SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus mahkemesinden Kırım Tatarı Ernes Seytosmanov'a 18 yıl hapis!

Rus mahkemesi, işgalciler tarafından kurgulanan düzmece suçlamalar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Ernes Seytosmanov’u 18 yıl hapse mahkum etti.

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2023 14:09
Haber Güncellenme Tarihi: 26.05.2023 11:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus mahkemesinden Kırım Tatarı Ernes Seytosmanov'a 18 yıl hapis!

Rus mahkemesi, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Ernes Seytosmanov hakkında aldığı kararı açıkladı.

Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesinde, bugün Kırım Tatar siyasi tutsak Ernes Seytosmanov davasında karar duruşması yapıldı. Rus mahkemesi, Seytosmanov’u güya “terör örgütü faaliyetlerini organize etmekle” suçlu bularak hakkında 18 yıl hapis cezası kararı aldı.

“BANA YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR BİR İTFİRADIR”

Bir önceki duruşmada son sözünü söyleyen Ernes Seytosmanov, “Terörizm çok ağır bir suçlama. İslam’a göre bu kesinlikle kınanan bir suçtur. Ben bir Müslüman olarak terörizme kesinlikle karşıyım ve bana karşı yöneltilen bu suçlamayı bir iftira olarak görüyorum.” ifadelerini kullandı.

ERNEST SEYTOSMANOV’UN AĞABEYİ AYNI DAVADA 17 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Ernes Seytosmanov, işgalcilerce Kırım Tatarlarına baskı uygulamak için kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde 17 yıl hapse mahkum edilen Enver Seytosmanov’un kardeşi.

KIRIM’DA TOPLU BASKIN

Rus işgali altındaki Kırım’da 9 Şubat 2022 tarihinde sabah erken saatlerde, Bahçesaray bölgesinde yaşayan Ansar Osmanov, Akmescit (Simferopol) bölgesinde yaşayan Amethan Abdulvapov, Karasupazar (Belogorsk) bölgesinde yaşayan Marlen Mustafayev, Balıklava (Balaklava) bölgesinde yaşayan Ernes Seytosmanov’un evlerine baskın düzenlendi. Aramalardan sonra 4 Kırım Tatarı alıkonuldu. Alıkonulan Kırım Tatarlarının Akmescit’teki Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) ofisine götürüldüğü bildirildi. Aynı gün işgalci mahkeme, 4 Kırım Tatarı hakkında tutuklama kararı aldı. FSB’nin, aramaların yapıldığı saatlerde siyasi tutsakları savunan avukatların telefon bağlantılarını kestiği belirtildi. İşgalcilerin alıkoyduğu Kırım Tatarlarına "terörizm" suçlaması yöneltildi.

Rus mahkemesi 30 Kasım 2022’de Marlen Mustafayev’i 17 yıl hapis cezasına çarptırdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.