SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım'da alıkonulan yurttaş gazeteci İrına Danılovıç açlık grevi başlattı

İşgal altındaki Kırım’da, düzmece dava çerçevesinde 7 yıl hapis cezasına çarptırılan yurttaş gazeteci İrına Danılovıç açlık grevi başlattı.

Haber Giriş Tarihi: 22.03.2023 17:03
Haber Güncellenme Tarihi: 22.03.2023 18:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım'da alıkonulan yurttaş gazeteci İrına Danılovıç açlık grevi başlattı

İşgal altındaki Kırım’da, düzmece dava çerçevesinde 7 yıl hapis cezasına çarptırılan yurttaş gazeteci İrına Danılovıç, uygun tedavi koşullarının sağlanmamasını protesto etmek amacıyla açlık grevi başlattı

ZMİNA insan hakları teşkilatından yapılan açıklamaya göre Danılovıç yazdığı dilekçede, 4 aydır işitme sorunları yaşadığını ve sürekli olarak sol kulağında duyduğu çınlamanın dayanılmaz baş ağrısına sebep olduğunu aktardı.

Açlık grevini başlattığını duyuran Danılovıç dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:

“Bana karşı uygulanan kötü muameleye son verilmesini talep ediyorum. Ayrıca 21 Mart 2023 saat 08.00’den itibaren, teşhis konulana ve tedavi başlayana veya biyolojik ölümüme kadar kuru açlık grevine başladığımı ilan ediyorum." 

Mini inme (mikro felç) geçirdiğini belirten yurttaş gazeteci, Kasım 2022’den beri tedavi talebinde bulunduğunu ancak tutukevi yönetiminin ve sözde hakimin bunu görmezden geldiğini kaydetti.

21 Mart’ta tutukevinden sözde Kefe (Feodosiya) Kent Mahkemesine sevk edildiği sırada Daniloviç’in fenalaştığı bildirilmişti.

KIRIM’DAKİ SORUNLARI GÜNDEME GETİREN GAZETECİLERE BASKI 

Rus işgali altındaki Kırım’da, yarımadadaki sağlık sorunlarını gündeme getiren yurttaş gazeteci İrına Danılovıç 29 Nisan 2022 tarihinde alıkonuldu. İşgal güçleri, yurttaş gazetecinin evinde arama yaptı ve ailesine, hakkında 10 gün tutuklama kararı alındığını bildirdi. 

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı Danılovıç’ın evinde yapılan yasa dışı arama ve gazetecinin alıkonulması ile ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. Savcılıktan yapılan açıklamada, “İşgalin 8. yılında yasa dışı aramalar ile alıkonulmalar, yarımadanın sakinlerini korkutma aracı olarak kullanılmaya devam ediyor.” denildi.

DANILOVIÇ’E İŞKENCE UYGULANDI

Avukat Ayder Azamatov, 14 Mayıs 2022’te yurttaş gazeteci İrına Danılovıç ile görüşebildikten sonra durumuna ilişkin açıklama yaptı. 8 gün boyunca Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Müdürlüğünde alıkonulduğunu bildiren avukat, FSB görevlilerinin, Danılovıç’ın kafasına torba geçirerek ormana götürüp öldürmekle tehdit ettiğini, günde sadece bir defa yemek verdiğini anlattı.

İşgalcilerin 3 gün peş peşe yurttaş gazeteciyi yalan makinesine bağlayarak sorguladığını aktaran avukat, “Yabancı istihbarat servisleri, medya ve örgütler, Kırım Dayanışması sivil teşkilatı, Kırımlı siyasi tutsakların akrabaları ve avukatları ile olan bağlantıları hakkında sorular sormak. Danılovıç tüm sorulara olumsuz yanıt verdi ve yalan makinesi bunu doğruladı” dedi.

8 gün sonra FSB görevlilerinin serbest bırakılması karşılığında Danılovıç’e boş kağıt imzalamasını teklif ettiğini aktaran avukat, “İmza attıktan sonra, İrına Danılovıç’e çantasında güya 200 patlayıcı maddenin bulunduğunu söylediler ve mahkemeye götürdüler. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, hakkında 2 ay tutuklama kararı aldı.” ifadelerini kullandı.

İŞGALCİ MAHKEMEDEN YURTTAŞ GAZETECİYE HAPİS CEZASI

Sözde Kefe Kent Mahkemesi, 28 Aralık 2022’de Danıloviç’i suçlu bularak hakkında 7 yıl hapis ve 50 bin ruble para cezası kararı aldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.