SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus mahkemesinden Kırım Tatarı Appaz Kurtamet'in temyiz talebine ret

Rus mahkemesi, 21 yaşındaki Kırım Tatar siyasi tutsak Appaz Kurtamet’in temyiz başvurusunu reddetti.

Haber Giriş Tarihi: 03.06.2024 15:34
Haber Güncellenme Tarihi: 03.06.2024 17:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus mahkemesinden Kırım Tatarı Appaz Kurtamet'in temyiz talebine ret

Rus mahkemesi, işgalcilerce uydurulan düzmece bir dava çerçevesinde 7 yıl hapis cezasına mahkum edilen 21 yaşındaki Kırım Tatar siyasi tutsak Appaz Kurtamet’in temyiz başvurusunu reddetti.

Kırım İnsan Hakları Grubu bugün yaptığı açıklamada, Rusya’nın Krasnodar kentindeki 4. Genel Yargı Mahkemesinin Kırım Tatar siyasi tutsak Appaz Kurtamet’in temyiz dilekçesini reddederek önceki mahkemenin aldığı kararı onadığını ifade etti.

GENÇ KIRIM TATARINA DÜZMECE SUÇLAMALAR ÇERÇEVESİNDE 7 YIL HAPİS CEZASI

Akmescit kentinde faaliyet gösteren sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi sözde yargıcı Oksana Kraçevskaya, Nisan 2023’te güya “terörizm sponsorluğu yapmakla” suçlanan 21 yaşındaki Kırım Tatarı Appaz Kurtamet’i suçlu bularak hakkında yasa dışı bir şekilde 7 yıl hapis cezası kararı aldı. Kasım 2023’te Kurtamet’in Rusya’daki cezaevine sevk edildiği öğrenildi.

İŞGALCİLERCE KAÇIRILAN GENÇTEN AYLARDIR HABER ALINAMADI

Kırım Tatarı Appaz Kurtamet 23 Temmuz 2022’de işgal altındaki Kırım ile Herson bölgesi arasındaki idari sınırda bulunan Çongar kontrol noktasında işgalcilerce alıkonuldu. Daha sonra günlerce genç Kırım Tatarı hakkında hiçbir haber alınamadı.

Appaz Kurtamet kaybolduktan 2 hafta sonra babasına, oğlunun tutukevinde alıkonulduğu bildirildi ve oğlunun kaçırılması ile ilgili “yaygara koparmaması” istendi. Daha sonra Appaz Kurtamet’in işgalci güçler tarafından Kırım’da alıkonulduğu ortaya çıktı. Appaz Kurtamet kaçırıldıktan 3 ay sonra Ekim ayında Kırım’daki sözde mahkeme hakkında tutuklama kararı çıkardı.

Kırım Tatar aktivist Elmaz Kırımlı,  Appaz Kurtamet Kırım Taburunda görev yapan arkadaşına 500 grivna borç verdiği için işgalcilerce “terörizm sponsorluğu yapmakla” suçlandığını aktarmıştı.

İŞGALCİLER AİLELERE BASKI UYGULUYOR

Rus işgal güçleri, Kasım 2023’te Herson bölgesine bağlı Novooleksiyivka kasabasında yaşayan Kırım Tatar siyasi tutsak Appaz Kurtamet’in babası Halil Kurtamet’i alıkoydu. İşgalciler, Halil Kurtamet’i Numan Çelebicihan Taburu’na mensup olmakla suçladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.