SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalcilerden Kırım Tatar aktivist İlver Ametov'un evinde yeni arama

İşgalci Rus kolluk kuvvetleri, 22 Şubat'ta Sudak Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkanı İlver Ametov'un antik silah koleksiyonunun bulunduğu evde bir arama daha gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 27.02.2024 14:40
Haber Güncellenme Tarihi: 27.02.2024 16:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalcilerden Kırım Tatar aktivist İlver Ametov'un evinde yeni arama

Kırım Dayanışması sivil teşkilâtı, 22 Şubat 2024 tarihinde işgalci Rus kolluk kuvvetlerinin Sudak Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkanı İlver Ametov'un antik silah koleksiyonunun yer aldığı ev müzesinde arama gerçekleştirdiğini bildirdi. Ametov, müzede polis ve sivil kıyafetli kişilerin onu beklediğini açıkladı.

Açıklamada, işgalcilerin yasa dışı eşyaları aradıklarını kaydetti. Arama yaklaşık beş saat sürdü ve ardından inceleme için müzeden bazı eşyalar alındı.

Ametov, “Burada eski örnek el bombaları ve fişeklerim var ama hepsi boş. Hepsini uzun zaman önce boşalttım" dedi. Ametov, sivil faaliyetler ve  Kırım Tatar bölge meclisi başkanı olması nedeniyle zulme uğradığını dile getirdi. Ametov, "Hiçbir şeyden vazgeçmeyeceğim. Halk beni seçti. Eğer insanlar, bana ihtiyaç olmadığını söylerse aynı gün görevimi bırakırım" ifadelerini kullandı.

İLVER AMETOV KİMDİR?

İlver Ametov,  Sudak Kırım Tatar Bölge Meclisinin başkanı. Bilindiği üzere Rusya 2016 yılında Kırım Tatar Milli Meclisinin faaliyetlerini yasakladı. 

İşgalciler daha önce birçok kez 20 yılı aşkın süredir antik askeri eseri toplayan Ametov'un evinde ve ev müzesinde aramalar gerçekleştirdi. Eylül 2019'da yapılan aramada ev müzesindeki antik silahlar el konulmuştu ve Ametov yasa dışı silah bulundurmakla suçlanmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.