SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Tatar bilim insanı Sevilâ İzidinova vefat etti

18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü'nün üçüncü gününde tren vagonunda hayata gözlerini açan Kırım Tatarı Sevilâ İzidinova, 20 Mayıs'ta vefat etti.

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2024 18:30
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 18:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Tatar bilim insanı Sevilâ İzidinova vefat etti

Tam 80 yıl önce, Josef Stalin'in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım Tatarlarını anavatanlarından Türkistan bölgesine götüren hayvan vagonlarından birinde dünyaya gelen Kırım Tatar Filoloji Doktoru Sevilâ İzidinova hayata gözlerini yumdu.

Ünlü Kırım Tatar gazeteci Zera Bekirova, 20 Mayıs 2024 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Bundan tam 80 yıl önce 21 Mayıs 1944’te halkı ölüme götüren tren içinde dünyaya gelerek insanlara ümit ışığı veren, daha sonra bilim insanı olan Sevilâ İzidinova bugün vefat etti… Bir gün sonra 80 yaşını dolduracaktı… Allah rahmet eylesin.” ifadelerini kullandı.

SÜRGÜNÜN ÜÇÜNCÜ GÜNÜNDE TRENDE DÜNYAYA GELEN SEVİLÂ İZİDİNOVA

Filoloji Doktoru, Kırım Tatarı Sevilâ İzidinova, 21 Mayıs 1944’te sürgünlüğün üçüncü gününde insanlarla tıklım tıklım dolu olan bir hayvan vagonunda dünyaya geldi. Bahçesaray'da yaşayan babası Refat Aliyev ve annesi Hatice İsmailova, 18 Mayıs 1944’te tüm Kırım Tatar halkı ile birlikte sürgüne gönderilmişti. Bir ay süren zorlu yolculuktan sonra aile Özbekistan'ın Begovat bölgesine getirildi. Aile, bir süre sonra ise Semerkant'ta taşındı. Semerkant'ta okuldan mezun olan Sevila İzidinova, Semerkant Devlet Üniversitesi Filoloji Fakültesinde eğitim aldı. Mezun olduktan sonra 1968 yılında Sevila Hanım evlendi ve eşi ile birlikte Moskova’ya taşındı.

Eşi Sabri İzidinov da 1930’larda Kırım’dan sürülen ve aynı Sevila hanım gibi sürgün yolunda trende dünyaya gelmişti. 15 dil bilen Sabri İzidinov, fizik ve kimya bilimleri doktoru, profesör, Rusya Bilimler Akademisi akademisi üyesi; İsveç, Finlandiya, Macaristan ve Cambridge Üniversitesi bilim akademilerinin onursal üyesiydi. Sabri İzidinov 1995’te vefat etmişti. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.