SON DAKİKA
Hava Durumu

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu: Kırım özgür olacak!

Türk dünyasının yaşayan efsanesi, Kırım Tatar halkının millî lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Bayrak Günü münasebetiyle paylaştığı kutlama mesajında "Kırım özgür olacak!" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 26.06.2024 16:38
Haber Güncellenme Tarihi: 26.06.2024 16:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu: Kırım özgür olacak!

Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın 2010 yılında aldığı karar sonrasında 26 Haziran tarihi, her yıl Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kutlanıyor. Kırım Tatar kimliğinin, adaletinin ve özgürlüğünün sembolü olan Tarak Tamgalı Gökbayrak günümüzde Rus işgaline karşı mücadelenin sembolü olarak da kabul ediliyor.

Türk dünyasının yaşayan efsanesi, Kırım Tatar halkının millî lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, 26 Haziran Kırım Tatar Milli Bayrak Günü vesilesiyle bir kutlama mesajı paylaştı.

Efsanevî millî lider Kırımoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi:

Kırım özgür olacak!

Kırım Tatar Bayrak Günü kutlu olsun!

26 HAZİRAN KIRIM TATAR MİLLİ BAYRAK GÜNÜ

Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın 2010 yılında aldığı karar dolayısıyla her 26 Haziran'da, Kırım Tatar Milli Bayrak Günü kutlanıyor. Kırım Tatar kimliğinin, adaletinin ve özgürlüğünün sembolü olan Tarak Tamgalı Gökbayrak günümüzde Rus işgaline karşı mücadelenin sembolü olarak kabul ediliyor.

Her yıl bugün dünyanın farklı yerlerinde Kırım Tatar bayrağı göndere çekiliyor. Rus işgaline kadar Kırım’da coşkuyla kutlanan, günümüzde de Ukrayna’nın ana kısmında geniş çapta etkinliklerle kaydedilen Kırım Tatar Bayrak Günü, Kırım’da Kırım Tatar gençlerin teşebbüsü ile ilk kez 2009 yılında kutlandı.

Bayramın fikir babası olan Kırım Derneği Genel Başkanı merhum Dr. Ahmet İhsan Kırımlı, 2005 tarihinde gerçekleştirilen Kırım Tatar Gençlik Kurultayı sırasında, II. Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın her zaman hatırlanması gereken bir vaka olduğunun altını çizmiş ve bunun bir bayram olarak kutlanmasını teklif etmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.