SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalciler, 25 yaşındaki Kırım Tatar kadını hakkında ceza davası açtı

İşgalciler, Rusya Ceza Kanunu’nun “suçu bildirmeme” maddesi uyarınca 25 yaşındaki Kırım Tatarı Emine Zekeryayeva hakkında ceza davası açtı. Zekeryayeva'ya göre ilgili dava işgalcilerin Kırım Tatarlarına uyguladığı baskıların bir parçası.

Haber Giriş Tarihi: 09.11.2023 15:15
Haber Güncellenme Tarihi: 09.11.2023 16:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalciler, 25 yaşındaki Kırım Tatar kadını hakkında ceza davası açtı

Rus işgali altındaki Kırım'ın Kremlin kontrolündeki kukla yönetimi çeşitli bahanelerle Kırım Tatarlarına yönelik baskılar uygulamaya devam ediyor. İşgalcilerin 25 yaşındaki Kırım Tatarı Emine Zekeryayeva’ya karşı ceza davası açtığı öğrenildi.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatından yapılan açıklamada, işgalcilerin Rusya Ceza Kanunu’nun “suçu bildirmeme” maddesi çerçevesinde Kırım Tatarı Emine Zekeryayeva hakkında dava açtığını aktarıldı. İşgalcilerin hazırladığı “iddianameye” göre Zekeryayeva 2016 yılında Vkontakte sosyal medya aracılığıyla Suriye’de bulunan bir Ukrayna vatandaşıyla iletişim kurdu ve Rus Federal Güvenlik Servisine veya kolluk kuvvetlerine bunu bildirmedi. İşgalcilere göre bahsi geçen Ukrayna vatandaşı “Rusya’nın çıkarlarına aykırı” hedefleri olan silahlı bir oluşumunun bir üyesiydi.

İŞGALCİLER VATANDAŞLARI İHBARA ZORLAMAK İSTİYOR

Zekeryayeva’ya karşı açılan davayı değerlendiren avukat Emil Kurbedinov, Rus işgalcilerin bu tür ceza davaları aracılığıyla tüm vatandaşları ihbar etme sistemine dahil etmek istediğini bildirdi.

Avukat, “Böylece vatandaşlar FSB görevlilerinin operasyonel işlerini yerine getiriyor ve herhangi bir şüpheli durumu, her türlü konuşmayı rapor ediyor. İlgili madde çok tartışmalı, çok belirsiz bir biçimde yazılmış. Bu maddenin mahkemede kullanılması bu kategorideki davalarda savunmayı daha da karmaşık hale getiriyor.” dedi.

Rusya Ceza Kanunu’nun 205.6 maddesi yüklü para cezası, bir yıl zorunlu çalışma cezası veya bir yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

2 AY BOYUNCA DAVANIN AÇILDIĞINA DAİR HABER VERİLMEDİ

Konu ile ilgili açıklama yapan Kırım Tatarı Emine Zekeryayeva, “Bana göre bu Kırım Tatarlarının sindirilmesidir. Onlar için (Rus kolluk kuvvetleri) bu kadar yıl sonra hiçbir delil olmadan dava açmak çok basit. Aslında hakkımdaki dava Ağustos ayında evimde yapılan aramadan hemen sonra açılmış ama 2 aydır bundan haberim yoktu.” dedi.

ZEKERYAYEVA'NIN EVİNDE ARAMA YAPILDI

Rus Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlileri, 7 Ağustos 2023’de Eski Kırım’da yaşayan Kırım Tatarı Emine Zekeryayeva’nın evine baskın düzenleyerek arama yaptı. Daha sonra işgalciler genç kadını alıkoydu. Alıkonulan kadın, FSB ofisinde sorgulandı. İşgalciler, Zekeryayeva’nın telefonundaki bilgilere erişmeye çalıştı. Aynı gün akşam saatlerinde kadın serbest bırakıldı.

RUSYA CEZA KANUNU’NUN “SUÇU BİLDİRMEME” MADDESİ

Rusya Ceza Kanunu’nun “suçu bildirmeme” maddesi Rusya Federasyonu Devlet Duması milletvekili İrina Yarovaya öncülüğünde hazırlanan sözde antiterör kanun paketinin 2016 yılında kabul edilmesiyle birlikte Rusya mevzuatına dahil edildi.

Söz konusu madde, bir yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

Rusya Federasyonu Devlet Duması, 24 Haziran 2016 tarihinde milletvekili İrina Yarovaya öncülüğünde hazırlanan Antiterör Kanun Paketi'ni (Yarovaya Paketi) kabul etti. Söz konusu yasa değişiklikleri Rusya’da hayli tartışmalara neden oldu.

Kabul edilen kanun değişiklikleri aşırıcılık ve terörizm ile ilgili bir dizi yasayı daha sert bir hale getirdi. Rusya Federasyonu Ceza Kanunu'na ihbar etme zorunluluğunu öngören bir madde de eklendi. Terörizm, hükümeti devirme, herhangi bir devlet adamına saldırı girişimi gibi suçları ihbar etmeme suçundan tutuklananlara artık bir yıla kadar hapis cezası verilebiliyor. Söz konusu kanun paketi, terörizm için cezai sorumluluk yaşının on dört yaşına indirilmesini öngörüyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.