SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus işgalciler, Kırım’da Ukrayna’yı destekleyen sivillere toplam 665 dava açtı

Rus işgali altındaki Kırım’da Rusya’ya direnen ve Ukrayna'yı destekleyen sivillere yönelik bugüne kadar toplamda 665 dava açıldı.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2024 16:00
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2024 16:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus işgalciler, Kırım’da Ukrayna’yı destekleyen sivillere toplam 665 dava açtı

Rusya’nın işgal ettiği Kırım’ın sakinleri Rus işgalcilere karşı direnmeye devam ediyor. Rusya’nın 2022 Şubat tarihinde Ukrayna’ya yönelik başlattığı topyekun işgal girişiminden bu yana Kırım’dan Ukrayna’ya destek artıyor. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilciliği tarafından 9 Şubat’ta işgal mahkemesi tarafından açılan davaların 665'e ulaştığı bildirildi. 

İŞGALCİLER YASA DIŞI EYLEMLERDE BULUNUYOR, KAMERA KARŞISINDA ZORLA ÖZÜR DİLETİYOR

Rus işgali altındaki Kırım'ın bir sakini, sosyal ağlarda aktif olarak savaşa karşı çağrılar yayınladığı için kamera karşısında özür dilemek zorunda kaldı. Ayrıca hakkında hazırlanan protokoller işgal mahkemesine gönderildi.

Akmescit’te (Simferopol) hamile bir kadın, orduya hakaret ettiği iddiasıyla kamera önünde özür dilemeye zorlanarak işgalciler tarafından gözaltına alındı.

Ukrayna’yı destekleyen bir Yalta sakini ise işgal güçleri tarafından gözaltına alındı. Adam yasadışı bir şekilde 8 gün tutuklama ve 35 bin ruble para cezasına çarptırıldı. Ayrıca gözaltına alındığı sırada evinde Ukrayna sembolleri taşıyan eşyalar bulundu. Yine aynı şekilde kamera önünde özür dilemek zorunda kaldı.

Açık kaynaklar tarafından, Ukrayna bayraklarını sosyal ağlarda paylaştığı ve Ukrayna'nın zaferine inandığı için Akmescit (Simferopol)’te yaşayan Seydal Abibullayev'in gözaltına alındığını bildirildi.  İşgal mahkemesi Abibullayev'i 14 gün boyunca yasadışı bir şekilde tutukladı. Ayrıca 50 bin ruble para cezasına çarptırdı.

 564 KİŞİYE İDARİ PARA CEZASI UYGULANDI

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilciliği tarafından 9 Şubat’ta bildirildiğine göre, genel olarak uygulanan cezaların toplam miktarı en az 18.57 milyon Rus rublesine ulaştı ve toplamda 564 kişiye idari para cezası uygulandı.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilciliğinden yapılan açıklamada  “Cesaretiniz ve net yurttaş duruşunuz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Kırım Ukrayna'dır ve biz, Kırım yarımadasının bir an önce Ukrayna kontrolüne geçmesi ve geçici olarak işgal edilen topraklardaki vatandaşlarımıza güvenlik duygusunun verilmesi için birlikte mücadele ediyoruz” ifadeleri yer aldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.