SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Tatar siyasi tutsak Tofik Abdulgaziyev vereme yakalandı

Kremlin yönetimi tarafından Kırım Tatarlarına yönelik baskı uygulamak amacıyla kurgulanan dava çerçevesinde cezaya çarptırılan Kırım Tatar siyasi tutsak Tofik Abdulgaziyev'in vereme yakalandığı öğrenildi.

Haber Giriş Tarihi: 15.04.2024 17:25
Haber Güncellenme Tarihi: 15.04.2024 18:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Tatar siyasi tutsak Tofik Abdulgaziyev vereme yakalandı

Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde "Hizb-ut Tahrir Davası" kapsamında 12 yıl hapis cezasına mahkûm edilen Kırım Tatar siyasi tutsak Tofik Abdulgaziyev’e verem teşhisi konuldu.

Avukat Emil Kurbedinov, yaklaşık bir ay önce Kırım Tatar siyasi tutsak Tofik Abdulgaziyev’in Çelyabinsk'teki 3 numaralı hapishane hastanesine yerleştirildiğini bildirdi.

Doktorlar ayrıca siyasi tutsağa bir dizi başka hastalık teşhisi koydu. Konulan teşhisler arasında iki taraflı zatürre, küçük sol taraflı hidrotoraks (akciğerlerde sıvı), orta derecede anemi, mitral kapakta hasara neden olan bağ dokusu displazisi sendromu (kalp hastalığı), kronik kalp yetmezliği, kronik gastrit ve nefrolitiazis (böbrek taşları) bulunuyor.

Abdulgaziyev’in ağırlaşan sağlık durumu nedeniyle mahkemeye sunmak üzere başvuru ve gerekli belgeleri hazırladığını belirten avukat, ayrıca siyasi tutsağın gerekli tedaviyi alabilmesi için Çelyabinsk bölgesi İnsan Hakları Yetkilisi Yuliya Sudarenko’ya da başvurduğunu aktardı.

Siyasi tutsağın eşi Aliye Kurtametova, eşi ile iletişim kuramadığını ve sağlık durumu hakkında hiçbir şey bilmediğini kaydetti.

ABDÜLGAZİYEV YOĞUN BAKIMINA KALDIRILMIŞTI

Kırım Dayanışması sivil teşkilâtından 22 Mart 2024 tarihinde yapılan açıklamada, Rusya'nın Verhneuralsk cezaevinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Tofik Abdulgaziyev'in kritik durumda Çelyabinsk kentindeki hastanelerden birinin yoğun servisine kaldırıldığı bildirilmişti.

12 YIL HAPİS CEZASI

Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesi, 12 Mayıs 2022’de Tofik Abdulgaziyev, Bilal Adilov, Vladlen Abdulkadırov, Mecit Abdurahmanov ve İzzet Abdullayev’in (ikinci Akmescit Grubu) hakkında aldığı kararı açıkladı. 

Mahkeme, ses mühendisi Tofik Abdulgaziev, cep telefonu teknisyeni Vladlen Abdulkadirov, gaz ve elektrik kaynakçısı İzzet Abdullayev, marangoz ve inşaatçı Mecit Abdurahmanov'a 12 yıl hapis cezası, müteahhit Bilal Adilov'a 14 yıl hapis cezası verdi.

İŞGALCİLERİN TOPLU BASKINI

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatarı ailenin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin, bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları: Cemil Gafarov, Akim Bekirov, Farhad Bazarov, Enver Ametov, Riza İzzetov, Bilal Adilov, Mecit Abdurahmanov, Tofik Abdulgaziyev, Alim Karimov, İzet Abdullayev, Asan Yanikov, Server Gaziyev, Rüstem Seythalilov, Rüstem Şeyhaliyev, Şaban Ümerov, Ruslan Süleymenov, Yaşar Muedinov, Seyran Murtaza, Erfan Osmanov, Seytveli Seytabdiyev, Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov, Remzi Bekirov, Raim Ayvazov, Eskender Süleymanov hakkında tutukluluk kararı verdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.