SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalciler, Kırım Tatar siyasi tutsak Appaz Kurtamet’in babası Halil Kurtamet'i alıkoydu

Rus işgali altındaki Geniçesk bölgesinde yaşayan Kırım Tatar siyasi tutsak Appaz Kurtamet’in babası Halil Kurtamet işgalcilerce alıkonuldu. İşgalciler Kurtamet'e "Numan Çelebicihan Taburu’na mensup olmak" suçlamasını yöneltti.

Haber Giriş Tarihi: 09.11.2023 12:15
Haber Güncellenme Tarihi: 09.11.2023 12:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalciler, Kırım Tatar siyasi tutsak Appaz Kurtamet’in babası Halil Kurtamet'i alıkoydu

Rus işgal güçleri, Herson bölgesine bağlı Novooleksiyivka kasabasında yaşayan Kırım Tatar siyasi tutsak Appaz Kurtamet’in babası Halil Kurtamet’i alıkoydu. İşgalciler, Halil Kurtamet’i Numan Çelebicihan Taburu’na mensup olma iddiasıyla alıkoyduğu aktarıldı.

Kırım Tatar Milli Meclisi basın servisinden dün yapılan açıklamada, işgalcilerin Kırım Tatar siyasi tutsak Appaz Kurtamet’in babası Halil Kurtamet’i kaçırdığını bildirdi. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Halil Kurtametov’un güya Numan Çelebicihan Taburu üyesi olma iddiasıyla alıkonulduğunu ileri sürdü.

1966 doğumlu Halil Kurtamet, Rusya Herson bölgesini işgal etmeden önce araba tamiri işi yapıyordu ve yerel “İslam” dini topluluğunun başkanıydı.

SÖZDE NUMAN ÇELEBİCİHAN TABURU DAVASI ÇERÇEVESİNDE RUSYA 33 KİŞİYİ ALIKOYUYOR

İşgalci Rus yönetimi, baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Numan Çelebicihan Taburu davası çerçevesinde çoğu Kırım Tatarı olmak üzere en az 33 Ukrayna vatandaşını alıyoruyor.

Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı Eskender Bariyev, 30 Eylül 2023’de yaptığı açıklamada, söz konusu kişilerin büyük çoğunluğunun Kırım Tatarı olduğunu belirterek, “Bu insanlar hem işgal altındaki Kırım’da, hem de yeni işgal edilen topraklarda alıkonuldu. Öncelikle Herson ve Zaporijjya bölgesinde. Çoğu Herson’a bağlı Geniçesk bölgesinde alıkonuldu.” dedi.

İŞGALCİLER AİLELERE BASKI UYGULUYOR

İşgalciler Halili Kurtamet'i daha önce de alıkoymuştu. Ocak 2023’te siyasi tutsak Appaz Kurtametov’un babası ve amcası olan Halil Kurtamet ve Ridvan Kurtamet’in işgalcilerce kaçırıldığı öğrenildi. Kırım Tatarları bir süre alıkonulduktan ve kötü muameleye maruz bıraktıldıktan sonra serbest bırakılmıştı.

GENÇ KIRIM TATARINA DÜZMECE SUÇLAMALAR ÇERÇEVESİNDE 7 YIL HAPİS CEZASI

Kırım Tatarı Appaz Kurtamet 23 Temmuz 2022’de işgal altındaki Kırım ile Herson bölgesi arasındaki idari sınırda bulunan Çongar kontrol noktasında işgalcilerce alıkonuldu. Daha sonra günlerce genç Kırım Tatarı hakkında hiçbir haber alınamadı.

Appaz Kurtamet kaybolduktan 2 hafta sonra babasına, oğlunun tutukevinde alıkonulduğu bildirildi ve oğlunun kaçırılması ile ilgili “yaygara koparmaması” istendi. Daha sonra Appaz Kurtamet’in işgalci güçler tarafından Kırım’da alıkonulduğu ortaya çıktı. Appaz Kurtamet kaçırıldıktan 3 ay sonra Ekim ayında Kırım’daki sözde mahkeme hakkında tutuklama kararı çıkardı.

Kırım Tatar aktivist Elmaz Kırımlı,  Appaz Kurtamet Kırım Taburunda görev yapan arkadaşına 500 grivna borç verdiği için işgalcilerce “terörizm sponsorluğu yapmakla” suçlandığını aktarmıştı.

Akmescit kentinde faaliyet gösteren sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi "Yargıcı" Oksana Kraçevskaya, Nisan 2023’te güya “terörizm sponsorluğu yapmakla” suçlanan 21 yaşındaki Kırım Tatarı Appaz Kurtamet’i suçlu bularak hakkında yasa dışı bir şekilde 7 yıl hapis cezası kararı aldı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.