SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım’da 2016 yılında kaçırılan Ervin İbragimov’dan hâlâ haber yok!

Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu ve Bahçesaray Kırım Tatar Bölge Meclisi Üyesi Ervin İbragimov'dan 24 Mayıs 2016 tarihinden bu yana haber alınamıyor.

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2024 11:25
Haber Güncellenme Tarihi: 24.05.2024 11:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım’da 2016 yılında kaçırılan Ervin İbragimov’dan hâlâ haber yok!

Rus işgali altındaki Kırım’da, tam 8 yıl önce Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Yönetim Kurulu ve Bahçesaray Kırım Tatar Bölge Meclisi üyesi, 31 yaşındaki Ervin İbragimov, evinin önünden işgal güçleri tarafından kaçırıldı. Kaçırıldığı günden bu yana Ervin İbragimov’dan hiçbir haber alınamadı.

Ervin İbragimov, 1985’te ailesinin sürgün edildiği Özbekistan’da dünyaya geldi. Ailesi ile birlikte Kırım’a geri döndükten sonra Bahçesaray’daki Kırım Tatar milli okulunda eğitim aldı. Ardından Odesa Ulusal Hukuk Akademisi ve Ukrayna Cumhurbaşkanlığına bağlı Kamu Yönetimi Akademisinden mezun oldu. Eğitimini tamamladıktan sonra Bahçesaray Kaymakamlığı Tarım Departmanında avukat olarak çalışmaya başladı. Birkaç defa kent konseyi üyesi olarak seçildi ve Bahçesaray Kırım Tatar Bölge Meclisi üyesiydi. Ervin İbragimov Kıyiv’deki Yevromaydan (Euromaidan) eylemlerine katılmıştı. Akmescit’te 24 Şubat 2016’da Rus işgaline karşı düzenlenen mitingte de yer almıştı. İşgalci yönetimin, baskı uyguladığı Kırım Tatarlarına destek vermek için mahkeme duruşmalarına katılmıştı.

TRAFİK POLİSİ ÜNİFORMASI GİYEN KİŞİLER TARAFINDAN KAÇIRILDI

DQTK Yönetim Kurulu Üyesi Ervin İbragimov’un arabası, 25 Mayıs 2016 sabah saatlerinde Rus işgali altındaki Kırım’ın Bahçesaray şehrindeki evinin yakınlarında kapıları açık bir şekilde bulundu. Olayın gerçekleştirildiği yerin yakınında bulunan güvenlik kameraları, Ervin İbragimov’un trafik polisi üniforması giyen kişiler tarafından kaçırıldığını kaydetti. 

Ervin’in kaybolmadan önce 24 Mayıs 2016 günü saat 22.40 civarında babasını arayarak arabasının evraklarının nerede olduğunu sorduğu biliniyor. Daha sonra  Ervin ile iletişim kesildi ve o günden beri hakkında hiçbir haber alınamadı.

İŞGALCİLER ANCAK 3 GÜN SONRA "SORUŞTURMA" BAŞLATTI

İşgalci Rus yönetimine bağlı olan sözde Soruşturma Komitesi ancak üç gün geçtikten sonra, Ervin İbragimov’un kaçırılmasıyla ilgili soruşturma başlattı. 2 Haziran 2016 tarihinde Ervin İbragimov’un pasaportu ve ehliyetinin Bahçesaray’da bulunduğu açıklandı. 3 Haziran’da ise, Ervin İbragimov’un kaçırıldığı gerçeğini teyit eden yeni görüntüler yayımlandı.

Kaçırıldığı günden bu yana Ervin İbragimov hakkında hiçbir şey bilinmiyor. İbragimov’un kaçırılmasının sebepleri de bilinmiyor. İşgalci yönetimin sahte soruşturması hiçbir sonuç vermedi. Ervin İbragimov’un akrabaları, Ervin’i eve getiren kişiye 1 milyon ruble (15 bin dolar) tutarında büyük meblağ ödemeye hazır olduklarını duyurdu. Ancak bu da bir sonuç vermedi.

DQTK: ERVİN'İN KAÇIRILMASINDAN RUSYA SORUMLU

DQTK, yöneticisi olan Ervin İbragimov’un kayboluşu hakkında yayınladığı açıklamada, söz konusu olaydan, Kırım’ı işgali altında tutan Rusya Federasyonu’nun sorumlu olduğunu vurguladı. Temmuz 2018’de açıklama yapan Ervin’in babası Ümer İbragimov, işgalci Rus kolluk kuvvetleri görevlilerinin oğlunu tehdit ettiğini aktarmıştı. 

Kırım Tatarları, Ukrayna ve diğer ülkelerde “Ervin Nerede?” eylemleri düzenleyerek İbragimov ailesine aktif şekilde destek gösteriyor. Kırım Derneği Genel Merkezi, 24 Mayıs 2022 tarihinde düzenlenen toplantıda Türkiye’deki Kırım Tatarları, dünyaya ve Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine seslenerek “Ervin İbragimov nerede?” sorusunun Rusya Federasyonuna sorulması için çağrıda bulunmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.