SON DAKİKA
Hava Durumu

Emine Ceppar: 26 Şubat Kırım'ın Rus İşgali̇ne Di̇reni̇ş Günü’nde Ukrayna zaferinin yakın olduğunu hissediyorum

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, 26 Şubat Kırım'ın Rus İşgali̇ne Di̇reni̇ş Günü dolayısıyla açıklama yayımladı.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2023 13:52
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2023 14:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Emine Ceppar: 26 Şubat Kırım'ın Rus İşgali̇ne Di̇reni̇ş Günü’nde Ukrayna zaferinin yakın olduğunu hissediyorum

Kırım Tatarlarının anavatanı Kırım, 9 yıldır Rusya'nın işgali altında. Ukrayna’da 26 Şubat, "Kırım'ın Rus İşgali̇ne Di̇reni̇ş Günü" olarak kaydediliyor.

Bundan tam dokuz yıl önce, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler, Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı. İşgalci Putin ancak sözde referandum düzenledikten sonra Kırım’daki  rütbe işaretleri taşımayan silahlı milislerin Rus askerleri olduğunu kabul etti. Rus işgali, dokuz yıldır devam ederken Kremlin kontrolündeki sözde yönetim, Kırım’daki baskı ve zulüm politikasını daha da artırıyor. 

26 Şubat Kırım'ın Rus İşgali̇ne Di̇reni̇ş Günü dolayısıyla açıklama yapan Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, “9 yıl önce Rusya benim evime, vatanım Kırım’a zorla girdi. Daha sonra bu saldırı eylemi, Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük savaşa yol açtı. 26 Şubat Kırım'ın Rus İşgali̇ne Di̇reni̇ş Günü’nde Ukrayna zaferinin yakın olduğunu hissediyorum ve ortaklarımızı bu günü yakınlaştırmaya davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.