIŞTI Bir önceki Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov’un görev yaptığı dönemde 2023 yılının mart ayında, Ukrayna merkezli basın kuruluşu Schems, Ukrayna Savunma Bakanlığı ile özel firmalar arasında Aralık 2022'de imzalanan sekiz ordu yemeği sözleşmesini elde etti. Gazeteciler, fiyatları bu sözleşmelerin güncellenmiş ekleriyle karşılaştırdı. Bunun üzerine, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine yönelik şişirilmiş ürün fiyatlarıyla ilgili bir skandal ortaya çıkarıldı. Aynı zamanda Schems, bu şirketlerin mali raporlarını analiz etti ve ordu için en önemli ürünleri (patates, elma, yumurta, lahana vb.) iki ila üç kat daha düşük fiyatlarla satın alıp, orduya pahalı sattıklarını belirledi. Dolayısıyla milyarlarca dolarlık sözleşmeye sahip özel firmaların çok yüksek oranda kar elde ettiği belirlendi.

Rüstem Umerov: Yolsuzluk yapan yetkililer, teröristlerle eşdeğerdir Haber

Rüstem Umerov: Yolsuzluk yapan yetkililer, teröristlerle eşdeğerdir

Ukrayna Parlamentosu (Verhovna Rada), bugün düzenlenen Genel Kurul toplantısında Rüstem Umerov'un Ukrayna Savunma Bakanı olarak atanmasına tam destek verdi. Oylamadan önce parlamentoda konuşan Umerov, yolsuzluğa karşı sıfır tolerans gösterileceğini vurguladı. Rüstem Umerov, yeni görevinde yolsuzluğun ortaya çıkmasını mümkün olduğu kadar imkansız hale getirmeyi planladığını belirterek, “Yolsuzluğa karşı sıfır tolerans ve sıfır hoşgörü. Çalınan her grivna, askerlerimizin hayatına ve güvenliğine mal olmaktadır. Benim felsefemde yolsuzluk yapan yetkililer teröristlerle eşdeğerdir. Ve teröristlerle müzakere yapılmaz" ifadelerini kullandı. UKRAYNA PARLAMENTOSUNDAN RÜSTEM UMEROV'UN SAVUNMA BAKANLIĞINA TAM DESTEK Ukrayna Parlamentosu (Verhovna Rada), bugün Rüstem Umerov'un Ukrayna Savunma Bakanı olarak atanmasını destekledi. Rüstem Umerov’un Savunma Bakanı görevine atanması için 338 milletvekili “evet” oyu kullandı. Oylamada, bir kişi "çekimser" kalırken, "hayır" oyu kullanan herhangi bir milletvekili olmadı. RÜSTEM UMEROV KİMDİR? Rüstem Umerov'un ailesi, 18 Mayıs 1944'te tüm Kırım Tatar halkıyla beraber Kırım'dan Sovyet diktatörü Stalin'in emriyle sürgün edildi. Bu vahim olay tarihe, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı olarak geçti. Umerov, ailesinin sürgün edildiği Özbekistan'da 1982 yılında dünyaya geldi. Ailesinin sürgünden vatan Kırım'a dönmesiyle Rüstem Umerov, liseyi Bahçesaray’da okudu. Ardından, Kıyiv Ulusal Yönetim Akademisinde eğitim aldı. 5. ve 6. Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi olarak seçildi. Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun danışmanlığını yürüttü. Rüstem Umerov, Kırım Milli Varlık Vakfının kurucusu ve Mütevelli Heyeti üyesidir. 2019 yılında yapılan seçimlerde Golos (Ses) Partisinden milletvekili seçilerek Ukrayna Parlamentosuna girdi. Ukrayna'nın Arap ve Müslüman Devletlerle Etkileşiminden Sorumlu Danışma Konseyi Yetkilisi olan Umerov, Rusya'nın Ukrayna’ya karşı 24 Şubat 2022'de başlattığı topyekun işgal girişiminden sonra iki ülke arasında yapılan müzakerelere katılan Ukrayna heyetinde yer aldı. Umerov, Kırımlı siyasi tutsaklar ve savaş esirlerinin takasında kilit rol oynadı.  Ağustos 2021'de Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy tarafından 3. Derece Devlet Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi. 7 Eylül 2022’de parlamento, Umerov’u Ukrayna Varlık Fonu Başkanı olarak atadı. #Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem #Umerov: "Ana hedefimiz zaferdir. Ülkemizin her santimetresini ve insanlarımızın her birini işgalden kurtararak ulaşacağımız Ukrayna'nın zaferi için mümkün olan ve olmayan her şeyi yapacağım" @rustem_umerov pic.twitter.com/mWiedAJsvU — QHA - Kırım Haber Ajansı (@qha_kirimhaber) September 6, 2023

Zelenskıy, tüm bölge askeri komiserlerini resmen görevden aldı Haber

Zelenskıy, tüm bölge askeri komiserlerini resmen görevden aldı

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi, 11 Ağustos 2023 tarihinde bölgesel askere alma ve sosyal destek merkezlerinin teftişine ilişkin toplantı gerçekleştirdi. Toplantının sonuçlarını değerlendiren Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyinin ülke genelinde tüm bölgesel askeri komiserleri görevden almaya karar verdiğini duyurdu. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, sosyal medya üzerinden aynı gün yayınladığı video açıklamada, düzenlenen Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi toplantısının sonuçlarını değerlendirdi. Zelenskıy, "Kararımız; tüm bölgesel askeri komiserleri görevden alıyoruz. Bu sistem, savaşın tam olarak ne olduğunu ve savaş zamanında açgözlülüğün ve rüşvetin neden vatana ihanet olduğunu bilen insanlar tarafından yönetilmelidir" dedi. ZELENSKIY, TÜM BÖLGE ASKERİ KOMİSERLERİ GÖREVDEN ALDI Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyinin, askere alım sisteminde yolsuzluk nedeniyle ülkedeki tüm bölgelerin askeri komiserlerinin görevden alınmasını öngören karara ilişkin kararnameye bugün imza attı. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi internet sitesinden yayımlanan açıklamada, Zelenskıy'ın Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyinin 11 Ağustos 2023 tarihli "Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin bölgesel askere alma ve sosyal destek merkezlerinin teftiş sonuçları hakkında" kararının yürürlüğe konulmasına ilişkin kararnameyi imzaladığı bildirildi. Öte yandan söz konusu açıklamada, kararnamenin, resmi yayın kuruluşlarında yayımlandığı gün yürürlüğe gireceği kaydedildi. GÖREVDEN ALINAN KİŞİLERİN YERİNE CEPHEDE BULUNAN ASKERLER ATANACAK Cumhurbaşkanı Zelenskıy, cephede bulunarak savaşı kendi gözleriyle görmüş veya çatışmalarda aldıkları yaralanmalar nedeniyle cepheye dönemeyen askerlerin bölgesel askeri komiser olarak göreve geleceklerini duyurdu. Yeni bölgesel askeri komiserlerin atanmasına ilişkin Zelenskıy ayrıca şu açıklamayı yaptı: “Kararı Genelkurmay Başkanı Zalujnıy uygulayacak. Yeni bölgesel askeri komiserler atanmadan önce Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) her adayı denetleyecek.” SAVAŞ DEVAM EDERKEN BÖLGESEL ASKERİ KOMİSERLERİN YOLSUZLUKLARI ÜLKEYİ SARSTI Ukrainska Pravda gazetesinin muhabiri Mıhaylo Tkaç, geçen haziran ayında Odesa Bölge Askeri Komiserinin yolsuzluklarını ifşa eden bir araştırma yayımladı. Araştırma, Ukrayna’da büyük tepki uyandırdı. Haber yayımlandıktan sonra Halkın Hizmetkarı Partisi Başkanı David Arahamiya, kolluk kuvvetlerine tüm bölgelerdeki askeri komiteleri teftiş etme çağrısında bulundu. Daha sonra farklı bölgelerden de benzer yolsuzluklar konusunda bilgiler gelmeye başladı. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Zelenskıy, 23 Temmuz 2023'te düzenlenen toplantıda, Ukrayna Savunma Bakanı Yardımcısı General Pavliuk başkanlığında, kolluk kuvvetleri ve Yolsuzlukla Mücadele Ajansı temsilcilerinin katılımıyla ülkenin tüm bölgelerindeki askeri komiserleri teftiş etmek özel bir komisyon oluşturma talimatı verdi.

Zelenskıy: Tüm bölge askeri komiserlerini görevden alıyoruz Haber

Zelenskıy: Tüm bölge askeri komiserlerini görevden alıyoruz

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi, bugün bölgesel askere alma ve sosyal destek merkezlerinin teftişine ilişkin toplantı gerçekleştirdi. Toplantının sonuçlarını değerlendiren Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyinin ülke genelinde tüm bölgesel askeri komiserleri görevden almaya karar verdiğini duyurdu. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, sosyal medya üzerinden yayımladığı video açıklamada bugün düzenlenen Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi toplantısının sonuçlarını değerlendirdi. Açıklamada Zelenskıy, “Kararımız; tüm bölgesel askeri komiserleri görevden alıyoruz. Bu sistem, savaşın tam olarak ne olduğunu ve savaş zamanında açgözlülüğün ve rüşvetin neden vatana ihanet olduğunu bilen insanlar tarafından yönetilmelidir" dedi. GÖREVDEN ALINAN KİŞİLERİN YERİNE CEPHEDE BULUNAN ASKERLER ATANACAK Cumhurbaşkanı Zelenskıy, cephede bulunarak savaşı kendi gözleriyle görmüş veya çatışmalarda aldıkları yaralanmalar nedeniyle cepheye dönemeyen askerlerin bölgesel askeri komiser olarak göreve geleceklerini duyurdu. Yeni bölgesel askeri komiserlerin atanmasına ilişkin Zelenskıy ayrıca şu açıklamayı yaptı: “Kararı Genelkurmay Başkanı Zalujnıy uygulayacak. Yeni bölgesel askeri komiserler atanmadan önce Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) her adayı denetleyecek.” SAVAŞ DEVAM EDERKEN BÖLGESEL ASKERİ KOMİSERLERİN YOLSUZLUKLARI ÜLKEYİ SARSTI Ukrainska Pravda gazetesinin muhabiri Mıhaylo Tkaç, geçen haziran ayında Odesa Bölge Askeri Komiserinin yolsuzluklarını ifşa eden bir araştırma yayımladı. Araştırma, Ukrayna’da büyük tepki uyandırdı. Haber yayımlandıktan sonra Halkın Hizmetkarı Partisi Başkanı David Arahamiya, kolluk kuvvetlerine tüm bölgelerdeki askeri komiteleri teftiş etme çağrısında bulundu. Daha sonra farklı bölgelerden de benzer yolsuzluklar konusunda bilgiler gelmeye başladı. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Zelenskıy, 23 Temmuz 2023'te düzenlenen toplantıda, Ukrayna Savunma Bakanı Yardımcısı General Pavliuk başkanlığında, kolluk kuvvetleri ve Yolsuzlukla Mücadele Ajansı temsilcilerinin katılımıyla ülkenin tüm bölgelerindeki askeri komiserleri teftiş etmek özel bir komisyon oluşturma talimatı verdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.